WRÓĆ DO LISTY

Living Planet Report 2024

WWF - World Wide Fund for Nature Raport

Raport "Living Planet Report 2024" przygotowany przez WWF skupia się na kluczowych wyzwaniach dotyczących przyszłości życia na Ziemi. Autorzy podkreślają, że najbliższe pięć lat będzie decydujące dla kierunku rozwoju światowej gospodarki i ochrony przyrody. Dokument zwraca uwagę na konieczność podjęcia zdecydowanych działań przez rządy i sektor prywatny w celu osiągnięcia globalnych celów zrównoważonego rozwoju. Opisane są w nim również problemy związane z realizacją celów ochrony klimatu, ochrony różnorodności biologicznej i zrównoważonego rozwoju w oderwaniu od siebie, które mogą prowadzić do konfliktów. WWF rekomenduje w dokumencie zsynchronizowane podejście do ochrony przyrody, poprawy jakości życia i łagodzenia skutków zmiany klimatu. Nadchodzące konferencje - w sprawie bioróżnorodności COP16 w Kali w Kolumbii oraz w sprawie klimatu COP29 w Baku w Azerbejdżanie - nazwane są kluczowymi okazjami dla rządów, aby zademonstrować przywództwo i ambitne plany działania.

Autor/ka opracowania: Beata Borowiec

Raport z dnia: 10/10/2024


Data umieszczenia w bazie

16/10/2024

Instytucja

WWF - World Wide Fund for Nature

Autorstwo

Maud Abdelli (WWF-Switzerland), Zach Abraham (WWF International), Dominic Andradi-Brown (WWF-United States), Mike Barrett (WWF-United Kingdom), Nathan Bennett (WWF-Global Science), Becky Chaplin-Kramer (WWF-Global Science), Samantha Cheng (WWF-Global Science), Stefanie Deinet (Zoological Society of London), Robin Freeman (Zoological Society of London), Sarah Glaser (WWF-United States), Rachel Golden-Kroner (WWF United States), Brent Loken (WWF Global Science), Valentina Marconi (Zoological Society of London), Louise McRae (Zoological Society of London), Ravic Nijbroek (WWF-Netherlands), Jeff Opperman (WWF-Global Science), Pablo Pacheco (WWF-Global Science), Hannah Puleston (Zoological Society of London), Stephanie Roe (WWF-Global Science), Lucia Ruiz (WWF-United States), Kirsten Schuijt (WWF International), Abel Valdivia (WWF-United States), Aaron Vermeulen (WWF International) and Daniel Viana (WWF-United States)

Liczba stron

94

Język raportu

polski

Tagi

flag Najważniejsze wnioski
arrow down arrow up


  1. Punkty Krytyczne: Raport podkreśla zbliżanie się do niebezpiecznych punktów krytycznych, gdzie skumulowane efekty presji mogą prowadzić do samonapędzających, gwałtownych i potencjalnie nieodwracalnych zmian w ekosystemach naturalnych.

  2. Las Amazoński w Niebezpieczeństwie: Wskazano, że las deszczowy w Amazonii, kluczowy dla globalnej różnorodności biologicznej i klimatu, może osiągnąć punkt krytyczny ze względu na zmieniające się warunki środowiskowe, co spowoduje katastrofalne skutki dla bioróżnorodności, klimatu i produkcji żywności.

  3. Globalne Cele i Wyzwania: Dokument omawia różne globalne cele, takie jak zatrzymanie utraty różnorodności biologicznej, ograniczenie wzrostu globalnej temperatury do 1,5°C, eliminację ubóstwa i zadbanie o dobrostan ludzi. Zaznaczono, że obecne krajowe zobowiązania są niewystarczające do ich osiągnięcia.

  4. Od Słów do Czynów: Raport podkreśla, że mamy pięć lat na skierowanie świata na drogę zrównoważonego rozwoju, zanim negatywne skutki związane z degradacją przyrody i zmianą klimatu przekroczą nieodwracalne punkty krytyczne. Rządy oraz sektor prywatny muszą podjąć wiarygodne i skuteczne działania.

  5. Dane liczbowe: 73% – o tyle średnio spadła wielkość monitorowanych populacji
    kręgowców w ciągu ostatnich 50 lat; 55% (58 bilionów USD) – w takim stopniu globalny PKB jest uzależniony od świadczonych przez przyrodę usług.

  6. Rozwiązania: Raport podkreśla kluczową rolę ochrony środowiska oraz transformacji energetycznej, systemu finansowego i żywnościowego.

spis tresci Spis treści
arrow down arrow up


Streszczenie  6

Przedmowa Kirsten Schuijt  14

Przedmowa Marii Susany Muhamad González  16

1. Ocena degradacji przyrody  18
Czym jest różnorodność biologiczna i dlaczego jest ważna?
Jak oceniamy stan przyrody?
• Mówiąc o przyrodzie: wskaźniki pomagają nam zrozumieć zmiany w czasie
• Mówiąc o przyrodzie: od populacji do funkcji ekosystemu Globalny Living Planet Index 2024
Zrozumienie przyczyn zmian w przyrodzie z perspektywy regionalnej
Studia przypadku

2. Punkty krytyczne  34
Wczesne sygnały ostrzegawcze
• Ameryka Północna: tłumienie pożarów, susza i masowe pojawy organizmów szkodliwych dla gospodarki
• Wielka Rafa Koralowa: przełowienie, zanieczyszczenie i ocieplanie wód
• Indie: utrata terenów podmokłych, susze i powodzie
Punkty krytyczne o znaczeniu globalnym
Dzwonek alarmowy

3. Globalne cele i postępy  44
2030 rok na drodze do zrównoważonej przyszłości

4. Zrównoważone rozwiązania  50
Ochrona przyrody
• Nowe wymiary ochrony środowiska
• Zmieniając ochronę przyrody
System żywnościowy
• Wyzwania w obecnym systemie żywnościowym
• Transformacja systemu żywnościowego: co jest potrzebne?
System energetyczny
• Wyzwania w obecnym systemie energetycznym
• Transformacja energetyczna: co jest potrzebne?
• Jak przeprowadzić szybszą, bardziej ekologiczną i sprawiedliwszą transformację?
Zielone finansowanie
• Finansowanie zielonych działań
• Zazielenianie finansowania

5. Od słów do czynów  84
Śledzenie postępu
Ostatnia prosta

Autorzy fotografii  86
Materiały źródłowe  87

 

multimedia Multimedia
arrow down arrow up


multimedia Powiązane artykuły
arrow down arrow up


  1. Utrata bioróżnorodności: znaczenie i przyczyny   https://www.europarl.europa.eu/topics/pl/article/20200109STO69929/utrata-bioroznorodnosci-znaczenie-i-przyczyny  16/01/2020
  2. 44 bln dol. zagrożone przez utratę bioróżnorodności. Biznes a ekosystemy według raportu Deloitte i partnerów   https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/bioroznorodnosc-a-biznes-raport-deloitte-respect-energy-14466.html  10/01/2024
Chcesz dodać swój artykuł?
Prześlij go na adres mailowy Redakcji redakcja@klimatycznabazawiedzy.org