Climate Change 2022: Impacts, Adaptation and Vulnerability
Kluczowy raport klimatyczny dot. wpływu na ekosystem, bioróżnorodność i społeczności ludzkie
Raport z dnia: 28/02/2022
W niniejszym raporcie z 2022 roku przedstawiono przegląd najnowszych badań naukowych związanych ze zmianami klimatycznymi, skutkami i odpowiedziami na nie. Badania przedłożyła Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i organizacje partnerskie - każdy rozdział streszcza informacje od odrębnej instytucji naukowej. W czasie, gdy potrzebne są pilne działania w celu zatrzymania zmian klimatu, raport dostarcza ujednoliconych informacji naukowych dla decydentów oraz zwraca uwagę na niektóre fizyczne i społeczno-gospodarcze skutki obecnego i przewidywanego stanu klimatu.
Raport z dnia: 13/09/2022
13/11/2022
World Meteorological Organization
Lauren Stuart, Jürg Luterbacher, Laura Paterson, Rose Devillier and Sylvie Castonguay
40
angielski
Raport zbiera w jednym miejscu i podsumowuje wyniki badań nad najnowszym stanem klimatu dostarczonych przez kilka rekomendowanych organizacji. Są wśród nich między innymi:WMO Global Atmosphere Watch, Global Carbon Project, Urban Climate Change Research Network, Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska, Urban Climate Change Research Network i inne. Oto kluczowe wnioski z raportu:
Stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze nadal rośnie. W 2021 roku globalne emisje CO2 z paliw kopalnych powróciły do poziomów sprzed pandemii w 2019 r. po dużym, ale tymczasowym, spadku emisji spowodowanym powszechnymi lockdownami. Ten stan rzeczy prowadzi do wzrostu globalnej temperatury powierzchni i innych zmian klimatycznych.
Całkowite antropogeniczne emisje dwutlenku węgla (CO2 ) oszacowano na 38,0 gigaton CO2 rocznie w 2020 roku, ze wstępnymi szacunkami 39,3 GtCO2 rocznie w 2021 roku.
Lata 2015-2021 uznano za siedem najcieplejszych lat w historii pomiarów. Również zawartość ciepła oceanu (miara, która określa ile ciepła zmagazynowanego jest w oceanie) w latach 2018-2022 była wyższa niż w jakimkolwiek innym 5-letnim okresie. Ponadto, także średni zasięg lodu morskiego w Arktyce w latach 2018–2022 był poniżej długoterminowej średniej z lat 1981–2010, a Antarktyka osiągnęła najniższy lub drugi najniższy w historii minimalny zasięg lodu morskiego (według różnych źródeł danych).
Istnieje 48 proc. szans, że przez co najmniej rok w ciągu najbliższych pięciu lat średnia roczna temperatura będzie tymczasowo wyższa o 1,5 °C niż w latach 1850-1900. Dodatkowo istnieje 93 proc. szans, że przynajmniej jeden rok w tym samym okresie będzie najgorętszy w historii. Ponadto istnieje zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia wilgotniejszych warunków pogodowych w Sahelu, północnej Europie, Alasce i północnej Syberii oraz bardziej suchych nad Amazonką od maja do września w ciągu najbliższych pięciu lat (2022–2026).
W najnowszym raporcie Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska na temat luki w emisji stwierdzono, że pełna realizacja zobowiązań łagodzących złożonych przez kraje na rok 2030 (na 4 listopada 2021 roku) jest niewystarczające i nie utrzyma globalnego ocieplenia poniżej 1,5°C powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej. W raporcie stwierdzono również, że zobowiązania te musiałyby być czterokrotnie wyższe, aby zatrzymać globalny wzrost temperatury na 2°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej i siedmiokrotnie wyższa, aby ograniczyć ocieplenie do 1,5 °C.
Szacuje się, że globalne ocieplenie w ciągu XXI wieku będzie ograniczone do 2,8°C, przy założeniu kontynuacji obecnej polityki, lub 2,5°C, jeśli nowe lub zaktualizowane zobowiązania zostaną w pełni zrealizowane.
Nie można pomijać nieodwracalnych zmian fizycznych w systemie klimatycznym, znanych jako punkty krytyczne, które mogą mieć istotne konsekwencje globalne i regionalne. Główne punkty krytyczne to zmiany w cyrkulacji południkowej Atlantyku, topnienie polarnych pokryw lodowych, przemieszczanie się wielkoskalowych wzorców pogodowych i klimatycznych, wysychanie lasów deszczowych Amazonii oraz zakłócenia głównych systemów pogodowych, takich jak monsuny.
Według Urban Climate Change Research Network, miasta – odpowiedzialne za do 70 proc. emisji spowodowanych przez człowieka – staną w obliczu narastających skutków klimatycznych, które będą łączyły i wzmacniały się z nierównościami społeczno-ekonomicznymi.
Miliardy ludzi na całym świecie są bardzo podatne na skutki zmian klimatycznych. W ciągu ostatnich 50 lat liczba katastrof związanych z pogodą, klimatem i wodą wzrosła pięciokrotnie, powodując straty w wysokości średnio 202 mln dolarów dziennie. Ekstremalne zjawiska pogodowe powodują długotrwałe skutki społeczno-gospodarcze, zwłaszcza w najbardziej narażonych społecznościach, które często są najmniej przygotowane do reagowania, odbudowy i adaptacji. Systemy wczesnego ostrzegania nie tylko ratują życie i zmniejszają straty i szkody, ale także przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka klęsk żywiołowych i wspierają adaptację do zmian klimatu. Jednakże, mniej niż połowa wszystkich krajów na świecie posiada te systemy, a ich zasięg jest szczególnie niski w krajach szczególnie podatnych na zagrożenia.
Kluczowe przesłanie z raportu (str. 5)
Różnica w emisjach CO2 dla wybranych krajów G20 w trakcie pandemicznego roku i lat następnych (str. 9)