WRÓĆ DO LISTY

Wybieram klimat: Międzynarodowe porozumienia klimatyczne

Międzynarodowe Porozumienia Klimatyczne: Świat klimatycznych porozumień międzynarodowych jest bardzo skomplikowany. Do czego tak naprawdę jesteśmy zobligowani jako państwo? Co to oznacza i czy się do tego przygotowujemy?

Prowadząca: Paulina Górska, podcast Lepszy Klimat

Gościni: Anna Frączyk, ClientEarth

Autor/ka opracowania: Paulina Górska / Lepszy klimat

Data umieszczenia w bazie: 11/09/2023


Raport z dnia

13/09/2023

flag Najważniejsze wnioski
arrow down arrow up


Tegoroczny szczyt klimatyczny, COP 28, odbędzie się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Już sama lokalizacja wzbudza kontrowersje, a pozostają jeszcze kwestie mocno mięsnej diety czy prywatnych odrzutowców. Oraz przewodniczącego tegorocznego szczytu, którym został Sultan al-Jaber, szef państwowego giganta naftowego Abu Dhabi National Oil Company…

Jak negocjacje klimatyczne wyglądają od środka? Dlaczego w COPie biorą udział lobby paliw kopalnych? Jak wybierane są lokalizacje kolejnych COPów? Kto jest największym blokerem postanowień na szczytach klimatycznych i jaki status w negocjacjach ma Polska?

Za kulisy szczytów klimatycznych wprowadza nas Anna Frączyk, analityczka prawna od 2017 związana z Fundacją ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Specjalizuje się w regulacjach dotyczących transformacji energetycznej w kierunku neutralności klimatycznej oraz zrównoważonego rozwoju.

Ten odcinek jest realizowany w ramach specjalnej serii Wybieram klimat. To przedwyborczy cykl rozmów z ekspertami i ekspertkami na temat klimatu, czystego powietrza, energetyki i dezinformacji. Wszystko po to, aby przed nadchodzącymi wyborami wyjaśnić skomplikowane i ważne tematy oraz dać Wam wiedzę, która pomoże podjąć zielone decyzje. Do rozmów zapraszam ja, Paulina Górska, oraz inni twórcy: Aleksandra Stanisławska z Crazy Nauka, Małgorzata Gołota z TOK FM i Krzysztof Rzyman z Zielonego Podcastu. Każdy z nas przygotował odcinek cyklu, który znajdziesz na naszych kanałach, a wszystkie nagrania pojawiać się będą na stronie TOK FM, które patronuje akcji. Projekt wspiera Klimatyczna Baza Wiedzy i fundacja Climate Strategies Poland.

___________________________________

WYBIERAM KLIMAT: Dziennikarze i twórcy internetowi: Małgorzata Gołota, Paulina Górska, Krzysztof Rzyman, Aleksandra i Piotr Stanisławscy połączyli siły i przygotowali cykl podcastów „Wybieram klimat”. To czteroodcinkowy cykl rozmów z ekspertami, których celem jest uwrażliwienie słuchaczy na dezinformację klimatyczną, edukacja w tym zakresie i przygotowanie ich do stawienia czoła wyzwaniom fałszywych narracji, które standardowo nasilają się w okresie przedwyborczym.

Podcasty powstały dzięki współpracy fundacji Climate Strategies Poland, Klimatycznej Bazy Wiedzy i KR Foundation

Akcji patronuje TOK FM

multimedia Multimedia
arrow down arrow up