WRÓĆ DO LISTY

Neutralność klimatyczna Bełchatowa: Przyszłość regionu po zamknięciu Kopalni Węgla Brunatnego i Elektrowni oczami lokalnej społeczności

Polski Instytut Ekonomiczny Raport

Opublikowany w grudniu 2021 raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego opisuje w jaki sposób największa w UE elektrownia zasilana węglem brunatnym, która znajduje się w powiecie bełchatowskim, powinna zostać poddana transformacji energetycznej. Według zapowiedzi PGE do 2036 r. mają zostać wyłączone wszystkie bloki Elektrowni Bełchatów, natomiast do 2038 r. ma się zakończyć wydobycie węgla brunatnego w regionie. Stawką w tym procesie jest nie tylko dążenie do neutralności klimatycznej regionu, ale również mądre zaplanowanie transformacji, które umożliwi uniknięcie gospodarczej i społecznej zapaści. Raport analizuje wyzwania związane z tym procesem.

Autor/ka opracowania: Barbara Rogala

Raport z dnia: 15/12/2021


Data umieszczenia w bazie

14/11/2022

Instytucja

Polski Instytut Ekonomiczny

Autorstwo

Adam Juszczak, Krzysztof Kutwa

Liczba stron

32

Tagi
Zasady korzystania

© Copyright by Polski Instytut Ekonomiczny

Cytowanie:
Juszczak, A., Kutwa, K. (2021), Neutralność klimatyczna Bełchatowa. Przyszłość regionu po zamknięciu
Kopalni Węgla Brunatnego i Elektrowni oczami lokalnej społeczności, Polski Instytut Ekonomiczny,
Warszawa.

flag Najważniejsze wnioski
arrow down arrow up


Raport PIE prezentuje obecne znaczenie kompleksu energetycznego Bełchatów dla gospodarki regionu. Następnie analizuje zapatrywania społeczeństwa dotyczące neutralnej klimatycznie przyszłości Bełchatowa oraz wskazuje kluczowe wyzwania w tym obszarze. Oto kluczowe wnioski.

1.W elektrowni i kopalni Bełchatów jest zatrudnionych prawie 8 tys. osób, tj. 19 proc. zatrudnienia w regionie. Uzupełnienie, a nawet rozwój rynku pracy w regionie Bełchatowa będzie trudne, ale częściowo możliwe dzięki wielokierunkowemu rozwojowi przemysłu, w tym odnawialnych technologii, ewentualnej budowy elektrowni jądrowej w regionie i usług, związanych z turystyką.
2. Negatywne skutki pozbawienia regionu Bełchatowa największego źródła energii elektrycznej i pracodawcy w regionie mogą zostać częściowo zniwelowane przez inwestycje w odnawialne źródła energii. PIE rekomenduje też jest rozwijanie takich inicjatyw jak regionalne centrum serwisowe farm wiatrowych i fotowoltaicznych, mające wkrótce powstać w PGE.
3. Jest szansa na oddanie w 2043 r. do użytku drugiej w kraju elektrowni jądrowej. Ewentualne usytuowanie jej w Bełchatowie zapewniłoby na stałe bezpośrednie zatrudnienie ok. 1000 osób, a drugie tyle może zostać zatrudnionych przy budowie samej elektrowni.Oprócz ratowania miejsc pracy przewagą regionu w wyborze lokalizacji elektrowni jądrowej jest już funkcjonująca infrastruktura elektroenergetyczna i położenie w centrum Polski.
4. Elektrownia Bełchatów pokrywa potrzeby cieplne dla 60 tys. mieszkańców miasta. Przedwyłączeniem bloków zapewniających gorącą wodę (2033 r.) konieczne są nowe inwestycje by zapewnić stabilność dostaw. Część zapotrzebowania ma pokryć planowana Instalacja Przetwarzania Odpadów z Odzyskiem Energii.
5. Moc zainstalowana w fotowoltaice i energetyce wiatrowej w regionie bełchatowskim do2030 r. ma zwiększyć się 14-krotnie. Łącznie podczas rozbudowy instalacji fotowoltaicznychdo 600 MW i elektrowni wiatrowych do 100 MW zatrudnienie znajdzie kilka tysięcy osób. Według szacunków PIE nowe instalacje fotowoltaiczne mogą przyczynić się do powstania ok. 1700 nowych etatów i 2500 miejsc pracy w innych formach zatrudnienia.
6. Co dwudziesty mieszkaniec powiatu bełchatowskiego ma negatywny stosunek do stosowania paneli fotowoltaicznych (5,3 proc.), a rzadziej niż co dziesiąty wyraża się nieprzychylnie o rozwoju lądowych elektrowni wiatrowych (8,5 proc.). Nieznacznie częściej badani negatywnie oceniają elektrownie gazowe (13,9 proc.) i biogazownie (14,3 proc.). Sześciu na dziesięciu mieszkańców powiatu bełchatowskiego ma pozytywne zdanie o elektrowniach jądrowych (58,5 proc.).

Autorzy raportu wskazują też, że odejście od węgla brunatnego nastąpi szybciej niż kamiennego. Dlatego, odpowiednio wcześniejsze i przemyślane opracowanie planu transformacji powinno być priorytetem. Plany te powinny powstać w porozumieniu mieszkańców i samorządów regionu z władzami krajowymi.

spis tresci Spis treści
arrow down arrow up


 1. Kluczowe liczby
 2. Kluczowe wnioski
 3. Wprowadzenie
 4. Tło i cele badania
 5. Wyniki badania mieszkańców powiatu bełchatowskiego
 6. Stan środowiska w powiecie bełchatowskim
 7. Problemy środowiskowe powiatu bełchatowskiego
 8. Ocena działań władz lokalnych
 9. Stosunek do alternatywnych dla węgla źródeł energii
 10. Stosunek do elektrowni jądrowej w Bełchatowie
 11. Transformacja energetyczna Bełchatowa
 12. Znajomość planów inwestycyjnych
 13. Obawy związane z zamknięciem kopalni i elektrowni
 14. Wizja przyszłości
 15. Podsumowanie
 16. Bibliografia
 17. Aneks metodologiczny

multimedia Multimedia
arrow down arrow up


Kluczowe liczby z raportu (str. 4)

Znajomość planów inwestycji w OZE (str. 21)

multimedia Powiązane artykuły
arrow down arrow up


 1. 14 wykresów, które pokazują toksyczny związek Polski z Elektrownią Bełchatów   https://300gospodarka.pl/wykres-dnia/love-hate-belchatow  21/12/2021
 2. Jak nie węgiel brunatny to co? Bełchatów czeka gigantyczny problem   https://www.portalsamorzadowy.pl/praca/jak-nie-wegiel-brunatny-to-co-belchatow-czeka-gigantyczny-problem,337000.html  26/01/2022
 3. W 2036 r. chcą zamknąć Elektrownię Bełchatów. Mieszkańcy już dziś mówią o wzroście bezrobocia w regionie   https://www.money.pl/gospodarka/w-2036-r-chca-zamknac-elektrownie-belchatow-mieszkancy-juz-dzis-mowia-o-wzroscie-bezrobocia-w-regionie-6715659473554272a.html  15/12/2022
Chcesz dodać swój artykuł?
Prześlij go na adres mailowy Redakcji redakcja@klimatycznabazawiedzy.org

related

Powiązane materiały w bazie