Przegląd Światowej Energetyki
Raport przedstawia stan światowej energetyki na rok 2022.
Raport z dnia: 17/04/2023
Międzynarodowa Agencja Energetyczna opublikowała kolejne wydanie swojej sztandarowej publikacji zawierającej dogłębną analizę i wgląd w globalny system energetyczny. Raport bierze na tapet zmiany w gospodarkach i zaspokajanie rosnących potrzeb na energię mając w tle rosnące napięcia geopolityczne i zmiany na rynkach energii. Analiza MAE bada popyt oraz podaż w różnych scenariuszach, perspektywę bezpieczeństwa energetycznego, a także cele w zakresie zmiany klimatu, rozwoju gospodarczego i trendów oraz działań jakie muszą zostać wprowadzone, aby realizować cel 1,5oC. Choć świat energii pozostaje niestabilny ze względu na geopolityczne napięcia to wciąż w naszym zanadrzu znajdują się skuteczne sposoby na poprawę bezpieczeństwa energetycznego oraz ograniczenie emisji.
Raport z dnia: 24/10/2023
18/02/2024
IEA - Internatiol Energy Agency
IEA - Internatiol Energy Agency
355
angielski
Napięcia geopolityczne związane z wojną na Ukrainie i widmem konfliktu na Bliskim Wschodzie odbiły się na globalnym rynku energii oraz obniżeniem nastrojów makroekonomicznych. Mimo to po największych poziomach w 2022 roku ceny paliw kopalnych spadły, pozostawiając napięcie na rynkach. W obliczu ekstremalnych zjawisk pogodowych, rosnącej średniej temperatury powierzchni ziemi powinny cieszyć informację o wzroście inwestycji w czystą energię o 40% od 2020 roku. Przewiduje się, że w 2023 roku zostanie dodanych 500 gigawatów (GW) mocy pozyskanej z OZE, a 1 na 5 samochodów sprzedanych w 2023 roku będzie miało napęd elektryczny. Ponad 1 miliard dolarów dziennie jest wydawane na wdrażanie energetyki słonecznej.
Według STEPS (Scenariusz Ogłoszonych Polityk) szacowane jest, że największy globalny popyt na paliwa kopalne – węgiel, ropę naftową oraz gaz ziemny zostanie osiągnięty przed 2030 rokiem. Udział wspomnianych paliw przez dziesięciolecia utrzymywał się na poziomie 80% i powinien spaść w 2030 do 73%. Należy jednak podkreślić, że choć prognozowany popyt będzie spadać to dzisiejsze inwestycję w ropę i gaz są prawie dwukrotnie wyższe niż wymagany poziom w scenariuszu NZE w 2030 roku.
Chiny jako największy producent gazów cieplarnianych odgrywają olbrzymią rolę w kształtowaniu globalnych trendów energetycznych. W ostatnim dziesięcioleciu Chiny odpowiadały za 2/3 wzrostu globalnego zużycia ropy naftowej i dominowały na rynku węgla. Aktualnie kraj ten stanowi potęgę w dziedzinie czystej energii – odpowiada za połowę wzrostu produkcji energii wiatrowej oraz słonecznej, a także połowę globalnej sprzedaży aut elektrycznych.
Prognozuje się, że do 2050 roku liczba ludzi na świecie wzrośnie o ok. 1,7 miliarda z czego większość przypada na obszary miejskie w Azji i Afryce. Oznacza to, że poszukiwanie i finansowanie niskoemisyjnych sposobów na zaspokojenie rosnącego popytu na energię w tych gospodarkach jest kluczowe dla ograniczenia globalnego zużycia paliw kopalnych. Prognozuje się, że udział OZE w Indonezji podwoi się do 2030 r. do ponad 35%, w Afryce Subsaharyjskiej spełnienie celów klimatycznych spowoduje, że 85% nowopowstałych elektrowni do 2030 będzie oparte o OZE. W raporcie szacuje się, że do końca dekady świat może mieć zdolność produkcyjną dla ponad 1 200 GW paneli słonecznych rocznie, a OZE generalnie będą stanowić 80% nowej mocy energetycznej do 2030 roku. Fotowoltaika ma największy potencjał ze wszystkich czystych technologii, jednak sama nie jest w stanie zapewnić światu osiągnięcia celów klimatycznych.
Autorzy raportu podkreślają, że żaden kraj nie jest energetyczną wyspą i żaden nie jest odizolowany od wyzwań związanych ze zmianą klimatu, co wymusza na państwach konieczność współpracy poprzez przyjęcie systemu handlu międzynarodowego, pobudzania innowacji oraz transferu technologii.