Edukacja klimatyczna w Polsce 2022 - rekomendacje Okrągłego Stołu
Rozwój edukacji klimatycznej. Propozycja konkretnych rozwiązań, rekomendacji i propozycje działań.
Raport z dnia: 13/05/2022
W 2021 roku Komisja Europejska przedstawiła szereg propozycji legislacyjnych - tzw. pakiet legislacyjny Fit For 55. Celem jest zmiana obecnych ram polityki klimatycznej i energetycznej na 2030 r. w celu realizacji nowego celu klimatycznego UE, tj. 55% redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. Aby uzupełnić pakiet Fit For 55, Komisja zaproponowała również zalecenie Rady w sprawie zapewnienia sprawiedliwego przejścia do neutralności klimatycznej. Jest to narzędzie, które ma pomóc państwom członkowskim w opracowaniu i wdrożeniu pakietów politycznych zapewniających sprawiedliwe przejście do neutralności klimatycznej poprzez kompleksowe uwzględnienie odpowiednich aspektów społecznych związanych z tym przejściem. Jeżeli zalecenie zostanie przyjęte, od państw członkowskich będzie się oczekiwać wdrożenia środków społecznych, gospodarczych i podatkowych określonych w zaleceniu.
Raport z dnia: 20/05/2022
31/01/2023
CAN Europe, University of Cambridge Institute for Sustainability Leadership
44
angielski
Celem polityki klimatycznej jest nie tylko tak pokierować działaniami rządów, aby doprowadzić do neutralności klimatycznej w każdym sektorze gospodarki, ale także by przy tym zredukować nierówności społeczne wynikające z potrzeby wprowadzonych zmian. Zielona transformacja spowoduje, że część zawodów i gałęzi gospodarki będzie w przyszłości niepożądana, dlatego musi zostać przeprowadzona w sposób sprawiedliwy społecznie, co w swoim pakiecie legislacyjnym Fit for 55 próbuje uwzględnić Komisja Europejska.
W niniejszym dokumencie autorzy zamieszczają kilka rekomendacji.
1) Komisja Europejska musi włączyć do wszystkich przepisów dotyczących klimatu przepisy zapewniające, że państwa członkowskie określiły, kto może być dotknięty negatywnymi skutkami i jak można je potencjalnie złagodzić, jakie są korzyści społeczne i jak mogą się one wzajemnie przenikać.
2) Państwa członkowskie powinny realizować politykę w sposób logiczny i uporządkowany.
3) W krótkim okresie państwa członkowskie muszą zapewnić gospodarstwom domowym o najniższych dochodach zwolnienia z wdrażania cen/podatków od emisji dwutlenku węgla lub bezpośredniego wsparcia dochodów.
4) Państwa członkowskie muszą zapewnić wystarczający i sprawiedliwy dostęp do podnoszenia i zmiany kwalifikacji.
5) Komisja Europejska musi uwzględnić dodatkowe przepisy dotyczące wykluczenia cyfrowego. Państwa członkowskie muszą zapewnić alternatywne opcje dostępu dla mieszkańców, którzy mają ograniczony dostęp lub zdolność do korzystania z usług cyfrowych.
6) Państwa członkowskie powinny zapewnić, że fundusze przeznaczone na łagodzenie potencjalnie niekorzystnych skutków dystrybucyjnych polityki klimatycznej nie zostały przekierowane z istniejących programów wsparcia społecznego, które bezpośrednio zaspokajają potrzeby najbardziej narażonych gospodarstw domowych.
CAN Europe zwraca uwagę, że wiele z instrumentów polityki zawartych w pakiecie Fit for 55 może potencjalnie generować zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki społeczne, ale zakres i kierunek tych efektów zależy od sposobu zaprojektowania i wdrożenia tych polityk.