WRÓĆ DO LISTY

Zerowy ślad węglowy. Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do 2050

PLGBC Raport

Dekarbonizacja budynków i przemysłu budowlanego odegra istotną rolę w łagodzeniu skutków kryzysu klimatycznego. Budownictwo odpowiada za 38% globalnych emisji CO2. W regionie EBOiR (Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju) odpowiada za 43% emisji CO2. Przewiduje się, że globalne zasoby budowlane prawdopodobnie podwoją się do 2050 r., co może spowodować ogromny wzrost emisji, jeśli nie zostaną podjęte żadne działania zmierzające do dekarbonizacji sektora. Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC wraz z EBOiR wydały raport "Zerowy ślad węglowy budynków. Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050", który wskazuje ścieżkę prowadzącą do osiągnięcia neutralności klimatycznej przez polskie budynki i sektor budowlany.

Autor/ka opracowania: Beata Borowiec

Raport z dnia: 01/06/2021


Data umieszczenia w bazie

28/10/2024

Instytucja

PLGBC

Autorstwo

Alicja Kuczera (PLGBC), Mateusz Płoszaj-Mazurek (Bjerg Arkitektur Polska)

Liczba stron

54

Język raportu

polski

Tagi

flag Najważniejsze wnioski
arrow down arrow up


Z badań wynika, że budynki odpowiadają za 38% globalnych emisji CO2 – 28% wynika z eksploatacji budynków, a pozostałe 10% spowodowane jest zużyciem energii niezbędnej do produkcji materiałów i technologii wykorzystywanych w budownictwie, co nazywamy wbudowanym śladem węglowym. W obliczu kryzysu klimatycznego, wszystkie budynki powinny charakteryzować się zerowym operacyjnym śladem węglowym, natomiast budynki nowe i modernizowane zerowym śladem węglowym netto w całym cyklu życia (czyli zerowym bilansem wbudowanego i operacyjnego śladu węglowego).

Do 2050 r. powszechne powinny stać się poniższe praktyki: a)Produkcja i realizacja inwestycji budowlanych powinna opierać się efektywnym wykorzystaniu zasobów, na rozwiązaniach niskoemisyjnych, z minimalizacją odpadów i uwzględnieniem zasad gospodarki o obiegu zamkniętym, a projektowanie powinno brać pod uwagę możliwość przyszłej rozbiórki, ponownego użycia, recyklingu i upcyklingu elementów konstrukcyjnych; b)Budynki, zarówno istniejące jak i nowe, powinny być energooszczędne z niskim zapotrzebowaniem na energię dzięki systemom wentylacji, chłodzenia i ogrzewania oraz zarządzania energią, a także powinny wytwarzać własną energię, redukując emisję dwutlenku węgla; c)System energetyczny musi przejść głęboką transformację, a źródła energii stać się neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.

O ile budynki oddawane do użytku po 2000 r. cechuje relatywnie wysoka efektywność energetyczna, te starsze nadal charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię i wymagają tym samym głębokiej modernizacji. Kluczowym elementem planowania w tym obszarze jest Długoterminowa Strategia Renowacji Budynków.

Około 42% budynków mieszkalnych w Polsce powstało przed rokiem 1971. Do roku 2012 jedynie 50% tych budynków poddano termomodernizacji, a część z nich w ogóle nie spełnia aktualnych wymagań dotyczących efektywności energetycznej. Szacuje się, że do 2019 r. około 45% budynków użyteczności publicznej zostało poddanych termomodernizacji.

Przemysł wytwórczy w Polsce odpowiadał w 2018 r. za 8% krajowych emisji dwutlenku węgla, natomiast emisja wszystkich sektorów powiązanych z budynkami w całym cyklu ich życia (budownictwo i przetwórstwo, ciepłownictwo i ogrzewnictwo oraz elektroenergetyka) stanowiła aż 53% wszystkich emisji dwutlenku węgla w Polsce. Dodatkowo, około 40% odpadów stałych pochodzi z procesów budowlanych.

Dostępne polskie instrumenty finansowe koncentrują się w głównej mierze na podnoszeniu efektywności energetycznej budynków, likwidowaniu niskiej emisji oraz wspieraniu rozwoju konsumenckiej energetyki odnawialnej. Są nimi: Fundusz Termomodernizacji i Remontów (FTiR), Program priorytetowy NFOŚiGW „Czyste Powietrze”, Program priorytetowy NFOŚiGW „Mój prąd”, Program priorytetowy NFOŚiGW „Budownictwo energooszczędne. Część 1) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”, Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, działanie 1.3 – wspieranie efektywności energetycznej w budynkach, Regionalne Programy Operacyjne (RPO), Ulga termomodernizacyjna.

Droga dekarbonizacji budownictwa w Polsce do 2025 r.(administracja rządowa):

1. Stworzenie regulacji prawnych niezbędnych do osiągnięcia zerowego całkowitego śladu węglowego netto w budynkach w perspektywie do roku 2050;

2. Stworzenie i rozwijanie narzędzi niezbędnych do osiągnięcia zerowego całkowitego śladu węglowego netto w budynkach;

3. Zapewnienie dostępu do niskoemisyjnych źródeł energii;

4. Umożliwienie rozwoju efektywnych ekonomicznie technologii budowy i modernizacji do standardu budynków o zerowym całkowitym śladzie węglowym netto w perspektywie roku 2050.

Droga dekarbonizacji budownictwa w Polsce do 2030 r. (administracja rządowa):

1. Aktualizacja istniejących regulacji prawnych niezbędnych do osiągnięcia zerowego całkowitego śladu węglowego netto w budynkach i egzekwowanie ich realizacji;

2. Osiągnięcie zerowego operacyjnego śladu węglowego w istniejących budynkach zajmowanych przez władze publiczne lub będących ich własnością;

3. Wdrażanie planu dekarbonizacji budynków należących do władz publicznych bądź zajmowanych przez nie (nowych i modernizowanych);

4. Rozwinięcie narzędzi w celu monitorowania i weryfikowania śladu węglowego budynków.

Droga dekarbonizacji budownictwa w Polsce do 2040 r.(administracja rządowa):

1. Weryfikacja i aktualizacja postępów w osiąganiu zerowego całkowitego śladu węglowego netto w budynkach.

Osobne mapy drogi dekarbonizacji posiadają: administracja samorządowa, deweloperzy, inwestorzy i właściciele budynków, projektanci (architekci i inżynierowie budownictwa), producenci materiałów i technologii budowlanych, branża budowlano-wykonawcza, zarządcy budynków, instytucje finansowe, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia zawodowe i uczelnie.

spis tresci Spis treści
arrow down arrow up


Wprowadzenie  3

Wizja  5

Budynek o zerowym śladzie węglowym netto  8

Definicje  11

Cele  13

Aktualna sytuacja  15

Legislacja  21

Finansowanie dekarbonizacji  27

Bariery i szanse  30

Mapa drogowa  33

multimedia Multimedia
arrow down arrow up


Emisyjność budynków mieszkalnych w Polsce (źródło: Building Market Brief Polska)

multimedia Powiązane artykuły
arrow down arrow up


  1. IPCC Sixth Assessment Chapter 9: Buildings   https://www.ipcc.ch/report/ar6/wg3/chapter/chapter-9/  20/01/2022
Chcesz dodać swój artykuł?
Prześlij go na adres mailowy Redakcji redakcja@klimatycznabazawiedzy.org