WRÓĆ DO LISTY

When Risks Become Reality: Extreme Weather In 2024

World Weather Attribution Raport

Raport podsumowujący 2024 rok dokumentuje bezprecedensowy wzrost ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak fale upałów, powodzie, susze i pożary, bezpośrednio powiązanych ze zmianą klimatu wywołaną działalnością człowieka. Analiza 29 wydarzeń ujawnia znaczący wpływ emisji paliw kopalnych na ich intensywność i częstotliwość, podkreślając pilną potrzebę odejścia od paliw kopalnych oraz inwestowania w systemy wczesnego ostrzegania i budowę odporności. Raport zwraca uwagę na dysproporcje w skutkach zmiany klimatu, które dotykają przede wszystkim najsłabsze społeczności.

Autor/ka opracowania: Beata Borowiec

Raport z dnia: 27/12/2024


Data umieszczenia w bazie

6/01/2025

Instytucja

World Weather Attribution

Autorstwo

Friederike Otto, Joseph Giguere, Ben Clarke, Clair Barnes, Mariam Zachariah, Niklas Merz, Sjoukje Philip, Sarah Kew, Izidine Pinto, Maja Vahlberg

Liczba stron

14

Język raportu

angielski

Tagi

flag Najważniejsze wnioski
arrow down arrow up


  • Ekstremalne zjawiska pogodowe osiągnęły niebezpieczny poziom w 2024 r. Rekordowe temperatury przyczyniły się do nieustających fal upałów, suszy, pożarów, burz i powodzi, które zabiły tysiące ludzi i zmusiły miliony do opuszczenia swoich domów. Ten wyjątkowy rok ekstremalnych zjawisk pogodowych pokazuje, jak niebezpieczne stało się już życie przy 1,3°C ocieplenia wywołanego przez człowieka i podkreśla pilną potrzebę jak najszybszego odejścia od paliw kopalnych, których spalanie ogrzewa planetę.
  • Zmiana klimatu przyczyniła się do śmierci co najmniej 3700 osób i przesiedlenia milionów w 26 zdarzeniach pogodowych, które zostały przebadane w 2024 r. To tylko niewielka część z 219 zdarzeń, które spełniły kryteria używane do identyfikacji najbardziej wpływowych zdarzeń pogodowych. Prawdopodobne jest, że całkowita liczba osób zabitych podczas ekstremalnych zjawisk pogodowych nasilonych przez zmianę klimatu w zeszłym roku wynosi dziesiątki lub setki tysięcy.
  • Zmiana klimatu wniosła średnio 41 dodatkowych dni niebezpiecznego upału w 2024 r., co zagroziło życiu zdrowiu ludzi, zgodnie z nową analizą Climate Central. Kraje, które doświadczyły największej liczby dni niebezpiecznego upału, to w przeważającej mierze małe państwa wyspiarskie i rozwijające się, które są uważane za kraje znajdujące się na pierwszej linii frontu zmian klimatycznych. Analiza podkreśla szeroko zakrojone skutki ekstremalnych upałów, które są niedostatecznie raportowane i nie są prawidłowo interpretowane.
  • Wiele ekstremalnych zjawisk na początku 2024 r. było spowodowanych El Niño. Jednak większość badań wykazała, że zmiana klimatu odegrała większą rolę niż El Niño w napędzaniu tych zjawisk, w tym historycznej suszy w Amazonii.
  • Rekordowe globalne temperatury w 2024 r. przełożyły się także na rekordowe ulewy. Od Katmandu, po Dubaj, Rio Grande do Sul, aż po południowe Appalachy, ostatnie 12 miesięcy upłynęło pod znakiem dużej liczby niszczących powodzi. Z 16 powodzi, które zostały zbadane, 15 było spowodowanych przez potęgowane przez zmianę klimatu opady deszczu. Wynik odzwierciedla podstawowe prawa fizyki zmiany klimatu – cieplejsza atmosfera ma tendencję do zatrzymywania większej ilości wilgoci, co prowadzi do silniejszych ulewów. Braki w systemach wczesnego ostrzegania i planach ewakuacji prawdopodobnie przyczyniły się do ogromnej liczby ofiar śmiertelnych, podczas gdy powodzie w Sudanie i Brazylii podkreśliły znaczenie utrzymywania i modernizacji zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Las deszczowy Amazonii i mokradła Pantanal zostały mocno dotknięte w 2024 r. w wyniku silnych susz i pożarów, które doprowadziły do ogromnej utraty bioróżnorodności. Amazonia jest najważniejszym na świecie lądowym pochłaniaczem dwutlenku węgla, co czyni ją kluczową dla stabilności globalnego klimatu. Zakończenie wylesiania ochroni oba ekosystemy przed suszą i pożarami, ponieważ gęsta roślinność jest w stanie absorbować i zatrzymywać wilgoć.
