Odpowiednia ilość terenu stanowi ważny element dla europejskiej transformacji energetycznej, ale zakres i rodzaj gruntów na potrzeby rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz odbudowy przyrody wywołały gorące debaty w całej Unii Europejskiej, łącznie z głosami sprzeciwu wobec przyjęcia Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law). Raport Europejskiego Biura Ochrony Środowiska (European Environmental Bureau - EEB) wyjaśnia te kwestie poprzez przedstawienie wymagań przestrzennych do osiągnięcia Europy w 100% zasilanej energią odnawialną. Tylko 2,2% całkowitej powierzchni Unii Europejskiej potrzebne jest na bieżące i przyszłe projekty solarne i wiatrowe, aby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2040 roku. Ich realizacja jest możliwa w sposób zgodny z wymogami ochrony środowiska, produkcji rolnej i interesami lokalnych społeczności.
Raport z dnia: 05/07/2024
6/08/2024
Maya Perera, Cosimo Tansini
Hannah O’Sullivan (EEB), Alberto Vela (EEB), Francesc Cots (Eco-union), Melinda Rolo (France Nature Environnement), Manua Heriteau (France Nature Environnement), Javier Andaluz (Ecologistas en Acción), Marta Vicioso (Instituto Internacional de Derecho y Medio Ambiente), Andrzej Kassenberg (Instytut Na Rzecz Ekorozwoju), Wojciech Szymalski (Instytut Na Rzecz Ekorozwoju), David Fritsch (Deutsche Umwelthilfe), Marie-Luise Plappert (Umweltbundesamt)
40
angielski
Badanie pokazuje, że w całym bloku unijnym, nawet po wyłączeniu produktywnych terenów rolnych i obszarów kluczowych dla bioróżnorodności, nadal jest wystarczająco dużo miejsca na projekty solarne i wiatrowe.
Zapotrzebowanie: Unia Europejska potrzebuje przeznaczyć min. 2,2% swojej całkowitej powierzchni na bieżące i przyszłe projekty OZE, aby wycofać udział paliw kopalnych i osiągnąć neutralność klimatyczną do 2040 roku, nawet bez udziału energii jądrowej. Jednocześnie 5,2% powierzchni uznano za “odpowiednie” dla rozwoju odnawialnych źródeł energii przy spełnieniu rygorystycznych kryteriów rolniczych, środowiskowych oraz technicznych.
Lokalizacja: Przeważająca część terenów nadających się do zrównoważonego rozwoju odnawialnych źródeł energii jest zlokalizowana na obszarach wiejskich, przy czym 78% można wykorzystać na naziemne instalacje fotowoltaiczne, a 83% na farmy wiatrowe. W Unii Europejskiej istnieje znaczna ilość zdegradowanych gruntów rolnych, zatem rozwój OZE może przebiegać z harmonii z produkcją żywności oraz rekultywacją terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych.
Potencjał przestrzenny: Z raportu wynika, że Niemcy i Włochy po wyłączeniu rezerwatów przyrody oraz produktywnych gruntów rolnych, nie dysponują wystarczającą ilością odpowiednich terenów na projekty OZE. Z kolei Hiszpania i Rumunia posiadają ilość terenów znacznie przekraczającą ich własne potrzeby. W Polsce również nie ma problemów z wymaganą dostępnością odpowiednich gruntów. Biorąc pod uwagę kryteria terytorialne Wspólnego Centrum Badawczego (Joint Research Centre – JRC), na potrzeby energetyki słonecznej wystarczy circa jedna dziesiąta dostępnych obecnie terenów w Polsce. Z kolei zweryfikowane, odpowiednie tereny na potrzeby lądowej energetyki wiatrowej stanowią obecnie dwukrotność zapotrzebowania.
Wskazówki:
Executive summary 3
Methodology 5
Introduction 5
Discussion of Country Cases 8
Germany 8
Spain 12
France 15
Italy 18
Poland 21
Romania 24
Conclusion 28
Annex 30