Ekonomiczne aspekty inwestycji jądrowych w Polsce – wpływ na biznes, rynek pracy i społeczności lokalne
Energetyka jądrowa w Polsce - jak może wpłynąć na polską gospodarkę i społeczeństwo?
Raport z dnia: 17/08/2022
Opublikowany w grudniu 2021 raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego opisuje w jaki sposób największa w UE elektrownia zasilana węglem brunatnym, która znajduje się w powiecie bełchatowskim, powinna zostać poddana transformacji energetycznej. Według zapowiedzi PGE do 2036 r. mają zostać wyłączone wszystkie bloki Elektrowni Bełchatów, natomiast do 2038 r. ma się zakończyć wydobycie węgla brunatnego w regionie. Stawką w tym procesie jest nie tylko dążenie do neutralności klimatycznej regionu, ale również mądre zaplanowanie transformacji, które umożliwi uniknięcie gospodarczej i społecznej zapaści. Raport analizuje wyzwania związane z tym procesem.
Raport z dnia: 15/12/2021
14/11/2022
Adam Juszczak, Krzysztof Kutwa
32
© Copyright by Polski Instytut Ekonomiczny
Cytowanie:
Juszczak, A., Kutwa, K. (2021), Neutralność klimatyczna Bełchatowa. Przyszłość regionu po zamknięciu
Kopalni Węgla Brunatnego i Elektrowni oczami lokalnej społeczności, Polski Instytut Ekonomiczny,
Warszawa.
Raport PIE prezentuje obecne znaczenie kompleksu energetycznego Bełchatów dla gospodarki regionu. Następnie analizuje zapatrywania społeczeństwa dotyczące neutralnej klimatycznie przyszłości Bełchatowa oraz wskazuje kluczowe wyzwania w tym obszarze. Oto kluczowe wnioski.
1.W elektrowni i kopalni Bełchatów jest zatrudnionych prawie 8 tys. osób, tj. 19 proc. zatrudnienia w regionie. Uzupełnienie, a nawet rozwój rynku pracy w regionie Bełchatowa będzie trudne, ale częściowo możliwe dzięki wielokierunkowemu rozwojowi przemysłu, w tym odnawialnych technologii, ewentualnej budowy elektrowni jądrowej w regionie i usług, związanych z turystyką.
2. Negatywne skutki pozbawienia regionu Bełchatowa największego źródła energii elektrycznej i pracodawcy w regionie mogą zostać częściowo zniwelowane przez inwestycje w odnawialne źródła energii. PIE rekomenduje też jest rozwijanie takich inicjatyw jak regionalne centrum serwisowe farm wiatrowych i fotowoltaicznych, mające wkrótce powstać w PGE.
3. Jest szansa na oddanie w 2043 r. do użytku drugiej w kraju elektrowni jądrowej. Ewentualne usytuowanie jej w Bełchatowie zapewniłoby na stałe bezpośrednie zatrudnienie ok. 1000 osób, a drugie tyle może zostać zatrudnionych przy budowie samej elektrowni.Oprócz ratowania miejsc pracy przewagą regionu w wyborze lokalizacji elektrowni jądrowej jest już funkcjonująca infrastruktura elektroenergetyczna i położenie w centrum Polski.
4. Elektrownia Bełchatów pokrywa potrzeby cieplne dla 60 tys. mieszkańców miasta. Przedwyłączeniem bloków zapewniających gorącą wodę (2033 r.) konieczne są nowe inwestycje by zapewnić stabilność dostaw. Część zapotrzebowania ma pokryć planowana Instalacja Przetwarzania Odpadów z Odzyskiem Energii.
5. Moc zainstalowana w fotowoltaice i energetyce wiatrowej w regionie bełchatowskim do2030 r. ma zwiększyć się 14-krotnie. Łącznie podczas rozbudowy instalacji fotowoltaicznychdo 600 MW i elektrowni wiatrowych do 100 MW zatrudnienie znajdzie kilka tysięcy osób. Według szacunków PIE nowe instalacje fotowoltaiczne mogą przyczynić się do powstania ok. 1700 nowych etatów i 2500 miejsc pracy w innych formach zatrudnienia.
6. Co dwudziesty mieszkaniec powiatu bełchatowskiego ma negatywny stosunek do stosowania paneli fotowoltaicznych (5,3 proc.), a rzadziej niż co dziesiąty wyraża się nieprzychylnie o rozwoju lądowych elektrowni wiatrowych (8,5 proc.). Nieznacznie częściej badani negatywnie oceniają elektrownie gazowe (13,9 proc.) i biogazownie (14,3 proc.). Sześciu na dziesięciu mieszkańców powiatu bełchatowskiego ma pozytywne zdanie o elektrowniach jądrowych (58,5 proc.).
Autorzy raportu wskazują też, że odejście od węgla brunatnego nastąpi szybciej niż kamiennego. Dlatego, odpowiednio wcześniejsze i przemyślane opracowanie planu transformacji powinno być priorytetem. Plany te powinny powstać w porozumieniu mieszkańców i samorządów regionu z władzami krajowymi.
Kluczowe liczby z raportu (str. 4)
Znajomość planów inwestycji w OZE (str. 21)