WRÓĆ DO LISTY

Koszty braku dekarbonizacji Polski

PIE - Polski Instytut Ekonomiczny Analizy

Polski Instytut Ekonomiczny we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju opracował publikację, w której poddaje analizie wady i zalety dekarbonizacji polskiej energetyki. Odejście od spalania paliw kopalnych jest ważne nie tylko z perspektywy środowiska, ale także ekonomii i konkurencyjności polskiej gospodarki. Pozostanie przy węglu oznaczałoby średni wzrost kosztów energii o 120% w latach 2030-2060. Za to dekarbonizacja i inwestycja w OZE daje 150% zysku dla gospodarki za każdy zainwestowany dolar. Analizie poddano trzy potencjalne scenariusze – utrzymanie energetyki węglowej, przyspieszone inwestycje w OZE oraz kontynuacja transformacji z istotną rolą atomu.

Autor/ka opracowania: Marcin Osuch

Raport z dnia: 21/12/2023


Data umieszczenia w bazie

9/03/2024

Instytucja

PIE - Polski Instytut Ekonomiczny

Autorstwo

Polski Instytut Ekonomiczny:
Adam Juszczak, Marcelina Pilszyk, Maciej Miniszewski,

Polski Fundusz Rozwoju:
Klaudia Kania,
Tomasz Tomasiak, Marcin Wiącek

Liczba stron

52

Język raportu

polski

Tagi
Zasady korzystania
© Copyright by Polski Instytut Ekonomiczny,

Cytowanie: Juszczak, A., Pilszyk, M., Miniszewski, M., Kania, K., Tomasiak, T., Wiącek, M. (2023),
Koszty braku dekarbonizacji gospodarki, Polski Instytut Ekonomiczny, Warszawa.

flag Najważniejsze wnioski
arrow down arrow up


Wspólna analiza Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz Polskiego Funduszu Rozwoju bierze na tapet trzy potencjalne scenariusze polskiej energetyki:

– utrzymanie energetyki węglowej,

– kontynuacja dekarbonizacji z istotną rolą atomu,

– przyspieszone inwestycje OZE.

 

Dekarbonizacja polskiej energetyki jest niezbędna nie tylko z perspektywy środowiskowej, ale także konkurencyjności polskiej gospodarki. Koszty uprawnień do emisji dwutlenku węgla, rosnące ryzyko inwestycji w paliwa kopalne powoduje, że transformacja będzie tańsza niż pozostanie przy energetyce węglowej. W latach 2030-2060 cena energii elektrycznej będzie wyższa średnio o prawie 120% w scenariuszu węglowym w porównaniu do OZE i o 58% wyższa w scenariuszu z wielkoskalową energetyką jądrową. Już teraz dla firm w Polsce w drugiej połowie 2022 roku ceny energii elektrycznej wzrosły o 35%, a w latach 2021-22 koszty zużycia energii (cieplnej, elektrycznej, gazowej) wzrosła o 69%.

System uprawnień do emisji obejmuje 46 krajów (stan na 2022 r.) i koszt uprawnień do emisji dwutlenku węgla zauważalnie rośnie. W 2018 roku największe polskie spółki energetyczne poniosły koszty rzędu 3,6 miliarda złoty, podczas gdy w 2022 roku było to już 31 miliardów.

Przeprowadzona analiza wskazuje, że inwestycje w OZE czy atom to nie tylko oszczędność na kosztach energii, ale także nowe miejsca pracy. W sektorze OZE w 2021 roku pracowało 126 tys. osób z czego prawie połowę zatrudnionych stanowił sektor fotowoltaiki. Każdy zainwestowany dolar w OZE daje 150% zwrot dla gospodarki – jest to trzykrotnie wyższy zysk niż w przypadku inwestycji w obszarze paliw kopalnych. W przeliczeniu na 1 GW energetyka węglowa generuje średnio o 37%, a sektor ropy i gazu o 85% mniej miejsc pracy niż technologie niskoemisyjne.

Energetyka węglowa w naszym kraju wymaga inwestycji i jej utrzymanie jest nieopłacalne ekonomicznie. Pozostanie przy niej wygeneruje więcej kosztów niż transformacja w kierunku źródeł niskoemisyjnych – o 18% więcej w przypadku wielkoskalowej energetyki jądrowej i o 22% w scenariuszu przyspieszonego OZE. Warto podkreślić, że zwrot z inwestycji w paliwa kopalne jest coraz niższy, a banki w coraz większym stopniu rezygnują z dotowania przedsięwzięć tego typu. W  2022 roku suma inwestycji zagranicznych w paliwa wyniósł 61 miliardów dolarów, czyli dwukrotnie mniej niż w 2015 roku.

spis tresci Spis treści
arrow down arrow up


  1. Kluczowe liczby
  2. Kluczowe wnioski
  3. Wprowadzenie
  4. Wpływ inwestycji w nowe moce wytwórcze energii elektrycznej na gospodarkę
  5. Bieżące wyzwania braku dekarbonizacji w gospodarce
  6. Analiza wariantowa miksu elektroenergetycznego Polski
  7. Podsumowanie
  8. Bibliografia
  9. Spis rysunków i wykresów

multimedia Multimedia
arrow down arrow up


Wzrost sektora OZE przekłada się na miejsca pracy (str. 11)

Koszty emisji CO2 w spółkach energetycznych drastycznie wzrosły w ostatnich latach (str. 23)

multimedia Powiązane artykuły
arrow down arrow up


  1. Banki wobec dekarbonizacji polskiej gospodarki   https://bank.pl/banki-wobec-dekarbonizacji-polskiej-gospodarki/  04/01/2024
  2. Tańszy prąd z OZE? Cóż, będziemy musieli na niego trochę poczekać   https://energia.rp.pl/ceny-energii/art39613731-tanszy-prad-z-oze-coz-bedziemy-musieli-na-niego-troche-poczekac  25/12/2023
  3. "Pozostanie przy węglu to dwukrotny wzrost cen energii". Nowy raport PIE   https://polskieradio24.pl/artykul/3304030,Pozostanie-przy-weglu-to-dwukrotny-wzrost-cen-energii-Nowy-raport-PIE  21/12/2023
Chcesz dodać swój artykuł?
Prześlij go na adres mailowy Redakcji redakcja@klimatycznabazawiedzy.org

related

Powiązane materiały w bazie