Potrojenie globalnych mocy z odnawialnych źródeł energii w tym dziesięcioleciu na świecie stanowi jedno z kluczowych działań na drodze do ochrony klimatu. Cel ten został uzgodniony podczas 28. konferencji ONZ w sprawie zmiany klimatu (COP28), która odbyła się w grudniu 2023 roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Raport obejmuje analizę celów w 70 krajach oraz Unii Europejskiej, które razem odpowiadają za 99% globalnej mocy z energii wiatrowej. Wynika z nich, że wielu interesariuszy zakłada jedynie podwojenie mocy.
Raport z dnia: 08/08/2024
14/08/2024
Dr Katye Altieri, Dave Jones, Kostantsa Rangelova
23
angielski
Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency – IEA) oraz Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency – IRENA) optymalną drogą do ograniczenia wzrostu globalnego ocieplenia do 1,5°C jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych trzykrotnie, do co najmniej 11 000 GW, do roku 2030.
Moc z energii wiatrowej powinna potroić się z 901 GW w 2022 roku do 2 742 GW w 2030 roku. Oznaczałoby to, że energetyka wiatrowa dostarczałaby prawie jedną piątą (19%) globalnego zapotrzebowania na energię elektryczną do 2030 roku. Z analizy poszczególnych planów wynika jednak, że moc wiatrowa zwiększy się o nieco ponad 2 razy w porównaniu do 2022 roku, osiągając 2 157 GW.
Przewidywane osiągnięcie 2 157 GW globalnej mocy wiatrowej w 2030 roku będzie możliwe przede wszystkim dzięki ambitnym planom Chin. Chociaż kraj odpowiada za 37% globalnych „celów wiatrowych”, z prognoz wynika, że potroi energię wiatrową w latach 2022-2030, odpowiadając za ponad 50% globalnego wzrostu. Po wykluczeniu z analizy chińskich planów, globalna perspektywa realizacji celów energetycznych prezentuje się mniej korzystnie.
Morska energetyka wiatrowa jest ugruntowana w Europie i Chinach, ale wciąż rozwija się w wielu innych regionach świata. Obecnie 19 krajów posiada cele dotyczące rozwoju offshore, które stanowią 8% z 2 157 GW sumy krajowych celów w zakresie energii wiatrowej na 2030 rok. Wynoszą 177 GW, co oznacza 2,9-krotny wzrost w porównaniu z 62 GW w 2022 roku. Nie można bagatelizować jej udziału, gdyż produkuje prawie dwa razy więcej energii elektrycznej niż lądowa energia wiatrowa. Siedem z krajów posiadających cele dotyczące morskiej energii wiatrowej jeszcze nie zainstalowało żadnych morskich turbin wiatrowych, a jedynie pięć krajów zainstalowało co najmniej 1 GW.
Rządy na całym świecie są zachęcane do zwiększenia swoich ambicji i przyspieszenia wzrostu w sektorze energetyki wiatrowej. Dotychczasowe cele krajowe na świecie nie są wystarczająco ambitne do globalnego potrojenia mocy wiatrowej, a większość krajów nie jest na drodze do osiągnięcia nawet obecnych celów. Energetyka wiatrowa odgrywa istotną rolę w zaspokajaniu potrzeb energetycznych związanych z globalnym potrojeniem mocy, mimo że przyczynia się do tego w mniejszym stopniu niż energetyka słoneczna. Ważne jest jednak, że energia wiatrowa ma wyższy współczynnik wykorzystania mocy niż słoneczna, a obecny boom na energię słoneczną prawdopodobnie nie będzie w stanie w pełni zrekompensować ewentualnego deficytu w energii wiatrowej.
Celem umożliwienia szybkiego i wielkoskalowego wzrostu energii wiatrowej kluczowe są odpowiednie ramy regulacyjne, inwestycje w infrastrukturę sieciową i przesyłową oraz uproszczenie procedur zezwoleniowych.
Executive Summary 3
Chapter 1 Global wind target outlook 6
Wind targets aim for a doubling, fall short of tripling
Forecasts suggest China will overachieve its target, and the rest of the world will lag
Chapter 2 National wind target outlook 11
Ambition must increase to meet wind targets and a tripling
Current offshore wind targets aim for an almost tripling by 2030
Conclusion 20
Supporting Materials 22
Acknowledgements
Wind targets aim for a doubling,
fall short of tripling