WRÓĆ DO LISTY

The Climate Dictionary - speak climate fluently

UN Development Programme (UNDP) Klimatyczne FAQ

Słownik Klimatyczny to zbiór kluczowych definicji związanych z tematyką klimatu i powiązanych z nim obszarów. Jej celem jest wypełnienie luki między skomplikowanym żargonem naukowym, a ogółem społeczeństwa, tak aby koncepcje związane z klimatem były przystępne dla każdego bez względu na środowisko czy poziom wiedzy specjalistycznej. Słownik został opracowany przez agendę ONZ – UNDP, czyli Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju. W ramach UNDP powstała komórka “The Climate Promise”, czyli Obietnica Klimatyczna będąca odpowiedzią na zmiany klimatu i bycie wsparciem dla krajów do podejmowania decyzji w ramach Porozumienia Paryskiego czy NDC.

Autor/ka opracowania: Marcin Osuch

Raport z dnia: 08/08/2023


Data umieszczenia w bazie

28/12/2023

Instytucja

UN Development Programme (UNDP)

Autorstwo

United Nations Development Programme

Liczba stron

88

Język raportu

angielski

Tagi
Zasady korzystania
Copyright: ©UNDP 2023. All rights reserved. One United Nations Plaza, New York, NY
10017, USA.

flag Najważniejsze wnioski
arrow down arrow up


UNDP Climate Promise to największa globalna oferta wsparcia NDC (ang. Nationally determined contributions) obejmująca ponad 120 krajów i terytoriów, reprezentujących 80% wszystkich krajów rozwijających się na świecie, w celu zwiększenia ich wkładów ustalonych na szczeblu krajowym w ramach globalnego Porozumienia Paryskiego.

Koncepcja Słownika Klimatycznego zakłada przekonanie wzmocnienia pozycji ludzi dzięki wiedzy, co ma kluczowe znaczenie dla wspierania działań i zbiorowej odpowiedzialności za działania na rzecz odwrócenia skutków zmian klimatu.

W Słowniku znajdziemy definicje takich pojęć jak: błękitna czy cyrkularna ekonomia, różnica między pogodą, a klimatem, ślad węglowy, wychwyt węgla, dekarbonizacja, adaptacja i mitygacja, fundusz strat i uszkodzeń, rozwiązania oparte o naturę, net zero czy zalesianie.

multimedia Multimedia
arrow down arrow up


Różnica między przechwytywaniem a usuwaniem CO2 (str. 11)

Różnica między pogodą a klimatem (str. 85)


related

Powiązane materiały w bazie