The State of the World’s Forests 2022
Globalna sytuacja lasów na świecie oraz plan zielonej rewolucji
Raport z dnia: 02/05/2022
W czerwcu 2022 roku FAO - Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa opublikowała raport na temat stanu rybołówstwa i akwakultury na świecie oraz perspektyw ich zrównoważonej transformacji. Jak wynika z raportu, światowa produkcja z rybołówstwa i akwakultury jest rekordowo wysoka, a sektor ten będzie odgrywał coraz ważniejszą rolę w dostarczaniu żywności i żywienia w przyszłości. To kluczowe, aby przeszedł zrównoważoną transformację, by możliwe było zarówno zagwarantowanie przy jego pomocy bezpieczeństwa żywnościowego, jak i utrzymanie stabilności ekosystemów wodnych.
Raport z dnia: 29/06/2022
13/11/2022
Food and Agriculture Organization of the United Nations
266
angielski
Raport FAO omawia stan rybołóstwa i akwakultury na świecie oraz wskazuje, w jaki sposób należy zarządzać tym sektorem gospodarki, by zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe oraz zachować stabilność ekosystemów. Poniżej wybrane wnioski z raportu:
Całkowita produkcja z rybołówstwa i akwakultury osiągnęła w 2020 r. rekordowe 214 mln ton, w tym 178 mln ton zwierząt wodnych i 36 mln ton alg, głównie wskutek rozwoju akwakultury, zwłaszcza w Azji.
Ilość przeznaczona do spożycia przez ludzi (z wyłączeniem alg) wyniosła 20,2 kg na mieszkańca, ponad dwukrotnie więcej niż średnia 9,9 kg na mieszkańca w latach 60-tych.
Szacuje się, że w bezpośrednio sektorze zatrudnionych było 58,5 mln osób. Z kolei łącznie z pracownikami produkującymi na własne potrzeby,pracownikami sektora wtórnego oraz osobami pozostającymi na ich utrzymaniu – około 600 milionów źródeł utrzymania przynajmniej częściowo zależy od rybołówstwa i akwakultury.
W 2020 roku światowa produkcja z akwakultury osiągnęła rekordowe 122,6 mln ton, o łącznej wartości 281,5 mld dolarów. Zwierzęta wodne stanowiły 87,5 mln ton, a glony 35,1 mln ton.
Globalne spożycie żywności pochodzenia wodnego (z wyłączeniem alg) wzrastało od 1961 r. średnio o 3,0 procent rocznie, w porównaniu ze stopą wzrostu populacji wynoszącą 1,6 procent. W przeliczeniu na jednego mieszkańca spożycie żywności pochodzenia wodnego wzrosło ze średnio 9,9 kg w latach 60. do rekordowego poziomu 20,5 kg w 2019 r., podczas gdy nieznacznie spadło do 20,2 kg w 2020 r.
Odsetek zasobów rybnych na poziomach biologicznie zrównoważonych spadł do 64,6 procent w 2019 r. o 1,2% mniej niż w 2017 r. Jednak 82,5% połowów w 2019 r. pochodziło ze stad zrównoważonych biologicznie, co stanowi poprawę o 3,8% w porównaniu z 2017 r. Udowodniono, że zrównoważone zarządzanie rybołówstwem skutecznie odbudowuje stada i umożliwia połowy bez zaburzania granic wytrzymałości ekosystemu.
Całkowitą liczbę statków rybackich w 2020 r. oszacowano na 4,1 miliona, co oznacza spadek o 10 procent od 2015 r. Dane te odzwierciedlają wysiłki krajów, w szczególności Chin i krajów europejskich, mające na celu zmniejszenie wielkości światowej floty. Jednak samo zmniejszenie wielkości floty niekoniecznie gwarantuje bardziej zrównoważone wyniki, ponieważ zmiany w wydajności połowów mogą zrównoważyć korzyści płynące z redukcji floty w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Prognozuje się, że produkcja zwierząt wodnych wzrośnie o kolejne 14 procent do 2030 r. Wzrost ten musi iść w parze z ochroną ekosystemów, redukcją zanieczyszczeń, ochroną różnorodności biologicznej i zapewnieniem sprawiedliwości społecznej.
Spośród 58,5 mln osób zatrudnionych w sektorze rybołówstwa podstawowego i akwakultury w 2020 r. 21 procent stanowiły kobiety, a odsetek ten wzrósł do około 50 procent w przypadku osób zatrudnionych w całym łańcuchu wartości związanym z wodą. Chociaż kobiety odgrywają kluczową rolę w sektorze rybołówstwa i akwakultury, stanowią nieproporcjonalnie duży odsetek osób zatrudnionych w nieformalnych, najniżej opłacanych, najmniej stabilnych i mniej wykwalifikowanych segmentach siły roboczej i często napotykają ograniczenia związane z płcią, które uniemożliwiają im pełne czerpania korzyści z ich roli w sektorze.
PRZEDMOWA
METODOLOGIA
PODZIĘKOWANIA
SKRÓTY I AKRONIMY
KLUCZOWE PRZESŁANIA
STRESZCZENIE
CZĘŚĆ 1
PRZEGLĄD GLOBALNY
Rybołówstwo i akwakultura na świecie w skrócie
Całkowita produkcja z rybołówstwa i akwakultury
Produkcja rybołówstwa połowowego
Produkcja akwakultury
Stan zasobów ryb
Flota rybacka
Zatrudnienie w rybołówstwie i akwakulturze
Wykorzystanie i przetwórstwo z rybołówstwa i produkcja z akwakultury
Spożywanie pokarmów pochodzących z wody
Handel produktami rybołówstwa i akwakultury
CZĘŚĆ 2
W KIERUNKU NIEBIESKIEJ TRANSFORMACJI
Niebieska transformacja: wizja transformacji wodnych systemów produkcji żywności
Intensyfikacja i rozwój zrównoważonej produkcji z akwakultury
Poprawa zarządzania rybołówstwem
Innowacyjne rybołówstwo i akwakultura łańcuchy wartości
Międzynarodowy Rok Rybołówstwa i Akwakultury 2022
CZĘŚĆ 3
NIEBIESKA TRANSFORMACJA, BY ZREALIZOWAĆ CELE AGENDY NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU NA 2030 ROK
Dekada Oceanografii dla Zrównoważonego Rozwoju (2021-2030)
Dekada Organizacji Narodów Zjednoczonych dotycząca przywracania ekosystemów
CZĘŚĆ 4
NOWE PROBLEMY I PERSPEKTYWY
COVID-19, kryzys jak żaden inny
Adaptacje rybołówstwa i akwakultury do zmian klimatu
Postęp w kierunku równości płci w rybołówstwie i akwakulturze
Prognozy dotyczące rybołówstwa i akwakultury
GLOSARIUSZ
REFERENCJE
Wersja skrócona raportu
Przyrost rybołóstwa i akwakultur (str. 11 raport skrócony)