WRÓĆ DO LISTY

dr hab. inż. Jacek Gębicki. CO2 z tym wodorem? | #3 podcast z cyklu "CO2 z tym klimatem?"

Czy wodór rzeczywiście może stanowić paliwo przyszłości? Czy zastąpi kiedyś benzynę lub prąd w samochodach? Co oznaczają te wszystkie kolory wodoru?

Prowadzący: Ignacy Gabrysiak / Centrum Nauki "Experyment"

Gość: dr hab inż. Jacek Gębicki / Politechnika Gdańska

Autor/ka opracowania: Centrum Nauki Experyment

Data umieszczenia w bazie: 15/11/2023


Raport z dnia

27/10/2023

flag Najważniejsze wnioski
arrow down arrow up


Wodór już od lat ’80 nazywany jest „paliwem przyszłości”. Kiedy ten moment nadejdzie? W jaki sposób działają ogniwa paliwowe i jaką mają wydajność? Co determinuję cenę wodoru? Czym jest tzw. „prąd darmowy”?

Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem wytwarzania wodoru szarego. Czy w przyszłości zamienimy go na zielony, niebieski, turkusowy, fioletowy lub czerwony z atomu? Dlaczego temu bezbarwnemu gazowi przypisujemy całą paletę kolorów? Jakie znamy metody jego pozyskiwania? Czy można wytwarzać paliwo syntetyczne z odpadów plastikowych? Czym są kawerny i jaką rolę mogą pełnić?

Gdzie aktualnie szeroko wykorzystujemy wodór w przemyśle? Który z sektorów gospodarki jako pierwszy doświadczy dobrodziejstw energii wodorowej? Co samochody wodorowe mają wspólnego z elektrycznymi? Jak będzie wyglądało tankowanie pojazdów wodorowych w przyszłości i czy będzie to bezpieczne? Jak wygląda pożar samochodu wodorowego?

Na te i inne pytania odpowie dr hab. inż. Jacek Gębicki z Katedry Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej na Politechnice Gdańskiej.

Posłuchajcie trzeciego podcastu z serii „CO2 z tym klimatem”!

__________________

Podcast zrealizowany jest w ramach projektu organizowanego przez CNE ,,CO2 z tym powietrzem? Edukujemy ekologicznie w Gdyni” finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Katarzyna Zielonko-Jung. CO2 z tą architekturą?