WRÓĆ DO LISTY

Naładuj baterie algami

Jakie istnieją zielone alternatywne źródła energii?

Prowadzący: Cezary Odrzygóźdź i Marcin Osuch / Faceci w Kitlach

Gościni: prof. Małgorzata Hawrot - Paw / Zachodniopomorski Uniwerstytet Technologiczny w Szczecinie

Autor/ka opracowania: Marcin Osuch i Cezary Odrzygóźdź / Faceci w Kitlach

Data umieszczenia w bazie: 21/04/2024


Raport z dnia

12/04/2024

flag Najważniejsze wnioski
arrow down arrow up


Wyobraź sobie budynek pokryty całkowicie roślinnością. Nie tylko ma walory estetyczne, ale chłodzi go, osłania, a jednocześnie można… podłączyć ją do gniazdka i wyprodukować prąd! No bo skoro rośliny do produkcji energii potrzebują tylko słońca, to dlaczego nie stworzyć z nich paneli słonecznych?

Albo takie algi – do szczęścia potrzebują trochę wody, trochę słońca, a w zamian mają bardzo duży przyrost biomasy na małej powierzchni i przy niskim zużyciu zasobów – idealne by nakarmić nimi ludzi czy zwierzęta, bo do tego mają dużo wartościowych składników odżywczych.

A co jeśli do tego mikroorganizmy możemy wykorzystać w pozbywaniu się plastiku lub nawet oczyszczaniu z ropy po wyciekach tankowców?

Świat biologii jest bardzo wszechstronny i możliwości przed nami stojące są ogromne, wystarczy obserwować świat przyrody i inspirować się, aby tworzyć niesamowite wynalazki.

Zapraszamy Was do rozmowy z prof. Małgorzatą Hawrot – Paw z Zachodniopomorskiego Uniwerstytetu Technologicznego w Szczecinie, dla której inspirowanie się przyrodą jest codziennością w pracy naukowej.