Analiza skutków offsetów węglowych w różnych częściach świata
Offsety węglowe - czym są i dlaczego mogą wyrządzić więcej szkód niż korzyści?
Raport z dnia: 11/10/2023
Spółdzielnie energetyczne mogą stanowić wartościowe uzupełnienie infrastruktury energetycznej w wielu krajach i istotny element zielonej transformacji skierowanej na wzrost udziału Odnawialnych Źródeł Energii w miksie energetycznym. Energetyka rozproszona może obniżyć koszty za prąd, zwiększać konkurencyjność regionów, wzmacniać wspólnotę lokalną oraz zwiększać bezpieczeństwo energetyczne. W Unii Europejskiej istnieje już ponad 3000 spółdzielni energetycznych, co oznacza, że rośnie zainteresowanie tą formą partycypacji w transformacji przez samorządy i społeczności lokalne. Fundacja Frank Bold opracowała poradnik dla podmiotów zainteresowanych energetyką obywatelską, w którym autorki odpowiadają na kluczowe pytania niezbędne do założenia własnej spółdzielni.
Raport z dnia: 15/07/2023
13/11/2023
Agnieszka Stupkiewicz, Maria Włoskowicz, Magdalena Gąsowska-Paprota
78
polski
Energetyka obywatelska to zjawisko, w którym lokalne społeczności i/lub samorządy partycypują w produkcji energii na swoje i nie tylko potrzeby, co pozwala na wprowadzenie oszczędności w kosztach prądu, zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju poprzez działanie rozproszonej sieci produkcji, może być również korzystne dla ochrony klimatu (w przypadku oparcia o OZE).
Niniejszy poradnik tłumaczy czym jest idea społeczności energetycznej, podpowiada wybór formy energetyki obywatelskiej oraz podpowiada na co zwrócić uwagę przy budowaniu struktury udziałowców, projektowaniu rozmiarów instalacji, a także w jaki sposób można ją sfinansować.
Kilka kluczowych definicji:
Energetyka obywatelska – model wytwarzania energii (elektrycznej, ale także ciepła czy biogazu) przez podmioty niepowiązane z tradycyjnymi przedsiębiorstwami energetycznymi.
Społeczność energetyczna – grupa osób lub podmiotów wytwarzająca energię elektryczną, gaz lub ciepło. Społecznością nie będzie zatem indywidualny prosument.
Energetyka obywatelska i/lub społeczność energetyczna może przyjąć formę spółdzielni, klastra lub prosumenta zbiorowego.
Spółdzielnia energetyczna – to już konkretna forma energetyki obywatelskiej lub społeczności obywatelskiej.
Energetyka obywatelska może być oparta o różne formy produkcji energii, w tym elektrownie wiatrowe, fotowoltaiczne, biogazownie czy elektrownie wodne. Przy wyborze należy uwzględnić uwarunkowania prawne i przestrzenne lokalizacji instalacji wytwórczych, zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji, uzyskanie akceptacji społecznej oraz koszty budowy oraz utrzymania całej infrastruktury. Każdy z typów formy produkcji energii ma swoje charakterystyczne uwarunkowania, koszty, wymagania i należy uwzględnić je w rachunku plusów i minusów przy planowaniu np. ograniczenia lokalizacyjne wiatraków, magazynowanie odpadów z biogazowni, parametry wydajności elektrowni słonecznych czy pozwolenia wodnoprawne. Należy np. pamiętać, że działania związane z energią zasadniczo są działalnością regulowaną i podlegają koncesjonowaniu. Koncesję należy uzyskać zarówno na wytwarzanie energii, dystrybucję, jak i obrót.
Jednym z kluczowych elementów, na który zwracają uwagę autorki jest fakt, że istnieją w Polsce obszary, w których jest bardzo trudno otrzymać zezwolenie na przyłączenie do sieci energetycznej i liczba odmów stale rośnie, co wynika z przestarzałej sieci przesyłowej w kraju i stanowi znaczącą przeszkodę w rozwoju energetyki obywatelskiej w naszym kraju.
Na koszty stworzenia i funkcjonowania spółdzielni energetycznej składają się: opracowanie bilansu energetycznego, analiza prawna, przygotowanie biznesplanu, obsługa prawno-administracyjna, realizacja inwestycji. Działalność może być finansowana m.in. poprzez kapitał własny, kapitał wnoszony przez członków, kredyt lub pożyczkę, dotacje, przychody z działalności lub darowizny i spadki.
Wprowadzenie
1. Zagadnienia wstępne
2. Klaster energii
3. Spółdzielnia energetyczna
4. Prosument
5. Zadania gminy
6. Finansowanie energetyki obywatelskiej
7. Zmiany w prawie
Wady i zalety poszczególnych rozwiązań formy energetyki obywatelskiej (str. 16)
Podział Polski ze względu na operatorów systemu dystrybucyjnego energii (str. 42)