Ryzyko klimatyczne stanowi niebezpieczeństwo także dla stabilności sektora finansowego, a co za tym idzie środków do życia i oszczędności Polaków, a także wysokość przyszłych emerytur w ramach PPK. Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej szacuje ubytki w globalnym majątku między 1 – 4, a nawet 18 bilionów dolarów amerykańskich.
Unia Europejska opracowała Plan Działania w zakresie Zrównoważonego Finansowania, zawierającego politykę zmniejszania śladu węglowego rynków finansowych (greening finance) oraz mobilizowania ekologicznych inwestycji (financing green).
Transparentność to najpowszechniejsze narzędzie regulacyjne w obszarze zrównoważonych finansów, ponieważ zakłada, że inwestorzy mający dostęp do pełnego spektrum danych o ryzyku inwestycji w wysokoemisyjne aktywa, wybierze zrównoważoną alternatywę.
W ramach indeksu WIG20, 9 spółek nie zidentyfikowało w raportach niefinansowych za rok 2019 żadnych ryzyk klimatycznych. Te, które wskazały takie wyzwania nie przedstawiły kwantyfikacji ani linii czasu ich materializacji. Żadna ze spółek nie podała informacji o zgodności poziomów emisji i ścieżek dekarbonizacji zgodnych z celami Porozumienia Paryskiego.
Task Force for Climate-related Financial Disclosure (TCFD) to coraz powszechniejszy standard raportów niefinansowych wśród dużych korporacji. Tylko 1 spółka przedstawiła go zgodnie z rekomendacjami TCFD.
Greenwashing to typ missellingu, który polega na oferowaniu produktów o negatywnym lub neutralnym wpływie na środowisko, mimo reklamowania go jako proekologiczny. Takie działania mogą spowodować utratę zaufania przez konsumentów.
Moment Minsky’ego to sytuacja, w której zbyt późna reakcja na ryzyko klimatyczne prowadzi do nieuporządkowanej i potencjalnie katastrofalnej przeceny aktywów. Aby nie doprowadzić do niego regulatorzy oraz banki centralne powinny podjąć działania kreacyjne w celu zarządzania ryzykiem systemowym.
W przypadku Polski za zarządzanie ryzykiem klimatycznym odpowiada Narodowy Bank Polski oraz Komisja Nadzoru Finansowego. Celem polityki pieniężnej NBP jest zapewnienie stabilnego poziomu cen oraz stabilności finansowej, a więc także uwzględnianie zmian klimatu w swojej polityce. Jednym z takich działań może być promocyjne wspieranie odchodzenia od „brudnych” aktywów w kierunku tych „zielonych”.
Prawna pozycja Komisji Nadzoru Finansowego sprawia, że jest ona zobowiązana zarówno do mitygowania ryzyka klimatycznego jak i promowania i wspierania zrównoważonych finansów oraz ustanawiania standardów rynkowych w tym zakresie.