Arctic Report Card 2021
Drastyczny wzrost temperatury zmienia środowisko Arktyki
Raport z dnia: 06/12/2021
Raport organizacji Climate Central opublikowany w październiku 2022 pokazuje zmianę klimatu wywołaną przez człowieka poprzez analizę zmian temperatury dzień po dniu w ponad 1 000 miast na świecie korzystając z opracowanego przez siebie narzędzia Globalnego Indeksu Zmian Klimatycznych – CSI-Global. Zaprezentowane narzędzie służy mierzeniu lokalnych zmian, dzięki czemu może bardziej precyzyjnie pokazać kluczowe miejsca najbardziej narażone na zmiany temperatur. Przeprowadzona analiza statystyczna pokazuje także gdzie i ilu ludzi każdego dnia jest narażone na szczególnie ekstremalne temperatury. Wyniki nie napawają radością, gdyż 96% ludzkiej populacji w mniejszym lub większym stopniu zmaga się z konsekwencjami zmian klimatu. Najbardziej narażone są populację z małych, oceanicznych wysp.
Raport z dnia: 27/10/2022
31/01/2023
Zespół Climate Central
10
angielski
Organizacja Climate Central opracowała nowe narzędzie Global Climate Shift Index, czyli Globalny Indeks Zmian Klimatycznych (CSI-Global). Jego zadaniem jest mierzenie dziennych lokalnych zmian temperatur na całym świecie. Analiza przedstawiona w raporcie była prowadzona przez 365 dni w ponad 1000 miast, w tym we wszystkich stolicach oraz miastach powyżej 500 000 ludzi. Narzędzie porównywało temperatury z danego dnia z średnią z ostatnich 70 lat.
Przez ostatnich 12 miesięcy konsekwencji zmian klimatu doświadczyło 7,6 miliarda ludzi, czyli 96% globalnej populacji. Rozkład ten nie jest równomierny. Osoby żyjące blisko równika oraz z małych krajów wyspiarskich są najbardziej narażonymi populacjami, w tym te z Archipelagu Malajskiego, wschodniej Afryki, Brazylii, Meksyku oraz Półwyspu Arabskiego.
Każdego dnia co najmniej 200 milionów ludzi odczuwało ślad antropogenicznych zmian klimatu. Ponad 1 miliard ludzi doświadczało tego przez 75 dni. Za najgorszy dzień uznano 9 październik 2021, gdy ponad 1,7 miliarda (ponad 20% populacji) z nas doświadczyło niestandardowo wysokich temperatur.
Oprócz tego autorzy raportu wyznaczyli dni z najwyższym wskaźnikiem CSI dla poszczególnych kontynentów i są one rozrzucone zarówno w czasie jak i przestrzeni. W przypadku Europy był to 17 lutego 2022 z szczególnym uwzględnieniem Polski oraz Ukrainy. Dla Afryki był to 25 listopada 2021 z regionem Sahelu na czele, a w przypadku np. Ameryki Północnej 19 lipca 2022.
Szczytowe dni kontynentalne CSI niekoniecznie zbiegały się z dużymi falami upałów. Choć połowa Europy zmagała się z falami upałów w lipcu to wskaźnik CSI dla Europy przypadł na luty, gdzie wzrost temperatury bardziej wykraczał poza średnią.
Przy uwzględnieniu jako czynnika zagęszczenia obszarów zurbanizowanych za najbardziej narażone regiony uznano Lagos w Nigerii, Mexico City w Meksyku oraz Singapur.
W przypadku Europy najwyższy wskaźnik nie dotyczy tylko miast z regionu basenu śródziemnomorskiego, ale także Longyearbryen na Svalbardzie czy Torshavn na Wyspach Owczych.
96% mieszkańców Ziemi ma do czynienia z negatywnymi skutkami wzrostu temperatur (str. 3)
Dni z najwyższym wskaźnikiem CSI są rozrzucone w czasie i przestrzeni (str. 4)