WRÓĆ DO LISTY

Diesel - rosnący problem. Analiza emisji zanieczyszczeń z transportu drogowego w kontekście zdrowia publicznego i ochrony powietrza w Polsce

Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych Analizy

Opublikowany przez Fundację Promocji Pojazdów Elektrycznych w lutym 2022 roku raport dotyczący silników typu diesel stawia sobie za cel przedstawienie aktualnych danych związanych z emisją zanieczyszczeń powietrza przez pojazdy z silnikiem diesla w Polsce oraz podsumowanie ich negatywnego wpływu na jakość powietrza oraz zdrowie mieszkańców Polski. Raport ma za zadanie dostarczyć argumentów za systemowymi rozwiązaniami ograniczającymi liczbę diesli na drogach. Zgromadzona tu wiedza ma też przyczynić się do większej świadomości społecznej i pobudzić debatę na temat polityki państwa w tym zakresie. Raport skupia się na aspektach związanych ze zdrowiem publicznym i ochroną środowiska naturalnego.

Autor/ka opracowania: Barbara Rogala

Data umieszczenia w bazie: 11/11/2022


Data publikacji

10/02/2022

Instytucja

Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych

Autorstwo

Olga Plesińska, Hubert Różyk

Liczba stron

53

Język raportu

polski

Tagi
Zasady korzystania
Kopiowanie i rozpowszechnianie może być dokonane za podaniem źródła.
© Copyright by FPPE, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych, Warszawa, 2022

flag Najważniejsze wnioski
arrow down arrow up


Pojazdy napędzane silnikiem diesla mają największy wpływ na wzrost emisji tlenków azotu z transportu w Polsce w ostatnich latach. Po skandalu Dieselgate wiedza o ich negatywnym wpływie na zdrowie i środowisko jest bezsprzeczna – wskazuje FPPE. Mimo to, nadal pojazdy te są obecne na polskich drogach, a ich właściciele nie ponoszą kosztów zanieczyszczania środowiska i negatywnego wpływu na zdrowie publiczne, ponieważ koszty te nie są uwzględnione w cenie paliwa czy pojazdu. By pobudzić debatę publiczną na ten temat, FPPE przedstawia m.in. następujące tezy:

Emisje z pojazdów napędzanych silnikiem wysokoprężnym (diesla) zostały uznane za rakotwórcze przez WHO. Są źródłem zanieczyszczeń wpływających na zaostrzenie chorób układu oddechowego, obniżają pojemność płuc u małych dzieci, przyczyniają się do zwiększonej zachorowalności na demencję i chorobę Alzheimera. Diesle emitują wszystkie zanieczyszczenia typowe dla źródeł komunikacyjnych (zanieczyszczenia liniowe), jednak szkodliwych dla zdrowia substancji pyłowych i gazowych jest znacznie więcej niż w przypadku pojazdów benzynowych.

37% pojazdów zarejestrowanych w Polsce ma silnik diesla (2019). W segmencie samochodów osobowych diesle stanowią 1⁄3 wszystkich aut. Po polskich drogach jeżdżą stare i w dużym stopniu wyeksploatowane diesle – według raportu NIK, ok. 72% przebadanych diesli spełniających normę Euro 4 przekraczało limit emisji NOX (tlenków azotu). Średni wiek samochodu osobowego w Polsce wynosi 14 lat, statystyczny diesel powinien więc spełniać normę Euro 4.

Plagą wśród zwłaszcza nowszych pojazdów osobowych z silnikiem diesla, jest wycinanie filtrów cząstek stałych (DPF) i dezaktywacja systemu recyrkulacji spalin (EGR), czyli układów mających za zadanie zmniejszenie emisji cząstek stałych (pyłów). Nie znamy również rzeczywistej skali oddziaływania emisji z pojazdów na stan jakości powietrza – system monitoringu powietrza w zakresie emisji ze źródeł komunikacyjnych jest niedostateczny, jedynie nieliczne stacje pomiarowe posiadają urządzenia do ciągłych pomiarów tlenków azotu.

Diesle w dużo większym stopniu przyczyniają się do złej jakości powietrza w porównaniu do silników benzynowych. Typowy pojazd z silnikiem diesla emituje około 10 razy więcej tlenków azotu (NOx), niż jego odpowiednik z silnikiem benzynowym. Badania pokazują, że emisje tlenków azotu z samochodów z napędem diesla zwykle pięciokrotnie przekraczają dopuszczalny poziom określony w normach emisji EURO.

