Emissions Gap Report 2021
Jaka jest różnica między wymaganymi zmianami, a prowadzoną polityką światową?
Raport z dnia: 26/10/2021
11 listopada 2022 organizacja GCP (Global Carbon Project) opublikowała kolejne wydanie raportu o globalnym budżecie węglowym (jego wartość mówi, ile dwutlenku węgla możemy wprowadzić do atmosfery, jeśli chcemy aby wzrost temperatury zatrzymał się na określonym poziomie). Dokładna ocena antropogenicznych emisji dwutlenku węgla (CO2) i ich redystrybucji w atmosferze, oceanach i biosferze lądowej w zmieniającym się klimacie ma kluczowe znaczenie dla lepszego zrozumienia globalnego obiegu węgla, wspierania rozwoju polityki klimatycznej i prognozowania przyszłych zmian klimatu. Raport opisuje i syntetyzuje zestawy danych i metodologie, w celu ilościowego określenia pięciu głównych składników globalnego budżetu węglowego i niepewności co do ich wpływu na globalne ocieplenie.
Raport z dnia: 11/11/2022
14/12/2022
Global Carbon Project
90
angielski
Oszacowanie globalnych emisji i pochłaniaczy CO2 to duży wysiłek społeczności badaczy cyklu węglowego, który wymaga starannej kompilacji i syntezy pomiarów, szacunków statystycznych i wyników modeli. Przedstawienie rocznego budżetu dotyczącego emisji dwutlenku węgla służy dwóm celom.
Po pierwsze, istnieje duże zapotrzebowanie na aktualne informacje o stanie antropogenicznych zaburzeń systemu klimatycznego i jego przyczynach. Szeroka społeczność interesariuszy polega na danych związanych z rocznym budżetem węglowym.
Po drugie, w ciągu ostatnich dziesięcioleci byliśmy świadkami bezprecedensowych zmian w środowisku człowieka i środowiska biofizycznego (np. zmiany we wzroście emisji ze spalania paliw kopalnych, skutków pandemii COVID-19, ocieplenia Ziemi i skuteczności naturalnych pochłaniaczy dwutlenku węgla), które wymagają częstszej oceny stanu planety, lepszych pomiarów przyczyn zmian we współczesnym globalnym obiegu węgla oraz lepszej zdolności przewidywania jego ewolucji w przyszłości.
Budowanie naukowego zrozumienia tych procesów jest niezbędne, aby sprostać nadzwyczajnemu wyzwaniu, jakim jest łagodzenie zmiany klimatu. Wymaga częstych, solidnych, przejrzystych i identyfikowalnych zestawień danych oraz metod, które można analizować i powielać. Ten raport, pomaga śledzić nowe dane dotyczące globalnego budżetu węglowego. Poniżej kluczowe informacje z tegorocznej edycji raportu.
Emisje mają wzrosnąć o 1 proc. [0,1 do 1,9 proc.] w 2022 r. Tempo wzrostu zwolniło z 3 proc. rocznie w 2000 r. do około 0,5 proc. rocznie w ostatniej dekadzie.
Oczekuje się, że globalne emisje CO2 z paliw kopalnych z węgla wzrosną i mogą doprowadzić do nowego globalnego szczytu emisji. Oczekuje się, że emisje z ropy wzrosną głównie z lotnictwa międzynarodowego, ale pozostaną niewiele poniżej poziomów z 2019 r. Emisje związane ze spalaniem gazu mają nieznacznie spaść w 2022 r.
W 2022 roku największe wzrosty emisji gazów cieplarnianych są w Indiach, reszcie świata, rozumianej jako wszystkie kraje, oprócz Chin, USA, Indii i UE27 (głównie w lotnictwie) i USA.
Przewiduje się, że emisje spadną w Chinach i UE-27. W ciągu ostatniej dekady emisje CO2 pochodzące ze spalania paliw kopalnych spadły w 24 krajach.
Globalnie to dekarbonizacja (spadek emisji CO2/energii) i spadki zużycia energii w przeliczeniu na PKB są w dużej mierze odpowiedzialne za zmniejszenie tempa wzrostu emisji w ciągu ostatniej dekady.
Przewiduje się, że emisje związane ze zmianą użytkowania gruntów wyniosą 3,9 GtCO2 w 2022 r., dziesięć razy mniej niż emisje z paliw kopalnych. W ciągu ostatnich dwóch dekad nastąpił niewielki, ale niepewny spadek emisji w tym obszarze. Wylesianie, główna przyczyna emisji związanych z użytkowaniem gruntów, utrzymuje się na wysokim poziomie w ostatniej dekadzie. Usuwanie poprzez ponowne zalesianie stanowi przeciwwagę dla około połowy emisji związanych z wylesianiem.
Indonezja, Brazylia i Demokratyczna Republika Konga łącznie odpowiadają za 58 proc. globalnych emisji CO2 związanych ze zmianą użytkowania gruntów.
Całkowita globalna emisja CO2 na 2022 r. wyniesie 40,6 Gt CO2 (gigaton CO2).
Emisje pozostają wysokie, ale w przybliżeniu niezmienione od 2015 r., ale trend ten jest niepewny.
Globalne stężenie CO2 wzrosło z około 277 ppm (ang. ppm – parts per milion, czyli cząsteczki na milion) w 1750 r. do 417,2 ppm w 2022 r. To wzrost o 51 proc.
Pochłanianie gazów cieplarnianych przez oceany i lądy rośnie wraz ze wzrostem ilości CO2 w atmosferze. Obecnie pochłaniają około połowy emisji. Zmiana klimatu już zmniejsza ten potencjał o około 4 proc. (pochłanianie oceanów) i 17 proc. (pochłanianie lądów).
Pozostały budżet węglowy dla 50 proc. prawdopodobieństwa ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C, 1,7°C i 2°C uległ zmniejszeniu do równowartości 9, 18 i 30 lat od 2023 r. (przy poziomach emisji z 2022 r.).
Od 1850 roku wyemitowano 2495 Gt CO2.
Globalne emisje CO2 muszą osiągnąć poziom zero netto, aby udało się ograniczyć globalne ocieplenie. Osiągnięcie zerowej emisji netto CO2 do 2050 r. wymagałoby zmniejszenia emisji o około 1,4 Gt CO2 rocznie, co jest porównywalne ze spadkiem związanym z COVID w 2020 r.
Abstrakt
Streszczenie
1. Wstęp
2 Metody
3. Wyniki
4 Śledzenie postępów w osiąganiu celów w zakresie łagodzenia skutków
5 Dyskusja
6 Wnioski
7 Dostępność danych
Dodatek A: Tabele uzupełniające
Dodatek B: Dane uzupełniające
Dodatek C: Rozszerzona metodologia
Dodatek D: Procesy nieuwzględnione w globalnym budżecie węglowym
Bibliografia