WRÓĆ DO LISTY

Komunikat 05/2024 Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN na temat odpowiedzi na wyzwania klimatyczne z perspektywy lokalnych polityk przestrzennych

Polska Akademia Nauk Raport

Rola planowania przestrzennego w walce z wyzwaniami klimatycznymi jest kluczowa. Zapewnia efektywne zarządzanie terenem, ustanawia ograniczenia w budownictwie i wspomaga ważne inwestycje, których celem jest adaptacja do zmiany klimatu. W miastach pozwala to na ochronę cennych obszarów przyrodniczych, zabezpieczenie przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, czy chociażby rozwiązanie konfliktów dotyczących inwestycji w odnawialne źródła energii. Bez odpowiednich regulacji w gospodarce przestrzennej, radzenie sobie z klimatycznymi wyzwaniami będzie niekompletne i ograniczone, na co wskazuje Komunikat Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN na temat odpowiedzi na wyzwania klimatyczne z perspektywy lokalnych polityk przestrzennych.

Autor/ka opracowania: Beata Borowiec

Raport z dnia: 10/07/2024


Data umieszczenia w bazie

21/10/2024

Instytucja

Polska Akademia Nauk

Autorstwo

Komitet ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk

Liczba stron

8

Język raportu

polski

Tagi

flag Najważniejsze wnioski
arrow down arrow up


Wśród głównych problemów związanych z wpływem zagospodarowania przestrzennego na zmianę klimatu, Komitet wskazuje: 1. brak lokalnych planów przestrzennych i nadużywanie administracyjnych decyzji o warunkach zabudowy prowadzące do niekontrolowanej zabudowy, a w konsekwencji do wzrostu uszczelnienia i redukcji powierzchni biologicznie czynnej; chaotyczną zabudowę rodzącą konieczność nadmiernej rozbudowy dróg i kanalizacji; a także 2. niewykorzystywanie sprawdzonych w innych krajach narzędzi reagowania na wyzwania klimatyczne takich jak: instrumenty klimatyczne, narzędzia monitorowania, integracja systemowa różnych rozwiązań, czy mechanizmy finansowe ułatwiające skuteczną ochronę obszarów biologicznie czynnych.

Komitetu Problemowy ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN rekomenduje siedem priorytetowych działań, które pomogłyby znacząco dostosować polski system planowania przestrzennego do wyzwań klimatycznych: 1. ochrona i odtwarzanie terenów biologicznie czynnych (np. doliny cieków, torfowiska, tereny zalewowe itp.; 2. promowanie zwartej zabudowy miejskiej; 3. Wdrażanie błękitno-zielonej infrastruktury miejskiej (zazielenianie miast); 4. Zróżnicowanie struktury obszarów rolniczych; 5. Redukcja ryzyka poprzez dostosowanie zagospodarowania terenów do prawdopodobieństwa wystąpienia klęsk żywiołowych i ekstremalnych zdarzeń pogodowych; 6. Uwzględnienie w planowaniu transformacji energetycznej; 7. Uwzględnienie ryzyka podniesienia poziomu morza.

 

multimedia Powiązane artykuły
arrow down arrow up


  1. Ochrona klimatu bez wsparcia w planowaniu przestrzennym   https://www.rp.pl/samorzad/art39204151-ochrona-klimatu-bez-wsparcia-w-planowaniu-przestrzennym  03/10/2023
Chcesz dodać swój artykuł?
Prześlij go na adres mailowy Redakcji redakcja@klimatycznabazawiedzy.org