Zmiana Klimatu 2021, Podstawy fizyczne, Podsumowanie dla Decydentów
Kluczowy raport dot. zmian klimatu i podstaw fizycznych obecnej globalnej sytuacji
Raport z dnia: 04/11/2021
Redaktorzy Nauki o klimacie we współpracy z członkami Zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk przygotowali polskie tłumaczenie streszczenia raportu drugiej części 6 Raportu Podsumowującego IPCC. Ten około czterdziestostronicowy dokument podsumowuje kluczowe ustalenia dot. podatności społeczeństw na dziejącą się zmianę klimatu, a także możliwości działań jakie możemy podjąć w celu adaptacji do niej. Raport łączy w sobie wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, społecznych i ekonomicznych i podkreśla współzależność ekosystemów i bioróżnorodności z systemami społeczno-gospodarczymi. W dokumencie zawarto przykłady działań i ich efektywność jakie wprowadzić mogą decydenci na poziomie nie tylko międzynarodowym, ale także lokalnym.
Raport z dnia: 15/11/2022
19/01/2023
IPCC
Nauka o Klimacie
Polska Akademia Nauk
Tłumaczenie na język polski zespół w składzie:
prof. dr hab. Szymon Malinowski, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego,
przewodniczący Zespołu ds. Kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN, naukaoklimacie.pl
dr Aleksandra Kardaś, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, naukaoklimacie.pl
dr hab. Jacek Pniewski, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, naukaoklimacie.pl
mgr Anna Sierpińska, naukaoklimacie.pl
dr hab. Iwona Wagner, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego
36
polski
Niniejsze Podsumowanie dla Decydentów należy cytować jako:
IPCC, 2021: Podsumowanie dla Decydentów. [H.-O. Pörtner, D.C. Roberts, E.S. Poloczanska,
K. Mintenbeck, M. Tignor, A. Alegría, M. Craig, S. Langsdorf, S. Löschke, V. Möller, A. Okem (red)].
W: Zmiana klimatu 2022: Zagrożenia, adaptacja i wrażliwość. Podsumowanie dla decydentów. Wkład II
Grupy Roboczej do 6 Raportu Podsumowującego Międzyrządowego Panelu ds. Zmiany Klimatu [H.-O.
Pörtner, D.C. Roberts, M. Tignor, E.S. Poloczanska, K. Mintenbeck, A. Alegría, M. Craig, S. Langsdorf,
S. Löschke, V. Möller, A. Okem, B. Rama (red.)]. Cambridge University Press, Cambridge, UK and
New York, NY, USA, pp. 3–33, doi:10.1017/9781009325844.001
Zmiany klimatu oddziałują nie tylko na otaczającą nas przyrodę, ale także wpływają na nasze społeczeństwo i gospodarkę. Należy tu wymienić m.in. częstsze intensywne zjawiska ekstremalne, które wywołują straty w systemach przyrodniczych oraz ekonomicznych. Wrażliwość ekosystemów jest bardzo zróżnicowana. Prawie 45% mieszkańców Ziemi żyje w regionach silnie podatnych na zmianę klimatu. Również wiele gatunków zwierząt czy roślin jest wrażliwa na tempo postępujących zmian. Różnorodność biologiczna jest podstawą życia na Ziemi – odpowiada za procesy glebotwórcze, obieg wody czy pierwiastków w krajobrazie.
Zagrożenia dla ekosystemów i społeczeństw ludzkich jest zależna od poziomu globalnego ocieplenia – tempo postępujących zmian jest zależne od naszych działań mitygacyjnych i zmierzaniu ku osiągnięciu neutralności klimatycznej. Co ważne, zagrożenia klimatyczne mogą występować równolegle np. powodzie w jednym regionie i susze w innych obszarach. Niewydolność infrastruktury, wzrastające zaludnienie, migracje ludności czy awarie będą na siebie wzajemnie wpływać.
Działania adaptacyjne do zmian klimatu i ich efektywność będzie spadać wraz ze wzrostem ocieplenia i wymagają wielosektorowych, zintegrowanych rozwiązań. Część granic naszej adaptacji wymaga pokonania szeregu ograniczeń, głównie finansowych, ale także instytucjonalnych oraz politycznych. Niektóre ekosystemy już teraz osiągnęły granice adaptacji i straty w ich przypadku będą rosnąć.
Adaptacja transformacyjna polega na wprowadzeniu dużych zmian systemowych, które wzmocnią zdolność społeczeństw ludzkich i ekosystemów do radzenia sobie w dłuższej perspektywie. Jest to ważne ze względu na zaobserwowanie planów i wdrożeń adaptacyjnych, które działają bezpośrednio i krótkoterminowo redukują ryzyko, co ogranicza możliwość adaptacji transformacyjnej.
Przyszłość ekosystemów i społeczeństw ludzkich odpornych na zmianę klimatu wymaga wprowadzenia zrównoważonego rozwoju. Potrzeba innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań, co zmniejszy kompromisy pomiędzy adaptacją, a mitygacją. Wymaga to współpracy pomiędzy wszystkimi szczeblami władzy, a społeczeństwami, ośrodkami naukowymi, mediami oraz biznesem. Wspólne działania muszą zmierzać m.in. do globalnej, skutecznej ochrony ok. 30-50% powierzchni lądowej Ziemi, obszarów słodkowodnych oraz morskich.
Spis treści