The State of Food and Agriculture 2021
Globalna sytuacja rolnictwa i żywności oraz odporności tej gałęzi gospodarki na sytuacje losowe
Raport z dnia: 23/11/2021
Opublikowany w październiku 2022 roku raport FAO – Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa przedstawia status postępów w zakresie realizacji celów zrównoważonego rozwoju związanych z żywnością i rolnictwem na świecie. Kontekstem jest fakt, że 2022 rok to już trzeci rok, gdy trwa kryzys związany z COVID-19. Po latach postępów, rozwój i dążenie do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) zostały wskutek tego kryzysu spowolnione lub zatrzymane. Pandemia zebrała niszczycielskie żniwo w postaci życia ludzi i odbierając im źródła utrzymania. Położyła się też cieniem na globalnych wysiłkach na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
Raport z dnia: 04/10/2022
13/11/2022
Food and Agriculture Organization of the United Nations
179
angielski
Najnowsze dane Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacują liczbę głodujących na świecie w 2021 roku między 702 a 828 mln ludzi. Z szacunków tych wynika, że od 2015 roku nastąpił wzrost liczby niedożywionych ludzi na świecie. To praktycznie niweczy cały dotychczasowy postęp dokonany w poprzedniej dekadzie, przywracając poziom głodu, który panował na świecie w 2005.
Poważny brak bezpieczeństwa żywnościowego dotknął większej liczby ludzi – wskaźnik ten znacznie wzrósł z 10,9 proc. światowej populacji w 2020 do 11,7 procent w 2021 roku. Miliony ludzi, dotychczas zagrożone umiarkowanym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego zostały strącone w poważny brak bezpieczeństwa żywnościowego i – być może – głód.
Podczas gdy ceny żywności były stosunkowo stabilne od 2016 do 2019 roku, część krajów dotknął wzrost cen żywności gwałtownie wzrosły z 16 proc. w 2019 r. do 47 proc. w 2020 roku. Ceny artykułów żywnościowych gwałtownie wzrosły w drugiej połowie 2020 r.; oczekuje się, że będą nadal rosły w wyniku wojny na Ukrainie, która odbiła się niekorzystnie na imporcie żywności w wielu krajach.
Świat jest jeszcze daleki od zachowania różnorodności genetycznej zwierząt hodowlanych i udomowionych zwierząt w terenie lub w bankach genów.
W większości krajów, dla których dostępne są dane, zarówno średni dochód roczny, jak i średni produktywność drobnych producentów żywności pozostaje w tyle za ich odpowiednikami na dużą skalę.
W grupie drobnych producentów żywności dochody kobiet kształtują się na znacznie niższym poziomie niż u mężczyzn w połowie krajów, dla których dostępne są dane. W 30 z 36 krajów mniej niż 50 procent kobiet ma prawa własności i/lub zabezpieczone prawa własności do ziemi.
Globalny poziom stresu wodnego pozostał na bezpiecznym poziomie 18,6 procent z 2019 roku, jednak istnieją duże różnice regionalne w tym zakresie. Azja Południowa i Azja Środkowa odnotowały wysokie poziomy deficytu wody na poziomie ponad 75 procent, a Afryka Północna krytyczny deficyt sięgający ponad 100 proc. Od 2015 roku poziom stresu wodnego znacznie się zwiększył w Azji Zachodniej i Północnej Afryce.
Procent żywności traconej po zbiorach w gospodarstwach rolnych oraz podczas transportu, przechowywania, sprzedaży hurtowej utrzymuje się na 13,3 procent w skali globalnej, w porównaniu do 13 procent w 2016 roku.
W latach 2018-2022 średni stopień realizacji instrumentów międzynarodowych na rzecz zwalczania nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów na całym świecie poprawił się. W 2022 r. prawie 75 procent krajów uzyskało wysokie wyniki pod względem stopnia wdrożenia odpowiednich instrumentów międzynarodowych, w porównaniu z 70 procentami w 2018 r.
Powierzchnia lasów na świecie nadal się zmniejsza, choć w nieco wolniejszym tempie w porównaniu z poprzedniej dekady. Odsetek powierzchni leśnej spadł z 31,9 procent całkowitej powierzchni gruntów w 2000 do 31,2 procent w 2020. Pomimo ogólnej utraty lasów, świat nadal postęp w kierunku zrównoważonej gospodarki leśnej.
Przedmowa
CEL ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
Brak ubóstwa
CEL ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
Brak głodu
Konflikty, COVID-19 i brak bezpieczeństwa żywnościowego
Mierzenie produktywnego i zrównoważonego rolnictwa
CEL ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU 5
Równość płci
CEL ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
Czysta woda i warunki sanitarne
CEL ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
Zredukowane nierówności
CEL ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja
CEL ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
Życie pod wodą
CEL ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
Życie na lądzie
Załączniki
Źródła danych i metody statystyczne wykorzystywane do celów zrównoważonego rozwoju FAO (SDG)
Status postępu
Załącznik A.1 – Definicje i źródła danych
Załącznik A.2 – Metody oceny aktualnego stanu i tendencji wskaźników SDG