WRÓĆ DO LISTY

Beat the heat: child health amid heatwaves in Europe and Central Asia

UNICEF Raport

Wpływ zmiany klimatu i jej skutków na zdrowie publiczne jest problemem, któremu powinno bezzwłocznie poświęcić uwagę środowisko decydentów międzynarodowych oraz krajowych. Z raportu UNICEF wynika, że połowa wszystkich dzieci w 50 krajach Europy i Azji Środkowej jest narażona na częste fale upałów. Oznacza to, że na stres cieplny narażone są 92 miliony dzieci w regionie ocieplającym się szybciej niż inne regiony świata. W scenariuszu wzrostu średniej globalnej temperatury o 2,4°C, w 2050 r. aż 97% dzieci w Europie i Azji Środkowej będzie narażone na długotrwałe fale upałów, a 56% na "surowe" fale upałów. Choć przeciwdziałanie zjawisku jest działaniem pilnym i koniecznym, świadomość społeczna oraz wdrażanie adaptacji są nadal wielkimi nieobecnymi w debacie publicznej.

Autor/ka opracowania: Beata Borowiec

Raport z dnia: 24/07/2024


Data umieszczenia w bazie

23/09/2024

Instytucja

UNICEF

Autorstwo

UNICEF

Liczba stron

12

Język raportu

angielski

Tagi

flag Najważniejsze wnioski
arrow down arrow up


  1. Im młodsze są dzieci, tym bardziej wyeksponowane są na skutki ekstremalnych upałów, które prowadzą do przedwczesnych porodów, niskiej masy urodzeniowej, martwych urodzeń i wad wrodzonych. Komplikacje podczas przedwczesnych porodów są główną przyczyną zgonów noworodków. Jest to związane z występującymi zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, pokarmowego i krwionośnego. Noworodki są także narażone na upał w trakcie przebywania w pojazdach czy wózkach. Starsze dzieci są z kolei narażone na stres cieplny podczas aktywności fizycznych przy wysokich temperaturach.
  2. Dłuższe fale upałów prowadzą do wzrostu zagrożenia pożarowego. Drobno-cząsteczkowy pył PM2.5 wywołany pożarem jest do 10 razy bardziej szkodliwy dla układu oddechowego niż PM2.5 z innych źródeł, zwłaszcza u dzieci do 5 roku życia. Zanieczyszczenie powietrza wywołane pożarem wiąże się ze wzrostem ataków astmy, narażeń postnatalnych i prenatalnych. Jednocześnie kobiety w ciąży eksponowane na ekstremalne upały i zanieczyszczenia powietrza wywołane pożarami charakteryzuje wyższe ryzyko przedwczesnego porodu.
  3. Wezwanie do działania dla decydentów politycznych: 1. Uwzględnienie ograniczenia wpływu ekstremalnych upałów na dzieci w strategiach: Nationally Determined Contributions (krajowo ustalanych wkładów w redukcje emisji), National Adaptation Plans (strategie adaptacyjne) oraz polityce zarządzania kryzysami; 2. Wsparcie profilaktyki, wczesnego reagowania, diagnozowania i leczenia chorób związanych ze stresem cieplnym; 3. Zapewnienie klimatyzacji oraz inkubatorów z układami automatycznej regulacji temperatury na oddziałach intensywnej terapii noworodków; 4. Inwestycje w systemy wczesnego ostrzegania oparte o komunikaty wydawane przez krajowe służby meteorologiczne lub inne agencje rządowe odpowiedzialne za wydawanie ostrzeżeń; 5. Dostosowanie placówek edukacyjnych do temperatur poprzez zapewnienie izolacji budynków i stosowanie energooszczędnych okien, zapewnienie zielonej infrastruktury na zewnątrz budynków, ale także szkolenie grona pedagogicznego pod kątem identyfikacji i reagowania na zagrożenie dzieci stresem cieplnym; 6. Dostosowanie planowania przestrzennego dla budynków, przeprowadzenie ich ocen podatności, inwestycje w pompy ciepła powietrze-powietrze; 7. Zapewnienie dostaw czystej wody, które jest podstawowym środkiem łagodzącym stres cieplny; 8. Inwestycje we wzmacnianie społeczności poprzez dostarczanie wiedzy na temat zagrożeń związanych ze stresem cieplnym, a także współpraca z młodzieżą i dziećmi przy projektowaniu planów działań.

multimedia Multimedia
arrow down arrow up


Przedwczesne zgony wśród dzieci przypisane stresowi cieplnemu w 23 krajach Europy i Azji Środkowej

multimedia Powiązane artykuły
arrow down arrow up


  1. UNICEF: Extreme Heat Deadly For Children In Europe And Central Asia   https://www.forbes.com/sites/unicefusa/2024/07/29/unicef-extreme-heat-deadly-for-children-in-europe-and-central-asia/  29/07/2024
  2. Upały będą zabijać coraz więcej osób   https://klimat.rp.pl/zdrowie/art41039241-upaly-beda-zabijac-coraz-wiecej-osob  29/08/2024
Chcesz dodać swój artykuł?
Prześlij go na adres mailowy Redakcji redakcja@klimatycznabazawiedzy.org