WRÓĆ DO LISTY

Naprawiacze świata - 10 trendów zmieniających życie miast w obliczu wyzwań klimatycznych

Fundacja Veolia Raport

Niniejszy raport opublikowany w listopadzie 2022 przez Fundację Veolia jest podsumowaniem ogólnopolskiego badania mieszkańców naszego kraju. Kluczowym wnioskiem płynącym z tego badania była potrzeba zwiększenia wiedzy oraz kompetencji, które pozwolą na zaangażowanie się w trendy ekologiczne w miastach, czyli przestrzeni, w której do 2050 będzie mieszkać 2/3 mieszkańców globu. Autorzy publikacji prezentują 10 kluczowych trendów, które zmieniają życie w miastach i mogą pozwolić im na wprowadzenie bardziej zrównoważonego dla klimatu stylu życia. Podzielone są na 3 obszary: (1) troska o środowisko naturalne, (2) świadoma zmiana stylu życia oraz (3) dbałość o relacje międzyludzkie.

Autor/ka opracowania: Marcin Osuch

Data umieszczenia w bazie: 31/01/2023


Data publikacji

07/11/2022

Instytucja

Fundacja Veolia

Autorstwo

Anna Hincz, Agnieszka Kazimierska, Agnieszka Łukasiak, Zofia Kwiatkowska, Paweł Kwiatkowski

Liczba stron

48

Język raportu

polski

Tagi
Zasady korzystania
© Copyright 2022 Fundacja Veolia Polska

flag Najważniejsze wnioski
arrow down arrow up


Raport „Naprawiacze świata – 10 trendów zmieniających życie miast w obliczu wyzwań klimatycznych” jest odpowiedzią na przeprowadzone badanie opinii publicznej, które przeprowadził Instytut SW Research na zlecenie Fundacji Veolia. W ankiecie wzięło udział ponad 1000 dorosłych Polaków stanowiących reprezentatywną grupę. Celem badania było poznanie postaw dotyczących trendów i przejawów „naprawiania świata” oraz deklaracje dotyczące ich własnych zachowań.

59% osób woli naprawić zepsuty sprzęt niż kupić nowy, 25% osób preferuje zakup nowego.

38% respondentów deklaruje korzystanie z wielorazowych opakowań, a 32% unika marnowania jedzenia.

28% badanych jako największą przeszkodę dla koncepcji zero waste uważa brak wsparcia systemowego, a 25% zwraca uwagę na wysoki koszt takiego stylu życia.

Koncepcja Zero Waste będąca jedną z możliwości osobistego wpływania na ograniczenie negatywnego wpływu człowieka na środowisko była deklarowana przez 52% osób. Jednak ankietowani jako przeszkody w jej wprowadzeniu dostrzegają brak wsparcia systemowego (28%), wysoki koszt (25%), brak wiedzy (25%) lub czasu (23%).

W toku prac analitycznych autorzy publikacji zidentyfikowali 10 trendów podzielonych na 3 typy praktyk. Pierwszą z nich są świadome decyzje dotyczące zmiany stylu życia i możemy zaliczyć do nich świadome zakupy, dietę planetarną oraz walkę z marnowaniem żywności. Drugą z nich jest troska o środowisko i w jej skład wchodzi sąsiedzkie sprzątanie, dbanie o zieleń miejską, zielony transport oraz retencja wody. Do ostatniej grupy trendów należy pielęgnowanie relacji, w której umieszczono dzielenie się, aktywizm oraz zero waste. Wszystkie trendy zebrane razem mogą być realizowane przez tzw. kawiarenki naprawcze, czyli systemowe wsparcie innowacji społecznych opartych na idei zero waste.

Publikacja porusza ważne trendy, które powinny znaleźć się w obszarze zainteresowań zarówno indywidualnych konsumentów jak i samorządowców. Warto wymienić tu m.in. ograniczenie ruchu samochodowego, zwiększanie powierzchni chłonnej dla opadów, zwiększanie terenów zielonych, a ograniczanie betonu, przejście na dietę planetarną, która obniża emisje gazów cieplarnianych czy ograniczanie marnowania jedzenia.

spis tresci Spis treści
arrow down arrow up


  • Wstęp 
  • Naprawiacze świata 
  • Kawiarenki naprawcze 
  • Sąsiedzkie sprzątanie 
  • Sztuka dzielenia się 
  • Świadome zakupy 
  • Dieta planetarna 
  • Walka z marnowaniem jedzenia 
  • Troska o każdą kroplę wody 
  • Zielona rewolucja! 
  • Pieszo przez miasto 
  • Aktywizm zero waste 

multimedia Multimedia
arrow down arrow up


10 ekotrendów (str. 6)

10 pomysłów na ograniczenie marnowania jedzenia (str. 28)

multimedia Powiązane artykuły
arrow down arrow up


  1. Nagroda dla Fundacji Veolia Polska za promowanie ruchu kawiarenek naprawczych w Polsce   https://odpady.net.pl/2022/12/13/nagroda-dla-fundacji-veolia-polska-za-promowanie-ruchu-kawiarenek-naprawczych-w-polsce%EF%BF%BC%EF%BF%BC/  13/12/2022
  2. Ponad połowa Polaków chciałaby żyć tak, aby nie produkować odpadów. Z pomocą przychodzą im kawiarenki naprawcze   https://gloswielkopolski.pl/ponad-polowa-polakow-chcialaby-zyc-tak-aby-nie-produkowac-odpadow-z-pomoca-przychodza-im-kawiarenki-naprawcze/ar/c11-17048093  17/11/2022
  3. Naprawić świat. Postanowienia nie tylko na nowy rok   https://magazyncieplasystemowego.pl/ciepla-strona-zycia/naprawic-swiat-postanowienia-nie-tylko-na-nowy-rok/  05/01/2023
Chcesz dodać swój artykuł?
Prześlij go na adres mailowy Redakcji redakcja@klimatycznabazawiedzy.org

related

Powiązane materiały w bazie