WRÓĆ DO LISTY

World Energy Outlook 2023

IEA - Internatiol Energy Agency Analizy

Międzynarodowa Agencja Energetyczna opublikowała kolejne wydanie swojej sztandarowej publikacji zawierającej dogłębną analizę i wgląd w globalny system energetyczny. Raport bierze na tapet zmiany w gospodarkach i zaspokajanie rosnących potrzeb na energię mając w tle rosnące napięcia geopolityczne i zmiany na rynkach energii. Analiza MAE bada popyt oraz podaż w różnych scenariuszach, perspektywę bezpieczeństwa energetycznego, a także cele w zakresie zmiany klimatu, rozwoju gospodarczego i trendów oraz działań jakie muszą zostać wprowadzone, aby realizować cel 1,5oC. Choć świat energii pozostaje niestabilny ze względu na geopolityczne napięcia to wciąż w naszym zanadrzu znajdują się skuteczne sposoby na poprawę bezpieczeństwa energetycznego oraz ograniczenie emisji.

Autor/ka opracowania: Marcin Osuch

Data umieszczenia w bazie: 18/02/2024


Data publikacji

24/10/2023

Instytucja

IEA - Internatiol Energy Agency

Autorstwo

IEA - Internatiol Energy Agency

Liczba stron

355

Język raportu

angielski

Tagi
Zasady korzystania
CC BY 4.0 (report); CC BY NC SA 4.0 (Annex A)

flag Najważniejsze wnioski
arrow down arrow up


Napięcia geopolityczne związane z wojną na Ukrainie i widmem konfliktu na Bliskim Wschodzie odbiły się na globalnym rynku energii oraz obniżeniem nastrojów makroekonomicznych. Mimo to po największych poziomach w 2022 roku ceny paliw kopalnych spadły, pozostawiając napięcie na rynkach. W obliczu ekstremalnych zjawisk pogodowych, rosnącej średniej temperatury powierzchni ziemi powinny cieszyć informację o wzroście inwestycji w czystą energię o 40% od 2020 roku. Przewiduje się, że w 2023 roku zostanie dodanych 500 gigawatów (GW) mocy pozyskanej z OZE, a 1 na 5 samochodów sprzedanych w 2023 roku będzie miało napęd elektryczny. Ponad 1 miliard dolarów dziennie jest wydawane na wdrażanie energetyki słonecznej.

Według STEPS (Scenariusz Ogłoszonych Polityk) szacowane jest, że największy globalny popyt na paliwa kopalne – węgiel, ropę naftową oraz gaz ziemny zostanie osiągnięty przed 2030 rokiem. Udział wspomnianych paliw przez dziesięciolecia utrzymywał się na poziomie 80% i powinien spaść w 2030 do 73%. Należy jednak podkreślić, że choć prognozowany popyt będzie spadać to dzisiejsze inwestycję w ropę i gaz są prawie dwukrotnie wyższe niż wymagany poziom w scenariuszu NZE w 2030 roku.

Chiny jako największy producent gazów cieplarnianych odgrywają olbrzymią rolę w kształtowaniu globalnych trendów energetycznych. W ostatnim dziesięcioleciu Chiny odpowiadały za 2/3 wzrostu globalnego zużycia ropy naftowej i dominowały na rynku węgla. Aktualnie kraj ten stanowi potęgę w dziedzinie czystej energii – odpowiada za połowę wzrostu produkcji energii wiatrowej oraz słonecznej, a także połowę globalnej sprzedaży aut elektrycznych.

Prognozuje się, że do 2050 roku liczba ludzi na świecie wzrośnie o ok. 1,7 miliarda z czego większość przypada na obszary miejskie w Azji i Afryce. Oznacza to, że poszukiwanie i finansowanie niskoemisyjnych sposobów na zaspokojenie rosnącego popytu na energię w tych gospodarkach jest kluczowe dla ograniczenia globalnego zużycia paliw kopalnych. Prognozuje się, że udział OZE w Indonezji podwoi się do 2030 r. do ponad 35%, w Afryce Subsaharyjskiej spełnienie celów klimatycznych spowoduje, że 85% nowopowstałych elektrowni do 2030 będzie oparte o OZE. W raporcie szacuje się, że do końca dekady świat może mieć zdolność produkcyjną dla ponad 1 200 GW paneli słonecznych rocznie, a OZE generalnie będą stanowić 80% nowej mocy energetycznej do 2030 roku. Fotowoltaika ma największy potencjał ze wszystkich czystych technologii, jednak sama nie jest w stanie zapewnić światu osiągnięcia celów klimatycznych.

Autorzy raportu podkreślają, że żaden kraj nie jest energetyczną wyspą i żaden nie jest odizolowany od wyzwań związanych ze zmianą klimatu, co wymusza na państwach konieczność współpracy poprzez przyjęcie systemu handlu międzynarodowego, pobudzania innowacji oraz transferu technologii.

spis tresci Spis treści
arrow down arrow up


  1. Executive summary
  2. Overview and key findings
  3. Context and scenario design
  4. Pathways for the energy mix
  5. Secure and people-centred energy transitions
  6. Regional insights

multimedia Multimedia
arrow down arrow up


Produkcja energii dziś i 50 lat temu (prezentacja IEA)

Pięć filarów niezbędnych do utrzymania poziomu 1,5 stopnia (prezentacja IEA)

multimedia Powiązane artykuły
arrow down arrow up


  1. World Energy Outlook 2023: Świat energii pozostaje niestabilny. Kluczem poprawa bezpieczeństwa energetycznego   https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/World-Energy-Outlook-2023-energia-swiatowa-niestabilna-bezpieczenstwo-energetyczne-14140.html  31/10/2023
  2. World Energy Outlook 2023: Fossil Fuels Peak And Renewable Surges   https://www.forbes.com/sites/rrapier/2023/10/26/world-energy-outlook-2023-fossil-fuels-peak-and-renewable-surges/?sh=74d5e6e62e8b  26/10/2023
  3. Wkrótce czeka nas światowy szczyt emisji. Potem zaczną one szybko spadać   https://energetyka24.com/klimat/wiadomosci/wkrotce-czeka-nas-swiatowy-szczyt-emisji-potem-zaczna-one-szybko-spadac  24/10/2023
Chcesz dodać swój artykuł?
Prześlij go na adres mailowy Redakcji redakcja@klimatycznabazawiedzy.org

related

Powiązane materiały w bazie