Atlas skutków zjawisk ekstremalnych w Polsce
Zbiór zjawisk ekstremalnych w Polsce indukowanych zmianami klimatu
Data publikacji: 22/12/2022
Publikacja Instytutu Ochrony Środowiska z sierpnia 2022 skierowana jest przede wszystkim do jednostek samorządu terytorialnego w celu wykorzystania w trakcie planowania działań adaptacyjnych do zmian klimatu oraz podejmowania najkorzystniejszych rozwiązań dla regionu. Autorzy na kilkudziesięciu stronach dokumentu zawarli metody analizy kosztów i korzyści oraz możliwości jej zastosowania przy wyborze najbardziej efektywnych działań adaptacyjnych. Czytelnicy mają do dyspozycji również analizę i interpretację wykorzystywanych wskaźników oraz techniki szacowania dóbr nierynkowych oraz wskaźniki korzyści i kosztów oraz uwzględniono sposoby ich szacowania. W analizie uwzględniono alternatywne sposoby jej przeprowadzenia w zależności od celu, pożądanych wyników, ale i dostępności danych. Praktyczny przykład ułatwia przeprowadzenie własnej analizy.
Data umieszczenia w bazie: 31/01/2023
31/08/2022
IOŚ-PIB - Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy
Maciej Cygler, Anna Dubel
96
polski
Należy pamiętać, że prezentowana analiza jak i przedstawiony przykład jest jednym z możliwych do przeprowadzenia opracowań, ale każdy przypadek jest indywidualny i ma swoje własne, specyficzne uwarunkowania oraz możliwości realizacji. Dlatego niniejsza publikacja może być wykorzystana jako przydatny dokument, ale nie należy bezkrytycznie kopiować metodyki z innych projektów, aby nie pominąć kosztów lub korzyści specyficznych dla danego przypadku.
Kluczowym krokiem w analizie kosztów i korzyści jest prawidłowa identyfikacja samego działania – jego celów, wariantów, a także skutków. Należy pamiętać o ciągu przyczynowo-skutkowym i identyfikacji między działaniami (lub ich brakiem), a analizowanymi skutkami.
Należy pamiętać, że w trakcie prowadzenia analizy bardziej opieramy się na pewnym szacowaniu, wartościowaniu niż prowadzeniu precyzyjnych obliczeń, co wynika z potrzeby określenia wagi dóbr nierynkowych czy efektów zewnętrznych, co pozostawia pewien margines błędu, niepewności. Warto uwzględnić różne poziomy danych wejściowych – scenariusze bardziej optymistyczne lub negatywne.
Czytelnik powinien zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo takiej analizy i działanie na warunkach niepewności może prowadzić do intencjonalnej lub nieświadomej manipulacji ze względu na niedoszacowanie lub przeszacowanie pewnych kosztów.
W raporcie autorzy zwracają uwagę na różnice między analizą finansową, a ekonomiczną. W analizie finansowej należy uwzględnić wszystkie rzeczywiste przepływy finansowe, chociaż te nie zawsze mają wymiar ekonomiczny. Z drugiej strony może się zdarzyć pominięcie niektórych wartości. Analiza ekonomiczna powinna być wykonywana w cenach stałych, a nie jak w analizach finansowych, gdy stosuje się ceny nominalne np. nominalne stopy procentowe do obliczania płatności odsetek.