Zrównoważone rybołówstwo
Zestawienie i analiza dostępnych danych na temat zrównoważonego rybołóstwa w celu wywołania debaty publicznej w tym temacie i zwiększenia świadomości znaczenia odpowiedzialnych połowów.
Raport z dnia: 30/06/2022
Premiera niniejszego raportu UNGC we współpracy z Instytutem Zrównoważonego Rozwoju Uczelni Łazarskiego odbyła się na konferencji PRECOP27 i dot. branży o jednym z wyższych śladów - zarówno węglowym oraz wodnym, czyli przemyśle odzieżowym. Niniejsza publikacja ma stanowić przewodnik po strategii Unii Europejskiej, której celem jest wprowadzenie branży na nowe, bardziej zrównoważone tory zgodnie z ideą gospodarki o cyklu zamkniętym. W raporcie podano przykłady dobrych praktyk z branży, a także wypowiedzi ekspertów dzielących się swoją wiedzą oraz spostrzeżeniami.
Raport z dnia: 13/10/2022
30/04/2023
UN Global Compact Network Poland
Agnieszka Oleksyn-Wajda, Zofia Piwowarek, Milena Olszewska-Miszuris, Ewa Radkowska-Świętoń, Aleksandra Chrabota
110
polski
Przemysł odzieżowy odpowiedzialny jest za ok. 10% emisji gazów cieplarnianych, jest drugim co do wielkości konsumentem wody oraz odpowiada za nawet 10% odpadów trafiających na wysypiska. Emisje pochodzące z przemysłu tekstylnego są większe niż żeglugi morskiej i lotów międzynarodowych łącznie. 79 miliardów m3 wody zużyła branża odzieżowa w 2015 roku. Jest to także gałąź gospodarki, w której 25-40% produktów pozostaje niesprzedane lub staje się odpadem. Przemysł tekstylny odpowiada także za 35% rocznych odpadów mikroplastiku, które trafiają głównie do oceanów. Szacuje się, że jest to aż 0,5 miliona ton mikrowłókien uwalnianych w trakcie prania syntetycznych ubrań.
Celem Unii Europejskiej jest uczynienie tej gałęzi gospodarki zrównoważoną, dlatego została opracowana Strategia UE na rzecz zrównoważonych wyrobów włókienniczych w obiegu zamkniętym, nazywana również skrótowo Strategia UE dla Zrównoważonych Tekstyliów jako, że tekstylia i odzież stanowią aż 81% wyrobów włókienniczych. Oprócz tego należy jeszcze dodać wyroby obuwnicze oraz skórzane. Na terenie UE w 2020 roku wyprodukowano 6,9 mln ton gotowych produktów, co pochłonęło 175 mln ton surowców. Zużyto przy tym również 4 000 mln m3 wody. Dla przykładu szacunkowo niecałe 15 kg wyrobów włókienniczych pochłania 391 kg surowców, 9 m3 wody i odpowiada za emisję 270 kg CO2.
Aby ograniczyć konsumpcję i przestawić produkcję na bardziej zrównoważone działania UE zakłada, że do 2030 roku większość wyrobów będzie bardziej trwałe, nadawało się do recyklingu, nie będą zawierać niebezpiecznych substancji, a produkcja odbędzie się w sposób etyczny i z poszanowaniem przyrody.
Jednym z kluczowych działań przewidywanych przez UE jest przeciwdziałanie niszczeniu i spalaniu niesprzedanych produktów. Statystyczny Europejczyk kupuje 40% więcej odzieży niż przed 2000 rokiem, co stanowi ok. 26 kg ubrań, a do tego usuwają ok. 11 kg. 87% ubrań jest spalana lub składowana na wysypiskach śmieci. Znacząco skrócił się, więc okres „życia” odzieży, a do tego możliwość ich ponownego użycia spadła m.in. przez używanie przy produkcji wielu syntetycznych związków chemicznych. Planuje się także przerzucenie części odpowiedzialności w zakresie odpadów na producenta czy to w postaci finansowej czy organizacyjnej.
Ważnym elementem działań jest uwzględnienie walki z greenwashingiem i manipulowanie konsumentem określeniami typu „eko”, „zielone”, „eco-friendly”. Przepisy mają pilnować korzystania z systemu certyfikacji i niemanipulowania oznakowaniami, które nie są oficjalnymi certyfikatami.
Autorzy raportu piszą także, że transformacja branży mody będzie sprzyjać powstaniu nowym modelom biznesowym opartym o 4 obszary – zapewnienie trwałości produktów, udostępnianie (wypożyczanie) produktów, odsprzedaż (drugi obieg), recykling.
Dane wprowadzające do raportu (str. 10)
Ślad węglowy produkcji odzieży (str. 72)