WRÓĆ DO LISTY

United in Science 2024

World Meteorological Organization Raport

Zbiorowa praca instytucji naukowych i badawczych "United in Science 2024" przede wszystkim podkreśla transformacyjne znaczenie nowych technologii i innowacyjnych podejść w dziedzinie metereologii, klimatologii, hydrologii oraz pokrewnych nauk środowiskowych i społecznych. Mogą one przyczynić się do lepszego wykorzystania zasobów środowiskowych i opracowywania strategii, które pozwolą stawić czoła globalnym wyzwaniom, takim jak ochrona klimatu i zrównoważony rozwój. W sytuacji, gdy globalne temperatury osiągają kolejne rekordy, a skutki zmiany klimatu i ekstremalnych zjawisk pogodowych niweczą dotychczasowe osiągnięcia rozwojowe, zrównoważona przyszłość jest zagrożona.

Autorzy zaznaczają w obliczu problemów konieczność przyjęcia podejścia transdyscyplinarnego, które pozwoli na zastosowanie nauki i technologii w lokalnych kontekstach uwzględniających indywidualną perspektywę i doświadczenia. Chociaż nadal istnieją znaczące luki i wyzwania, intensyfikacja współpracy na różnych poziomach i z różnych perspektyw jest kluczowa, aby w pełni wykorzystać potencjał nauk o pogodzie i klimacie. Należy zapewnić, że wyniki współpracy będą dostępne dla wszystkich.

Autor/ka opracowania: Beata Borowiec

Raport z dnia: 18/09/2024


Data umieszczenia w bazie

7/10/2024

Instytucja

World Meteorological Organization

Autorstwo

World Meteorological Organization (WMO); United Nations Office for Outer Space Affairs (UNOOSA); International Science Council (ISC); United Nations Environment Programme (UNEP); Global Carbon Project (GCP); European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (ECMWF); UK Met Office; International Telecommunication Union (ITU); United Nations Convention to Combat Desertification (UNCCD)

Liczba stron

48

Język raportu

angielski

Tagi

flag Najważniejsze wnioski
arrow down arrow up


  • Globalne cele – Porozumienie Paryskie, Sendai Framework for Disaster Risk Reduction czy Agenda 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju – są możliwe do osiągnięcia dzięki międzynarodowej współpracy i innowacjom technologicznym. Szczególnie ważna jest tu rola nauk przyrodniczych i społecznych, technologii oraz innowacji, które dają niespotykaną szansę na powrót na właściwą ścieżkę stworzenia zrównoważonego świata dla obecnych i przyszłych pokoleń. Dzięki postępom w obserwacjach Ziemi i partnerstwom publiczno-prywatnym możliwa jest także poprawa prognozowania pogody i zrozumienie procesów w środowisku naturalnym.
  • Stanowisko nauk o klimacie: potrzeba pilnych i ambitnych działań na rzecz klimatu. Całkowite globalne emisje gazów cieplarnianych (GHG) wzrosły o 1,2% w latach 2021–2022, osiągając rekordowy poziom 57,4 miliarda ton ekwiwalentu dwutlenku węgla, a kontynuacja obecnych polityk oznacza (z 66% prawdopodobieństwem) ograniczenie wzrostu globalnego ocieplenia do maksymalnie 3 °C w tym stuleciu.
  • Rewolucja w prognozowaniu pogody i niwelacja globalnych różnic technologicznych. Sztuczna inteligencja (SI) i uczenie maszynowe (ML) wyłaniają się jako potencjalnie transformacyjne technologie, które mogą zrewolucjonizować prognozowanie pogody i wyposażyć społeczeństwa w lepsze narzędzia do adaptacji do zmiany klimatu, redukcji ryzyka katastrof oraz rozwoju zrównoważonego rozwoju. Modelowanie meteorologiczne może być bardziej efektywne, dostępne i tańsze, umożliwiając przewidywanie ekstremalnych i niebezpiecznych zjawisk pogodowych, niemniej nadal problem stanowią braki w dostępności danych, niska rozdzielczość modeli oraz kwestie etyczne.
  • Obserwacje Ziemi z kosmosu o wysokiej rozdzielczości i częstotliwości są nieodzowne dla efektywnego prognozowania pogody, postępu zmiany klimatu oraz monitorowania stanu środowiska. Kluczowe znaczenie ma wykorzystanie partnerstw publiczno-prywatnych,  innowacje technologiczne, międzynarodowa współpraca, spójne ramy zarządzania oraz nowatorskie modele finansowania, które stanowią fundament wsparcia dla kosmicznych obserwacji Ziemi.
  • Integracja wirtualnych i rzeczywistych światów za pomocą technologii immersyjnych, takich jak cyfrowy bliźniak, wirtualna rzeczywistość czy metaverse, może zrewolucjonizować zarządzanie zasobami wodnymi i gruntowymi, oferując interaktywne i oparte na danych rozwiązania. Wykorzystanie technologii immersyjnych może doprowadzić do usprawnienia procesów decyzyjnych i wzrostu zaangażowania różnych interesariuszy.
  • Rola metodologii transdyscyplinarnej. Globalne wyzwania, takie jak zmiana klimatu, redukcja ryzyka katastrof i zrównoważony rozwój, wymagają podejścia transdyscyplinarnego, które łączy aktorów z różnych kontekstów środowiskowych, społecznych i kulturowych w celu współtworzenia i wdrażania rozwiązań. Zaadoptowanie i promocja filozofii transdyscyplinarności, obejmujących edukację i szkolenia, jest kluczowe dla przygotowania przyszłych pokoleń do skutecznego mierzenia się z nadchodzącymi globalnymi wyzwaniami.
  • Systemy wczesnego ostrzegania. Wskaźnik śmiertelności związanej z katastrofami jest prawie sześciokrotnie wyższy w krajach o ograniczonym lub umiarkowanym pokryciu systemami wczesnego ostrzegania (Multi-hazard early warning systems) niż w krajach z rozwiniętym systemem MHEWS. Wykorzystanie innowacji w naukach przyrodniczych i społecznych, w połączeniu z solidnymi partnerstwami, może stanowić wsparcie dla osiągnięcia celów inicjatywy Early Warnings for All (zintegrowany światowy system ostrzegania, który ma zapewnić każdej osobie na Ziemi dostęp do informacji o zagrożeniach pogodowych i klimatycznych).

spis tresci Spis treści
arrow down arrow up


EXECUTIVE SUMMARY  4

CHAPTER 1

State of climate science: the need for urgent and ambitious climate action  8

CHAPTER 2

Artificial intelligence and machine learning: revolutionizing weather forecasting  16

CHAPTER 3

Space-based Earth observations: enhancing weather, climate, water and related environmental applications  22

CHAPTER 4

Bridging virtual and physical realms: leveraging immersive technologies for water and land management  26

CHAPTER 5

Towards pathways to sustainable futures: the role of transdisciplinary approaches to weather, climate, water and related environmental and social sciences  30

CHAPTER 6

A future where everyone is protected by life-saving early warning systems  36

Appendix  41

REFERENCES  43

multimedia Multimedia
arrow down arrow up


Wykorzystanie potencjału transdyscyplinarności. Źródło: Irasema Alcántara

multimedia Powiązane artykuły
arrow down arrow up


  1. United in Science 2024   https://www.unep.org/resources/report/united-science-2024  18/09/2024
Chcesz dodać swój artykuł?
Prześlij go na adres mailowy Redakcji redakcja@klimatycznabazawiedzy.org