WRÓĆ DO LISTY

Burning up the biosphere. A global threat map of biomass energy development 2024 update

Biomass Action Network Raport

Raport omawia zagrożenia dla środowiska i społeczności wynikające z rozwijającego się na skalę globalną przemysłu energii biomasowej, opartego na spalaniu drewna, zwłaszcza w dużych elektrowniach. Dokument szczegółowo opisuje wzrost produkcji i handlu peletem drzewnym, wskazując na negatywne konsekwencje dla lasów, bioróżnorodności i zdrowia publicznego. Podważane są twierdzenia o neutralności węglowej energii z biomasy ze względu na błędne metody rachunkowości emisji dwutlenku węgla i długotrwałe emisje z procesu spalania. Autorzy wzywają do zmiany przepisów dotyczących emisji oraz rezygnacji z subsydiowania energii biomasowej na rzecz prawdziwie odnawialnych źródeł energii.

Autor/ka opracowania: Beata Borowiec

Raport z dnia: 15/11/2024


Data umieszczenia w bazie

31/12/2024

Instytucja

Biomass Action Network

Autorstwo

Augustyn Mikos, Peg Putt and Sophie Bastable

Liczba stron

42

Język raportu

angielski

Tagi

flag Najważniejsze wnioski
arrow down arrow up


Globalny popyt na energię z biomasy ma niszczący wpływ na lasy na całym świecie. Intensyfikacja wycinki drzew, wylesianie, degradacja lasów i ekspansja monokulturowych plantacji drzew to tylko niektóre z negatywnych konsekwencji tego trendu.

Zgodnie ze scenariuszem Net Zero przedstawionym przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA), zakłada się, że dostawy biomasy drzewnej na cele energetyczne potroją się w okresie od 2021 do 2030 r. Oznacza to ogromny i niebezpieczny wzrost podaży drewna z monokulturowych plantacji, sięgający nawet trzynastokrotności obecnych poziomów, aby sprostać wymaganym ilościom.

Zasady rachunkowości emisji biomasy ustalone przez Ramową konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) uznają emisje w sektorze energetycznym kraju zużywającego biomasę za zerowe, pomimo znacznych emisji powstających przy spalaniu. W rezultacie przyjęcie tego źródła energii przez różne kraje doprowadziło do szybkiej ekspansji produkcji energii w dużych instalacjach bioenergetycznych na całym świecie. W okresie od 2000 do 2022 r. ilość energii elektrycznej produkowanej z biomasy stałej wzrosła pięciokrotnie.

Przyczyniło się to do ogromnego wzrostu ilości biomasy drzewnej spalanej na cele energetyczne: 50 proc. wzrostu w ciągu zaledwie 11 lat między 2010 a 2021 r. oraz 250 proc. wzrostu globalnej produkcji pelletów drzewnych, która osiągnęła 47,5 miliona ton w 2022 r.

Pozyskiwanie biomasy drzewnej na potrzeby energetyczne ma liczne negatywne skutki środowiskowe i społeczne. Obejmują one m.in. spadek funkcji pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy w UE, wylesianie i degradację cennych lasów na całym świecie (w tym lasów pierwotnych i starych w Ameryce Północnej, Europie i Azji) oraz naruszanie praw człowieka (takie jak długotrwałe negatywne skutki dla zdrowia ludzi oraz wywłaszczanie ziem rdzennych i lokalnych społeczności na Globalnym Południu).

Pomimo tego, kraje na całym świecie nadal wspierają spalanie biomasy drzewnej na cele energetyczne, a scenariusze promowane przez kluczowe agencje zakładają dalszą szybką ekspansję tego sektora w nadchodzących latach. Scenariusz Net Zero do 2050 roku, przedstawiony przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, zakłada potrojenie dostaw biomasy drzewnej w okresie od 2021 do 2030 r., w tym trzynastokrotny wzrost podaży biomasy drzewnej z upraw drzew krótkiej rotacji (SRWC – short rotation woody crops).

Zabezpieczenie tak dużej podaży biomasy SRWC wymagałoby rozszerzenia plantacji drzew monokulturowych, co już obecnie prowadzi do wylesiania i przekształcania lasów deszczowych w Indonezji i innych krajach. Tylko w Indonezji, realizacja istniejących planów rozwoju energii z biomasy na dużą skalę mogłaby skutkować przekształceniem nawet 10 milionów hektarów lasów na te „energetyczne” plantacje.

Autorzy przewidują, że jeśli obecne polityki wspierające to źródło energii na dużą skalę będą kontynuowane, doprowadzą one do ogromnego dalszego wzrostu zapotrzebowania na drewno, przyczyniając się do wylesiania i degradacji lasów, zwłaszcza w Ameryce Północnej i Azji Południowo-Wschodniej.

spis tresci Spis treści
arrow down arrow up


The global threat from biomass energy development  3

Key findings and recommendations  4

Introduction  7

Biomass Industry – past expansion, the present, and outlook for the future  8

Woody biomass production, consumption and trade  10

Drivers of the expansion of biomass burning  21

Impacts of biomass energy industry expansion  28

Conclusion  38
Aknowledgements  39
References  40

multimedia Multimedia
arrow down arrow up


multimedia Powiązane artykuły
arrow down arrow up


  1. UK biomass emits more CO2 than coal   https://ember-energy.org/latest-insights/uk-biomass-emits-more-co2-than-coal/  08/10/2021
  2. Ilość spalanego drewna w energetyce wzrosła od wejścia do EU 140 razy – Raport o rynku bioenergii w Polsce pokazuje jego fatalny wpływ na przyrodę i klimat   https://pracownia.org.pl/pracownia-aktualnosci/560-ilosc-spalanego-drewna-w-energetyce-wzrosla-od-wejscia-do-eu-140-razy-raport-o-rynku-bioenergii-w-polsce-p  03/02/2022
Chcesz dodać swój artykuł?
Prześlij go na adres mailowy Redakcji redakcja@klimatycznabazawiedzy.org