WRÓĆ DO LISTY

Land for Renewables

European Environmental Bureau Raport

Odpowiednia ilość terenu stanowi ważny element dla europejskiej transformacji energetycznej, ale zakres i rodzaj gruntów na potrzeby rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz odbudowy przyrody wywołały gorące debaty w całej Unii Europejskiej, łącznie z głosami sprzeciwu wobec przyjęcia Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law). Raport Europejskiego Biura Ochrony Środowiska (European Environmental Bureau - EEB) wyjaśnia te kwestie poprzez przedstawienie wymagań przestrzennych do osiągnięcia Europy w 100% zasilanej energią odnawialną. Tylko 2,2% całkowitej powierzchni Unii Europejskiej potrzebne jest na bieżące i przyszłe projekty solarne i wiatrowe, aby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2040 roku. Ich realizacja jest możliwa w sposób zgodny z wymogami ochrony środowiska, produkcji rolnej i interesami lokalnych społeczności.

Autor/ka opracowania: Beata Borowiec

Raport z dnia: 05/07/2024


Data umieszczenia w bazie

6/08/2024

Instytucja

European Environmental Bureau

Autorstwo

Maya Perera, Cosimo Tansini
Hannah O’Sullivan (EEB), Alberto Vela (EEB), Francesc Cots (Eco-union), Melinda Rolo (France Nature Environnement), Manua Heriteau (France Nature Environnement), Javier Andaluz (Ecologistas en Acción), Marta Vicioso (Instituto Internacional de Derecho y Medio Ambiente), Andrzej Kassenberg (Instytut Na Rzecz Ekorozwoju), Wojciech Szymalski (Instytut Na Rzecz Ekorozwoju), David Fritsch (Deutsche Umwelthilfe), Marie-Luise Plappert (Umweltbundesamt)

Liczba stron

40

Język raportu

angielski

Tagi

flag Najważniejsze wnioski
arrow down arrow up


Badanie pokazuje, że w całym bloku unijnym, nawet po wyłączeniu produktywnych terenów rolnych i obszarów kluczowych dla bioróżnorodności, nadal jest wystarczająco dużo miejsca na projekty solarne i wiatrowe.

Zapotrzebowanie: Unia Europejska potrzebuje przeznaczyć min. 2,2% swojej całkowitej powierzchni na bieżące i przyszłe projekty OZE, aby wycofać udział paliw kopalnych i osiągnąć neutralność klimatyczną do 2040 roku, nawet bez udziału energii jądrowej. Jednocześnie 5,2% powierzchni uznano za “odpowiednie” dla rozwoju odnawialnych źródeł energii przy spełnieniu rygorystycznych kryteriów rolniczych, środowiskowych oraz technicznych. 

Lokalizacja: Przeważająca część terenów nadających się do zrównoważonego rozwoju odnawialnych źródeł energii jest zlokalizowana na obszarach wiejskich, przy czym 78% można wykorzystać na naziemne instalacje fotowoltaiczne, a 83% na farmy wiatrowe. W Unii Europejskiej istnieje znaczna ilość zdegradowanych gruntów rolnych, zatem rozwój OZE może przebiegać z harmonii z produkcją żywności oraz rekultywacją terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych

Potencjał przestrzenny: Z raportu wynika, że Niemcy i Włochy po wyłączeniu rezerwatów przyrody oraz produktywnych gruntów rolnych, nie dysponują wystarczającą ilością odpowiednich terenów na projekty OZE. Z kolei Hiszpania i Rumunia posiadają ilość terenów znacznie przekraczającą ich własne potrzeby. W Polsce również nie ma problemów z wymaganą dostępnością odpowiednich gruntów. Biorąc pod uwagę kryteria terytorialne Wspólnego Centrum Badawczego (Joint Research Centre – JRC), na potrzeby energetyki słonecznej wystarczy circa jedna dziesiąta dostępnych obecnie terenów w Polsce. Z kolei zweryfikowane, odpowiednie tereny na potrzeby lądowej energetyki wiatrowej stanowią obecnie dwukrotność zapotrzebowania. 

Wskazówki: 

  • Raport wskazuje na niewykorzystany potencjał efektywnej metody łączenia produkcji rolnej z produkcją energii, tj. Agri-PV. 
  • W Unii Europejskiej należy stworzyć „supersieć”, aby połączyć zasoby i centra produkcji energii odnawialnej na poziomie UE w celu dekarbonizacji systemu energetycznego poprzez współpracę i ograniczenie strat energii.
  • Kluczowe jest dynamiczne wdrażanie przez kraje członkowskie nowej dyrektywy UE w sprawie odnawialnych źródeł energii (RED), która zobowiązuje je do wyznaczenia obszarów przyspieszonego rozwoju OZE.

spis tresci Spis treści
arrow down arrow up


Executive summary 3

Methodology 5

Introduction 5

Discussion of Country Cases 8

Germany 8

Spain 12

France 15

Italy 18

Poland 21

Romania 24

Conclusion 28

Annex 30

multimedia Multimedia
arrow down arrow up


multimedia Powiązane artykuły
arrow down arrow up


  1. EU has enough land for sustainable renewable energy projects – study   https://balkangreenenergynews.com/eu-has-enough-land-for-sustainable-renewable-energy-projects-study/  26/07/2024
  2. Czy w Europie wystarczy gruntów dla rozwoju OZE?   https://chronmyklimat.pl/energetyka/2403-czy-w-europie-wystarczy-gruntow-dla-rozwoju-oze  24/07/2024
  3. Energetyka odnawialna a ochrona przyrody. Sprzeczne interesy czy szansa na współistnienie?   https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/rozwoj-oze-ochrona-przyrody-rolnictwo-europejskie-biuro-srodowiska-raport-15458.html  06/08/2024
Chcesz dodać swój artykuł?
Prześlij go na adres mailowy Redakcji redakcja@klimatycznabazawiedzy.org