Arctic Report Card 2021
Drastyczny wzrost temperatury zmienia środowisko Arktyki
Raport z dnia: 06/12/2021
W artykule ,,Antarctic extreme events” opublikowanym na łamach naukowego pisma Frontiers in Environmental Science 14 naukowców i naukowczyń zwraca uwagę na kruchość systemu antarktycznego oraz niepokojące trendy obserwowane na kontynencie, takie jak zanik powierzchni lodu morskiego i lądowego czy upały morskie. Naukowcy wskazują, że jest jeszcze za wcześnie, by móc w pełni wskazać na rolę człowieka w wywołaniu czy nasileniu ekstremalnych wydarzeń z Antarktydy z 2022 i 2023 r. Biorąc pod uwagę dowody z wcześniejszych lat, wiadomo jednak, że z każdym dodatkowym ociepleniem zmiany te będą coraz widoczniejsze. Podkreślają, że redukcja światowych emisji jest naszą jedyną nadzieją na zachowanie delikatnego systemu antarktycznego.
Raport z dnia: 08/08/2023
21/08/2023
Martin J. Siegert, Mike J. Bentley, Angus Atkinson, Thomas J. Bracegirdle, Peter Convey, Bethan Davies, Rod Downie, Anna E. Hogg, Caroline Holmes, Kevin A. Hughes, Michael P. Meredith, Neil Ross, Jane Rumble, Jeremy Wilkinson
15
angielski
Lista ekstremalnych zjawisk pogodowych na Antarktydzie opisanych w artykule:
Jak jest „normalnie”?
Powierzchnia lodu morskiego na Antarktydzie zmienia się co roku, kurcząc się do najniższego poziomu w lutym, ponownie zaś zwiększając swoją powierzchnię i osiągając szczyt we wrześniu. Jednak w tym roku naukowcy zaobserwowali anomalię polegającą na rekordowo niskim przyroście powierzchni lodu morskiego. Co więcej, w latach 2022 i 2023 odnotowano najniższy poziom lodu morskiego wokół Antarktydy od czasu prowadzenia pomiarów, czyli od 1979 r.
Rekord najniższego poziomu w okresie letnim został przebity trzy razy w ciągu ostatnich siedmiu lat – dodaje dr Caroline Holmes, współautorka nowej analizy o kruchości systemu antarktycznego, która została przywołana w artykule.
Publikacja ukazała się w lipcu – w czasie, kiedy na Antarktydzie standardowo odnotowuje się 16,4 miliona km^2 morskiego lodu, w ostatnim tygodniu lipca ta liczba wynosiła tylko 14,1 miliona km^2. W celu lepszego zrozumienia rozmiaru skali utraty morskiego lodu na Antaktydzie, autorzy artykułu podają, że różnica ta jest większa od powierzchni Meksyku. Innymi słowy, obszar większy niż Meksyk nie był w tym roku w stanie zamarznąć na Antaktydzie. W artykule czytamy także inną szokującą statystykę: lód morski wokół Antarktydy jest o 2,4 miliona km^2 mniejszy niż średnia dla tej pory roku.
Czemu tak się dzieje?
Ze względu na złożoność procesów, jakie zachodzą na otaczającym lód morski oceanie i wpływie wielu czynników, takich jak wiatry czy burze, naukowcom ciężko jest stwierdzić, czy obserwowane zmiany na kontynencie są spowodowane antropogenicznymi zmianami klimatu. Jednak analiza przypisania wcześniejszej rekordowej fali upałów, która dotknęła Półwysep Antarktyczny w lutym 2020 r. i doprowadziła do najwyższej zarejestrowanej temperatury na kontynencie antarktycznym (18,3°C na stacji Esperanza), wykazała prawdopodobnie znaczący wkład spalania paliw kopalnych.
O ile naukowcy przypuszczali, że powierzchnia Arktyki będzie maleć wraz z pogłębiającymi się skutkami katastrofy klimatycznej, o tyle nie spodziewali się tak drastycznych zmian na biegunie południowym, jako że do 2016 r. powierzchnia lodu morskiego na Antarktydzie była na stabilnym poziomie. Klimatolodzy twierdzą natomiast, że wraz ze wzrostem globalnego ocieplenia o dodatkowe 0,4°C, które jest niemalże nieuniknione, przyszłe ekstremalne zjawiska antarktyczne będą nawet bardziej wyraziste niż te obserwowane do tej pory.
Co to oznacza dla Antarktydy i dla nas?
Jeśli dalej będziemy obserwować tak szybką utratę lodu morskiego Antarktydy, dojdzie dopoważnych skutków ubocznych. Szczególnie surowo zostaną dotknięte rodzime gatunki zwierząt, np. kryle – pełniące kluczową rolę w kwestii ochrony klimatu, corocznie magazynujące równowartość dwutlenku węgla produkowanego przez 35 milionów samochodów. Ucierpią również ryby, pingwiny, foki i szereg innych organizmów. Topniejący lód morski sam w sobie nie podnosi poziomu mórz, ponieważ wcześniej i tak unosił się na powierzchni wody, więc całkowita objętość się nie zmienia. Są jednak inne powody do niepokoju, jak wskazuje
Dr Ariaan Purich – klimatolożka z Monash University wskazuje powody do niepokoju, takie jak:
Anomalie rozmiaru lodu morskiego na Antarktydzie w latach 1979- 2023. Anomalie są obliczane za pomocą średniej kroczącej 5-dniowej w odniesieniu do klimatycznego punktu odniesienia z lat 1981-2010. Rok 2023 jest przedstawiony za pomocą czerwonej linii (stan na 08.08.2023).
Rozmiar lodu morskiego na Antarktydzie w latach 1979-2023; rok 2023 jest przedstawiony za pomocą czerwonej linii (stan na 08.08.2023).