  • Gorące morza i cieplejsze powietrze napędzały bardziej niszczycielskie burze, w tym huragan Helene i tajfun Gaemi. Badania przeprowadzone przez Climate Central wykazały, że zmiana klimatu wywołała wzrost intensywności większości huraganów atlantyckich w latach 2019-2023 – z 38 analizowanych huraganów, 30 miało prędkość wiatru o jedną kategorię wyższą w skali Saffir-Simpson niż miałyby bez ocieplenia spowodowanego przez człowieka. Jednocześnie analiza wykazała, że ryzyko uderzenia w Filipiny w danym roku wielu tajfunów kategorii 3-5 wzrasta wraz z ociepleniem klimatu.
  • Zanalizowane wydarzenia i wnioski podkreślają pilną potrzebę globalnych działań w celu złagodzenia skutków zmiany klimatu. Źródła wskazują na kilka kluczowych obszarów wymagających uwagi w nadchodzących latach: szybsze odejście od paliw kopalnych (Spalanie ropy, gazu i węgla jest główną przyczyną globalnego ocieplenia i nasilenia ekstremalnych zjawisk pogodowych. Pomimo porozumienia na COP28 o „odejściu od paliw kopalnych”, nowe złoża ropy i gazu są nadal otwierane, co zagraża celowi ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5°C. Raport udowadnia, jak niebezpieczne stało się już życie przy 1,3°C ocieplenia, a dalsze opóźnianie działań będzie miało katastrofalne skutki); udoskonalenie systemów wczesnego ostrzegania (Systemy te są jednym z najtańszych i najskuteczniejszych sposobów ograniczenia liczby ofiar śmiertelnych w wyniku katastrof pogodowych. Wczesne ostrzeżenia muszą być precyzyjne, wydawane z kilkudniowym wyprzedzeniem i zawierać jasne instrukcje dla ludności. Z raportu wynika, że brak skutecznych systemów wczesnego ostrzegania i planów ewakuacji prawdopodobnie przyczynił się do dużej liczby ofiar śmiertelnych w 2024 r.); raportowanie zgonów z powodu upałów w czasie rzeczywistym (Fale upałów są najbardziej śmiercionośnym rodzajem ekstremalnych zjawisk pogodowych, jednak zagrożenia związane z wysokimi temperaturami są często bagatelizowane i nieprawidłowo interpretowane. Natychmiastowe informowanie o przeciążeniu oddziałów ratunkowych podczas fal upałów może zwiększyć świadomość społeczną o zagrożeniach i pomóc w ratowaniu życia; finansowanie dla krajów rozwijających się (Kraje te są odpowiedzialne za niewielką część historycznych emisji dwutlenku węgla, ale ponoszą największe konsekwencje ekstremalnych zjawisk pogodowych. Wsparcie finansowe dla krajów rozwijających się w adaptacji do zmiany klimatu jest kluczowe dla ochrony życia, źródeł utrzymania i stworzenia stabilnego i sprawiedliwego świata)

spis tresci Spis treści
arrow down arrow up


Foreword  2

Key messages  3

Triggered and studied events  4

Heatwaves  5

Dangerous heat days in 2024  6

Floods  7

Rainfall extremes in 2024  8

Drought  9

Wildfire  10

Tropical cyclones  11

El Niño  12

Resolutions for 2025  13

 

multimedia Multimedia
arrow down arrow up


multimedia Powiązane artykuły
arrow down arrow up


  1. Climate change impacts grip globe in 2024   https://wmo.int/es/node/25600  30/12/2024
Chcesz dodać swój artykuł?
Prześlij go na adres mailowy Redakcji redakcja@klimatycznabazawiedzy.org