WRÓĆ DO LISTY

Nie bójmy się myśleć o przyszłości. Prof. Ewa Bińczyk o antropocenie i wychodzeniu z marazmu

Jak poradzić sobie z marazmem i życiem w czasach antropocenu i kryzysu klimatycznego?

Prowadząca: Marta Zwolińska / Kierunek Europa
Gościni: prof. Ewa Bińczyk / Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Autor/ka opracowania: Marta Zwolińska / Kierunek Europa

Data umieszczenia w bazie: 31/12/2023


Raport z dnia

13/01/2023

flag Najważniejsze wnioski
arrow down arrow up


Z prof. Ewą Bińczyk rozmawiam o tym, czy poradzimy sobie z kryzysem klimatycznym, co możemy zrobić, by wyjść z marazmu i o tym, by nie bać się myśleć o przyszłości. Zapraszam!

To pierwszy odcinek podcastu. Jeśli Ci się podoba, zasubskrybuj go w swojej platformie podcastowej.

Gość:

Ewa Bińczyk – prof. dr hab., pracuje w Katedrze Filozofii Praktycznej, w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się współczesną filozofią nauki i techniki, studiami nad nauką i technologią, socjologią wiedzy naukowej i kontrowersjami w nauce. Autorka książek: „Socjologia wiedzy w Biblii” (Nomos, 2003), „Obraz, który nas zniewala” (Universitas, 2007), a także „Technonauka w społeczeństwie ryzyka” (UMK, 2012) i „Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu” (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2018). Ostatnia książka w 2019 r. była nominowana do Nagrody im. Długosza, a także wskazana jako jedna z „20 książek do czytania w XXI wieku” (Lista Międzynarodowego Czytania akcji „Polityki” i Teatru Studio, 2019). W roku 2021 książka ukaże się w języku rosyjskim (w wydawnictwie The New Observer). Stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2005), Fundacji Fulbrighta (2006-2007), laureatka stypendium tygodnika „Polityka”, „Zostańcie z nami” (2010). W 2016 r. visiting scholar na Uniwersytecie Harvarda (Department of History of Science). Obecnie zajmuje się klimatycznymi korektami kapitalizmu oraz ekonomią postwzrostu.

///

Kierunek Europa to podcast EUROPE DIRECT Śląskie. Z zaproszonymi gośćmi rozmawiamy o tym, jakich rozwiązań, kompetencji i wartości potrzebujemy, by odnaleźć się w czasach trwających zmian. Między innymi zielonej transformacji ale nie tylko.

EUROPE DIRECT Śląskie to punkt informacyjny Komisji Europejskiejw województwie śląskim

Podcast jest współfinansowany przez Unię Europejską.

Strona:
https://www.europedirect-slaskie.pl/

Instagram:
https://www.instagram.com/europedirect_slaskie/

Facebook:
https://www.facebook.com/EDSlaskie

Prowadzenie:
Marta Zwolińska https://pocotoeko.pl/