Emissions Gap Report 2021
Jaka jest różnica między wymaganymi zmianami, a prowadzoną polityką światową?
Raport z dnia: 26/10/2021
Raport opublikowany w październiku 2022 roku przez World Resource Institute ma zdawać sprawę z obecnych treści krajowo ustalanych wkładów w redukcje emisji (NDC) i ich ewolucji od czasu wejścia w życie Porozumienia paryskiego. Ma służyć jako źródło wiedzy na temat zakresu ambicji w zakresie łagodzenia i adaptacji do zmian klimatu oraz wsparcie podczas tworzenia kolejnych NDC. Od wejścia w życie Porozumienia paryskiego, większość jego Stron przekazała nowe lub zaktualizowane wkłady ustalony na szczeblu krajowym, znane jako NDC (ang. - Nationally Determined Contributions), które mówią o planowanych przez państwa redukcjach emisji gazów cieplarnianych na poziomie kraju. Nowe i zaktualizowane NDC mają na celu osiągnięcie głębszej redukcji emisji, dokładniej określają zakres finansowania niezbędnego do ich osiągnięcia oraz precyzyjniej opisują procedury wdrożenia tych celów. Pomimo tych postępów, nadal widać ogromną przepaść, która pozostaje pomiędzy NDC w ich obecnym stanie a koniecznymi redukcjami, by osiągnąć cele z Porozumienia paryskiego. NDC muszą zostać wzmocnione we wszystkich wymiarach, w znacznie szybszym tempie, aby cele Porozumienia paryskiego były nadal osiągalne.
Raport z dnia: 26/10/2022
13/11/2022
UNFCCC - United Nations Framework Convention on Climate Change
47
angielski
Opierając się na nowo dostępnych danych z platformy Climate Watch o otwartym kodzie źródłowym, niniejszy raport bada, w jaki sposób NDC ewoluowały od czasu wejścia w życie Porozumienia paryskiego.
Kraje przekazały 139 nowych lub zaktualizowanych wkładów ustalonych na szczeblu krajowym (NDC), przedstawiając działania, które zamierzają podjąć, aby pomóc złagodzić zmiany klimatyczne i osiągnąć cele porozumienia paryskiego.
Porozumienie paryskie zwiększa globalne ambicje klimatyczne – ale nie w tempie i skali koniecznych do osiągnięcia jego celów. Najnowsze NDC mają na celu redukcję emisji do 2030 r. o około 5,5 gigaton ekwiwalentu dwutlenku węgla (GtCO2e) więcej niż początkowe NDC.
Siedemdziesiąt siedem procent NDC obejmuje cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, a 96 procent obejmuje sektorowe cele w zakresie łagodzenia skutków i inne środki.
Osiemdziesiąt sześć procent NDC zawiera komponent adaptacyjny, z których wiele poczyniło postępy w zakresie uszczegółowienia tych planów. Powiązanie ich z instrumentami, takimi jak krajowe plany adaptacyjne, to kolejny konieczny krok w tych działaniach.
Pięćdziesiąt trzy procent NDC zawiera szacunkowe wymagania dotyczące finansowania klimatu, które łącznie wynoszą 4282 mld dolarów amerykańskich: z tego 2740 mld dolarów na łagodzenie zmian klimatu, 1067 mld dolarów na adaptację i 475 mld dolarów na inne cele.
Przewidywany zakres i progresja poziomów emisji zgodnie z ustalonym wkładem krajowym (str. 15)
Porównanie scenariuszy ocenionych w szóstym sprawozdaniu oceniającym Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu z przewidywanymi całkowitymi i per capita globalnymi emisjami zgodnie z ustalonymi wkładami krajowymi (str. 29)