Na całym świecie wzrasta liczba spraw sądowych dotyczących klimatu. Raport United Nations Environment Programme (UNEP) ,,Global Climate Litigation Report: 2023 Status Review”opisuje najważniejsze trendy w tym zakresie oraz rosnącą rolę prawa w procesie zwalczania zmian klimatu i adaptacji do nich. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba pozwów klimatycznych wzrosła ponad dwukrotnie, z 884 spraw w 2017 r. do 2180 w 2022 r. Powództwa najczęściej dotyczą praw człowieka, zaniechań w zakresie mitygacji i adaptacji do katastrofy klimatycznej czy też odpowiedzialności korporacji za wyrządzone szkody klimatyczne.
Raport z dnia: 27/07/2023
10/08/2023
UN Environment Programme (UNEP)
Michael Burger oraz Maria Antonia Tigre
91
angielski
Według przywołanego przez autorów Emissions Gap Report z 2022 r., obecne polityki klimatyczne doprowadziłyby pod koniec stulecia do ocieplenia na poziomie 2.8°C, i to tylko pod warunkiem, że faktycznie zostałyby zrealizowane. Powaga i świadomość tego zagrożenia rośnie, a obywatele państw z całego świata coraz częściej decydują się brać sprawy w swoje ręce, korzystając z prawa do apelowania o wdrożenie bardziej adekwatnych sposobów walki ze zmianami klimatu. Kluczowa rola pozwów w zwiększaniu krajowych ambicji klimatycznych została również poruszona w Szóstym Raporcie Podsumowującym IPCC (ang. Sixth Assessment Report) z 2022 roku.
Popularność pozwów klimatycznych rośnie na całym świecie i potwierdzają to liczby: od 2017 r. ich liczba wzrosła ponad dwukrotnie, z 884 do 2180 w 2022 r. Mimo, że znaczna większość postępowań toczy się w Stanach Zjednoczonych (aż 70%), to coraz częściej składane są w innych częściach świata. Wyłączając Stany Zjednoczone, najwyższy odsetek toczących się spraw przypada na Europę (31,2%), Oceanię (23,2%), a na trzecim miejscu znajdują się sprawy sądowe o charakterze międzynarodowym i regionalnym (19,2%).
Dotychczasowe sprawy klimatyczne często mieszczą się w jednej lub kilku z sześciu kategorii:
W raporcie wskazano również szereg trendów wokół pozwów klimatycznych i tematów, które mogą zyskać na wadze w niedalekiej przyszłości. Autorzy przewidują, że:
Podziękowania
Słowo wstępne Executive summary
Wstęp
Część 1: Znaczenie pozwów klimatycznych
Część 2: Przegląd globalnych pozwów klimatycznych I. Metodologia II. Badanie pozwów klimatycznych III. Regionalna reprezentacja pozwów klimatycznych
Część 3: Stan pozwów klimatycznych I. Wykorzystanie „praw klimatycznych” w pozwach klimatycznych
III. Utrzymywanie paliw kopalnych i naturalnych magazynów dwutlenku węgla A. Spójność z porozumieniem paryskim lub zobowiązaniami do neutralności klimatycznej
Część 4: Stan pozwów klimatycznych – przyszłe kierunki I. Aktualizacja prognoz na 2020 r.: migracja klimatyczna II. Aktualizacja prognoz na 2020 r.: przypadki przed i po katastrofie IV. Aktualizacja prognoz na 2020 r.: większa uwaga na atrybucję klimatyczną i sprawiedliwy udział w ocenach łagodzenia V. Odpowiedzialność ponadnarodowa (odpowiedzialność eksterytorialna)
VII. Przypadki luzu A. Rozstrzyganie sporów między inwestorem a państwem
Wnioski Odwołania Orzecznictwo (przywołane w Raporcie)
Bibliografia
Rozmieszczenie pozwów klimatycznych na świecie z wykluczeniem Stanów Zjednoczonych
Skumulowana liczba spraw według jurysdykcji
Całkowita liczba pozwów dotyczących zmian klimatu