Brakuje w Polsce systemowych rozwiązań zniechęcających do korzystania z pojazdów z silnikami wysokoprężnymi takich jak odpowiednie opodatkowanie, które odzwierciedlałoby koszty środowiskowe i zdrowotne użytkowania pojazdu z takimi silnikami. Cena starych diesli jest bardzo niska. Starsze pojazdy, których chętnie pozbywają się obywatele i firmy z zachodniej części Europy, nadal płyną szerokim strumieniem do naszego kraju. Ponieważ stawka akcyzy w polskim systemie zależy wyłącznie od wartości rynkowej pojazdu i pojemności skokowej silnika, a nie od jego emisyjności, to nadal znajdują one nabywców w naszym kraju. Natomiast koszty zanieczyszczenia powietrza, hałasu etc. ponosimy wszyscy.

W każdej sekundzie na europejskich drogach 41 diesli przechodzi procedurę wypalania filtru DPF, co powoduje nawet 1000-krotnie wyższą emisję od poziomów dopuszczalnych w normach Euro. Proces ten zachodzi również podczas jazdy w miastach.

9 milionów przedwczesnych zgonów rocznie w skali globalnej może być spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. W samej Europie jest to 800 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie.

Istnieją ekonomiczne wskaźniki i modele obliczeniowe, które pozwalają na analizę kosztów zapobiegania przedwczesnym zgonom i przewlekłym chorobom spowodowanym złą jakością powietrza, w odniesieniu do spodziewanych efektów zastosowanego rozwiązania.

spis tresci Spis treści
arrow down arrow up


 1. Kluczowe wnioski
 2. Kluczowe fakty
 3. Wstęp
 4. Wprowadzenie
 5. Rozdział 1.
 6. Zanieczyszczenia powietrza pochodzące z emisji z pojazdów napędzanych
  silnikiem diesla i ich wpływ na zdrowie człowieka
 7. Zanieczyszczenia powietrza pochodzące z emisji z pojazdów
  napędzanych silnikiem diesla i ich wpływ na zdrowie człowieka
 8. Główne zanieczyszczenia emitowane przez diesle
 9. Rakotwórcze spaliny z diesla
 10. Rozdział 2.
 11. Europejskie normy jakości powietrza
 12. Europejskie normy jakości powietrza
 13. Rekomendacje WHO 2021 – ograniczenie emisji
 14. Przekroczenia norm dla emisji zanieczyszczeń z silników wysokoprężnych w Polsce
 15. Monitoring jakości powietrza w Polsce
 16. Ile jest diesli w Polsce i jak zatruwają powietrze
 17. „Dieselgate” – producenci samochodów oszukują w testach emisji
 18. Jakość powietrza a długość życia – Air Quality Life Index
 19. Wpływ emisji spalin z diesla na środowisko
 20. Emisja zanieczyszczeń z diesla vs emisja z innych napędów
 21. Rozdział 3.
 22. Strategie ograniczania emisji zanieczyszczeń z ruchu drogowego w miastach
 23. Strategie ograniczania emisji zanieczyszczeń z ruchu drogowego w miastach
 24. Ograniczenia emisji zanieczyszczeń z transportu w miastach
 25. Sytuacja w Polsce
 26. Rozdział 4.
 27. Emisja zanieczyszczeń do powietrza a gospodarka
 28. Emisja zanieczyszczeń powietrza a gospodarka
 29. Drogowy transport towarowy, ograniczenia emisji i gospodarka
 30. Bibliografia

multimedia Multimedia
arrow down arrow up


Sprzedaż paliwa w 2019 roku (str. 14)

Rekomendacje WHO dot. zanieczyszczenia powietrza (str. 25)

multimedia Powiązane artykuły
arrow down arrow up


 1. Emisje z silników diesla. Problem widoczny jest szczególnie w miastach   https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/diesel-rosnacy-problem-raport-fppe-hubert-rozyk-11444.html  10/02/2022
 2. Rosnący problem. Raport FPPE pokazuje jak korzystanie z diesli negatywnie wpływa na zdrowie i jakość powietrza   https://www.pap.pl/mediaroom/1082282%2Crosnacy-problem-raport-fppe-pokazuje-jak-korzystanie-z-diesli-negatywnie-wplywa  17/02/2022
 3. Stare diesle to narastający problem. Negatywnie wpływają na zdrowie i jakość powietrza   https://polskieradio24.pl/42/273/artykul/2903806,stare-diesle-to-narastajacy-problem-negatywnie-wplywaja-na-zdrowie-i-jakosc-powietrza  17/02/2022
 4. Czy stare silniki Diesla to nowe „kopciuchy”?   https://biznesalert.pl/czy-stare-silniki-diesla-to-nowe-kopciuchy/  12/02/2022
 5. Trujące diesle gorsze od silników spalinowych. Tylko w 2021 roku wjechało ich do Polski ponad 420 tysięcy   https://swiatoze.pl/trujace-diesle-gorsze-od-silnikow-spalinowych-tylko-w-2021-roku-wjechalo-ich-do-polski-ponad-420-tysiecy/  09/02/2022
Chcesz dodać swój artykuł?
Prześlij go na adres mailowy Redakcji redakcja@klimatycznabazawiedzy.org

related

Powiązane materiały w bazie