The State of World Fisheries and Aquaculture 2022
Globalna sytuacja rybołóstwa i akwakultur, idea niebieskiej transformacji
Raport z dnia: 29/06/2022
Zmiana klimatu wpłynie na dostępność, jakość i ilość wody zaspokajającej podstawowe potrzeby człowieka, potencjalnie zagrażając skutecznemu korzystaniu z praw człowieka do wody i infrastruktury sanitarnej dla miliardów ludzi. Zmiany hydrologiczne wywołane zmianami klimatycznymi zwiększą wyzwania dla zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi, które już teraz znajdują się pod silną presją w wielu regionach świata.
Raport z dnia: 21/03/2020
13/11/2022
UNESCO - United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization
UNESCO World Water Assessment Programme
235
angielski
Globalne zużycie wody wzrosło sześciokrotnie w ciągu ostatnich 100 lat i nadal stale rośnie w tempie około 1% rocznie. To m.in. skutek rosnącej populacji, rozwoju gospodarczego i zmieniających się wzorców konsumpcji.
Zmiana klimatu pogorszy sytuację regionów, w których występują obecnie niedobory wody, i spowoduje niedobór wody w regionach, w których zasoby wodne są nadal duże.
Na jakość wody wpłynie niekorzystnie wyższa temperatura wody, zmniejszona zawartość rozpuszczonego tlenu, a tym samym zmniejszona zdolność samooczyszczania się zbiorników słodkowodnych. Istnieje dalsze ryzyko zanieczyszczenia wody i skażenia patogenami spowodowanego powodzią lub wyższymi stężeniami zanieczyszczeń podczas suszy.
Zagrożonych jest również wiele ekosystemów, zwłaszcza lasów i terenów podmokłych. Degradacja ekosystemów nie tylko doprowadzi do utraty różnorodności biologicznej, ale także wpłynie na świadczenie usług ekosystemowych związanych z wodą, takich jak oczyszczanie wody, wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla oraz naturalna ochrona przeciwpowodziowa, a także na dostarczanie wody dla rolnictwa, rybołówstwa i celów rekreacyjnych.
Wiele skutków zmian klimatycznych będzie widocznych w strefach tropikalnych, gdzie znajduje się większość krajów rozwijających się. Małe rozwijające się państwa wyspiarskie są bardziej podatne pod względem środowiskowym i społeczno-ekonomicznym na klęski żywiołowe i zmiany klimatyczne, a wiele z nich będzie doświadczać rosnącego niedoboru wody.
Przewiduje się, że na całej planecie obszary suche znacznie się powiększą. Przyspieszone topnienie lodowców będzie miało natomiast negatywny wpływ na zasoby wodne regionów górskich i przyległych do nich nizin.
Możliwości adaptacji i mitygacji w obliczu potencjalnych ryzyk i zagrożeń istnieją we wszystkich sektorach związanych z wodą i należy je zbadać i zastosować tam, gdzie to możliwe.
W planowaniu przyszłości coraz częściej konieczne jest uwzględnienie „niekonwencjonalnych” zasobów wodnych. Ponowne wykorzystanie wody jest alternatywą dla konwencjonalnych zasobów wodnych dla wielu zastosowań, pod warunkiem, że jest ona uzdatniana i/lub używana w sposób bezpieczny. Odsalanie może zwiększyć zasoby słodkiej wody, ale generalnie jest energochłonne, a zatem może przyczyniać się do emisji gazów cieplarnianych, jeśli źródło energii jest nieodnawialne. Zbieranie wilgoci atmosferycznej, takie jak zasiewanie chmur lub gromadzenie wody z mgły, stanowi niedrogie i wymagające niewielkiej konserwacji podejście dla zlokalizowanych obszarów, w których występuje obfitość mgły adwekcyjnej (napływowej).
Związane z wodą skutki zmiany klimatu stwarzają zagrożenia dla biznesu i wytwarzania energii. Stres wodny może zatrzymać produkcję lub wytwarzanie energii. Oddziaływania te będą miały również wpływ na aspekty operacyjne, wpływając na dostawy surowców, zakłócając łańcuchy dostaw i powodując uszkodzenia obiektów i sprzętu.
Prolog Stan zasobów wodnych w kontekście zmian klimatycznych