WRÓĆ DO LISTY

365 Days on a Warming Planet

Climate Central Analizy

Raport organizacji Climate Central opublikowany w październiku 2022 pokazuje zmianę klimatu wywołaną przez człowieka poprzez analizę zmian temperatury dzień po dniu w ponad 1 000 miast na świecie korzystając z opracowanego przez siebie narzędzia Globalnego Indeksu Zmian Klimatycznych – CSI-Global. Zaprezentowane narzędzie służy mierzeniu lokalnych zmian, dzięki czemu może bardziej precyzyjnie pokazać kluczowe miejsca najbardziej narażone na zmiany temperatur. Przeprowadzona analiza statystyczna pokazuje także gdzie i ilu ludzi każdego dnia jest narażone na szczególnie ekstremalne temperatury. Wyniki nie napawają radością, gdyż 96% ludzkiej populacji w mniejszym lub większym stopniu zmaga się z konsekwencjami zmian klimatu. Najbardziej narażone są populację z małych, oceanicznych wysp.

Autor/ka opracowania: Marcin Osuch

Raport z dnia: 27/10/2022


Data umieszczenia w bazie

31/01/2023

Instytucja

Climate Central

Autorstwo

Zespół Climate Central

Liczba stron

10

Język raportu

angielski

Tagi

flag Najważniejsze wnioski
arrow down arrow up


Organizacja Climate Central opracowała nowe narzędzie Global Climate Shift Index, czyli Globalny Indeks Zmian Klimatycznych (CSI-Global). Jego zadaniem jest mierzenie dziennych lokalnych zmian temperatur na całym świecie. Analiza przedstawiona w raporcie była prowadzona przez 365 dni w ponad 1000 miast, w tym we wszystkich stolicach oraz miastach powyżej 500 000 ludzi. Narzędzie porównywało temperatury z danego dnia z średnią z ostatnich 70 lat.

Przez ostatnich 12 miesięcy konsekwencji zmian klimatu doświadczyło 7,6 miliarda ludzi, czyli 96% globalnej populacji. Rozkład ten nie jest równomierny. Osoby żyjące blisko równika oraz z małych krajów wyspiarskich są najbardziej narażonymi populacjami, w tym te z Archipelagu Malajskiego, wschodniej Afryki, Brazylii, Meksyku oraz Półwyspu Arabskiego.

Każdego dnia co najmniej 200 milionów ludzi odczuwało ślad antropogenicznych zmian klimatu. Ponad 1 miliard ludzi doświadczało tego przez 75 dni. Za najgorszy dzień uznano 9 październik 2021, gdy ponad 1,7 miliarda (ponad 20% populacji) z nas doświadczyło niestandardowo wysokich temperatur.

Oprócz tego autorzy raportu wyznaczyli dni z najwyższym wskaźnikiem CSI dla poszczególnych kontynentów i są one rozrzucone zarówno w czasie jak i przestrzeni. W przypadku Europy był to 17 lutego 2022 z szczególnym uwzględnieniem Polski oraz Ukrainy. Dla Afryki był to 25 listopada 2021 z regionem Sahelu na czele, a w przypadku np. Ameryki Północnej 19 lipca 2022.

Szczytowe dni kontynentalne CSI niekoniecznie zbiegały się z dużymi falami upałów. Choć połowa Europy zmagała się z falami upałów w lipcu to wskaźnik CSI dla Europy przypadł na luty, gdzie wzrost temperatury bardziej wykraczał poza średnią.

Przy uwzględnieniu jako czynnika zagęszczenia obszarów zurbanizowanych za najbardziej narażone regiony uznano Lagos w Nigerii, Mexico City w Meksyku oraz Singapur.

W przypadku Europy najwyższy wskaźnik nie dotyczy tylko miast z regionu basenu śródziemnomorskiego, ale także Longyearbryen na Svalbardzie czy Torshavn na Wyspach Owczych.

spis tresci Spis treści
arrow down arrow up


  • Key facts 
  • Introduction 
  • Results 
  • Fingerprints of climate change on heat events 
  • Fingerprints of climate change on global cities 
  • Conclusions 
  • Methods 

multimedia Multimedia
arrow down arrow up


96% mieszkańców Ziemi ma do czynienia z negatywnymi skutkami wzrostu temperatur (str. 3)

Dni z najwyższym wskaźnikiem CSI są rozrzucone w czasie i przestrzeni (str. 4)


related

Powiązane materiały w bazie