Global Carbon Budget 2021
Stan gazów cieplarnianych w atmosferze
Raport z dnia: 04/11/2021
Global Carbon Budget to corocznie aktualizowany i publikowany na spotkaniach COP raport poświęcony śledzeniu trendów w globalnych emisjach i pochłaniaczach dwutlenku węgla i jest kluczową miarą postępu w realizacji celów Porozumienia Paryskiego. Jego twórcami jest Global Carbon Project, czyli międzynarodowy zespół naukowy z wielu organizacji i krajów. Stężenie CO₂ w atmosferze osiągnęło 417 części na milion w 2022 r., czyli o około 51% więcej niż przed epoką przemysłową, a także najwyższe stężenie w ciągu ostatnich 800 000 lat i prawdopodobnie w ciągu ostatnich 2 milionów lat.
Raport z dnia: 05/12/2023
17/03/2024
Global Carbon Project
69
angielski
Dwutlenek węgla jest najważniejszym gazem cieplarnianym prowadzącym do zmiany klimatu wywołanej działalnością człowieka. Chociaż inne gazy (np. metan) są znacznie silniejsze to sama ilość emisji CO₂ z działalności człowieka oraz fakt, że niektóre z emisji pozostają w atmosferze przez setki do tysięcy lat, sprawiają, że CO₂ jest największym wyzwaniem w walce ze zmianami klimatu.
90% wszystkich emisji dwutlenku węgla pochodzi ze spalania paliw kopalnych (węgiel, ropa, gaz), pozostałe emisje pochodzą ze zmian użytkowania gruntów np. wylesiania. Aktualnie szacuje się, że emisje wynoszą 36,8 miliarda ton dwutlenku węgla, czyli o 1,1% więcej niż w roku ubiegłym. Należy zwrócić uwagę, że emisje w niektórych regionach spadają np. Europa czy USA, jednak globalnie wciąż mamy do czynienia ze wzrostem. Podobnie mamy do czynienia z emisjami użytkowania gruntów – choć wylesianie spada to odbudowa lasów czy sadzenie nowych nie jest w stanie tych zmian kompensować.
Kiedy przekroczymy próg 1,5°C globalnego ocieplenia? Szacowane jest 50% prawdopodobieństwo, że przekroczymy je w ciągu ok. 7 lat. Niepewność wynika między innymi z czynników innych niż dwutlenek węgla, co może odpowiadać za dodatkowe ocieplenie.
Kilka kluczowych wniosków z analizy: