WRÓĆ DO LISTY

Ślad węglowy produktu i przedsiębiorstwa

Climate Strategies Poland Raport

Fundacja Climate Strategies Poland, jedna z organizacji współtworzących Klimatyczną Bazę Wiedzy, opracowała bezpłatny e-book na temat śladu węglowego produktu i przedsiębiorstwa. To kompendium wiedzy na temat śladu węglowego, procesu jego kalkulacji, a także kroków służących jego redukcji.

Autor/ka opracowania: Maya Ozbayoglu

Raport z dnia: 01/09/2021


Data umieszczenia w bazie

1/09/2021

Instytucja

Climate Strategies Poland

Liczba stron

23

Język raportu

polski

Tagi

flag Najważniejsze wnioski
arrow down arrow up


Rosnące stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze jest bezpośrednią przyczyną zmian klimatu, które stanowią największe zagrożenie humanitarne, ekonomiczne i ekologiczne dla współczesnego świata. W celu podjęcia odpowiednich działań dla ochrony klimatu potrzebna jest świadomość problemu. W e-booku czytamy, że aż̇ 91% członków kadry kierowniczej odczuwa wpływ zmian klimatu na funkcjonowanie swojego biznesu. 

Cytując autorów, ślad węglowy to: ,,całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez podmiot, którym może być́: przedsiębiorstwo, produkt, usługa, wydarzenie, miasto, gmina lub państwo, ale też osoba prywatna”. 

Obliczenie śladu węglowego obejmuje kilka etapów:  

  1. Wybór jednostki funkcjonalnej – odzwierciedla ilość lub sposób, w jaki produkt jest wykorzystywany przez konsumenta końcowego oraz korzyści z nim związane. 
  2. Określenie celu, zakresu i granic analizy 
  3. Stworzenie mapy procesów – identyfikacja wszystkich procesów, na każdym etapie życia produktu 
  4. Stworzenie koncepcji zbierania danych 

Liczenie śladu węglowego to proces czasochłonny. Jednak w świetle nowych regulacji unijnych, presji wywoływanej przez kontrahentów na dostawcach i oczekiwań konsumentów wraz z nasilającymi się skutkami zmian klimatu, należy patrzeć na ślad węglowy i jego redukcję jako szansę biznesową. Autorzy e-booka wśród korzyści wynikających z podjęcia tych działań wskazują na mniejsze koszty, dotacje finansowe, rekomendacje Task Force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD), lepszy wizerunek na tle konkurencji (bycie bardziej tzw. konkurencyjnym klimatycznie) oraz możliwość pozyskania nowych klientów.  

,,Wiele razy wspominaliśmy o tym, że świadomość problemu, jakim jest globalne ocieplenie jest pierwszym krokiem w dążeniu do neutralności klimatycznej. Zależy nam, aby z tą wiedzą trafiać do jak najszerszego grona odbiorców, bo Ziemia nie ma planu B’’ – podkreślają autorzy e-booka. 

spis tresci Spis treści
arrow down arrow up


Liczenie śladu węglowego. Po co? Jak? I dlaczego?  

Czym jest ślad węglowy i jak go policzyć́? 

Licznie śladu węglowego według Climate Strategies Poland 

Dlaczego liczyć ślad węglowy? Wyliczenie śladu węglowego – korzyści 

Policzony ślad węglowy – co dalej? 

Kontakt 

Bibliografia 


related

Powiązane materiały w bazie