Energetyka w Bełchatowie po węglu brunatnym
Scenariusze transformacji energetycznej w Bełchatowie po rezygnacji z węgla brunatnego
Raport z dnia: 20/10/2022
Poniższy raport powstał we współpracy WiseEuropa oraz Impact Hub przy wsparciu EIT Climate-KIC. Publikacja skupia się na przedstawieniu 30 studiów przypadków oraz innowacyjnych działań w Europie oraz na świecie, które okazały się jakimś przełomowym rozwiązaniem w danym obszarze. Autorzy raportu prezentują różnego typu bariery dla zielonej transformacji w regionach zbudowanych na przemyśle ciężkim oraz/lub węglu. Są to m.in. wyzwania polityczne, prawne, społeczne czy finansowe. Celem powstałego opracowania jest dostarczenie wiedzy, inspiracji oraz zachęcenie do testowania nowych rozwiązań. Raport skierowany jest do społeczności, urzędników czy organizacji pozarządowych w opracowywaniu planu „sprawiedliwej zielonej transformacji”, szczególnie z regionów, które zmierzyć muszą się nie tylko z dekarbonizacją przemysłu, ale także zmiany tożsamości.
Raport z dnia: 29/12/2022
31/01/2023
Aneta Skubida,
Karol Sarna,
Nela Binarová,
Krzysztof Głowacki
70
polski
Wiele regionów Europy, jak np. Śląsk przez dziesięciolecia tworzyły swoją tożsamość w oparciu o przemysł ciężki czy wydobywczy. Są to tereny, na które kładzie się największy nacisk w kontekście dekarbonizacji przemysłu oraz transformacji energetycznej. Zmiana ta niesie za sobą nie tylko potrzebę dużych nakładów finansowych, ale także wyzwania w obszarze społecznym, gospodarczym czy politycznym. Europejski Zielony Ład to program rozwoju społeczno-gospodarczego, którego celem jest przejście do gospodarki neutralnej klimatycznie przeprowadzonej w sprawiedliwy sposób tak, aby żaden region, a szczególnie te zależne od węgla nie zostały pozostawione w tyle.
Sprawiedliwa transformacja wymaga testowania nowych podejść i zbudowania bazy wiedzy oraz innowacji, z której mogą korzystać decydenci przy podejmowaniu wiążących decyzji dla swojego otoczenia. Dokument ten ma posłużyć całym społecznościom – zarówno członkom władz regionalnych i lokalnych, przedstawicielom środowiska akademickiego, organizacjom pozarządowym oraz aktywistom i przedstawicielom świata biznesu. Podkreślony zostaje fakt, że proces transformacji ma złożony charakter na wielu płaszczyznach – nie tylko tworzenia nowych miejsc pracy lub utraty poprzednich, ale także depopulacji czy nawet kwestii kulturowo-społecznej jaką jest transformacja tożsamości.
Autorzy raportu podkreślają, że jest to baza innowacji i inspiracji, jednak nie jest zbiorem uniwersalnych recept. Każde ze studiów przypadku należy dostosować do lokalnych warunków politycznych, prawnych, ekonomicznych czy społeczno-kulturowych. Dokument zawiera stałą strukturę i każdy przykład składa się z powtarzających się elementów: opisu wyzwania, objaśnienia specyficznej bariery, sformułowania rozwiązania oraz zmiany jaka zaszła po jego wprowadzeniu. Autorzy przeprowadzają także diagnozę i udzielają odpowiedzi, dlaczego dana taktyka się sprawdziła.
Decydenci są zaproszeni do przeglądania dokumentu nie tylko w poszukiwaniu podobnych wyzwań transformacji, ale także podobnych barier, które stoją na drodze do wprowadzenia pożądanych zmian.