WRÓĆ DO LISTY

Global Carbon Budget 2023

Global Carbon Project Artykuł naukowy

Global Carbon Budget to corocznie aktualizowany i publikowany na spotkaniach COP raport poświęcony śledzeniu trendów w globalnych emisjach i pochłaniaczach dwutlenku węgla i jest kluczową miarą postępu w realizacji celów Porozumienia Paryskiego. Jego twórcami jest Global Carbon Project, czyli międzynarodowy zespół naukowy z wielu organizacji i krajów. Stężenie CO₂ w atmosferze osiągnęło 417 części na milion w 2022 r., czyli o około 51% więcej niż przed epoką przemysłową, a także najwyższe stężenie w ciągu ostatnich 800 000 lat i prawdopodobnie w ciągu ostatnich 2 milionów lat.

Autor/ka opracowania: Marcin Osuch

Raport z dnia: 05/12/2023


Data umieszczenia w bazie

17/03/2024

Instytucja

Global Carbon Project

Autorstwo

Global Carbon Project

Liczba stron

69

Język raportu

angielski

Tagi
Zasady korzystania
© Author(s) 2023. This work is distributed under the Creative Commons Attribution 4.0 License.

flag Najważniejsze wnioski
arrow down arrow up


Dwutlenek węgla jest najważniejszym gazem cieplarnianym prowadzącym do zmiany klimatu wywołanej działalnością człowieka. Chociaż inne gazy (np. metan) są znacznie silniejsze to sama ilość emisji CO₂ z działalności człowieka oraz fakt, że niektóre z emisji pozostają w atmosferze przez setki do tysięcy lat, sprawiają, że CO₂ jest największym wyzwaniem w walce ze zmianami klimatu.

90% wszystkich emisji dwutlenku węgla pochodzi ze spalania paliw kopalnych (węgiel, ropa, gaz), pozostałe emisje pochodzą ze zmian użytkowania gruntów np. wylesiania. Aktualnie szacuje się, że emisje wynoszą 36,8 miliarda ton dwutlenku węgla, czyli o 1,1% więcej niż w roku ubiegłym. Należy zwrócić uwagę, że emisje w niektórych regionach spadają np. Europa czy USA, jednak globalnie wciąż mamy do czynienia ze wzrostem. Podobnie mamy do czynienia z emisjami użytkowania gruntów – choć wylesianie spada to odbudowa lasów czy sadzenie nowych nie jest w stanie tych zmian kompensować.

Kiedy przekroczymy próg 1,5°C globalnego ocieplenia? Szacowane jest 50% prawdopodobieństwo, że przekroczymy je w ciągu ok. 7 lat. Niepewność wynika między innymi z czynników innych niż dwutlenek węgla, co może odpowiadać za dodatkowe ocieplenie.

 

Kilka kluczowych wniosków z analizy:

  • Mamy do czynienia z różnicami w trendach regionalnych. W 2023 r. emisje wzrosną w Indiach o 8,2% oraz Chinach o 4%, za to spadną na terenie Unii Europejskiej o ponad 7% i w Stanach Zjednoczonych o 3%.
  • Globalne emisje z paliw kopalnych wzrosną – węgiel (1,1%), ropa (1,5%), gaz (0,5%).
  • Zauważalnie rosną emisje z pożarów np. ekstremalny sezon pożarów w Kanadzie wyemitował 6-8x więcej dwutlenku węgla niż wynosi średnia.
  • Technologie wychwytu dwutlenku węgla z atmosfery są wciąż na bardzo niskim poziomie i wynoszą zaledwie 0,01 miliona ton, czyli ponad milion razy mniej niż obecne emisje. Warto przy tym zwrócić uwagę, że połowa wyemitowanego gazu jest nadal pochłaniana przez lądy oraz oceany.

multimedia Multimedia
arrow down arrow up


Jak wygląda całkowity poziom emisji oraz poziomu pochłaniania gazów cieplarnianych?

Skrócona prezentacja publikacji

multimedia Powiązane artykuły
arrow down arrow up


  1. Global Carbon Budget 2023 – aktualny przegląd światowych emisji CO2   https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/global-carbon-budget-2023-aktualny-przeglad-swiatowych-emisji-co2?fbclid=IwAR1n6jDfOj5sqmhaxr9gSPjAGLXjVbBjsSkKYbcJo78qf3Hjrfjes7vHLGA  02/01/2024
Chcesz dodać swój artykuł?
Prześlij go na adres mailowy Redakcji redakcja@klimatycznabazawiedzy.org

related

Powiązane materiały w bazie