WRÓĆ DO LISTY

Wind targets are achievable but fall short of a tripling

EMBER Raport

Potrojenie globalnych mocy z odnawialnych źródeł energii w tym dziesięcioleciu na świecie stanowi jedno z kluczowych działań na drodze do ochrony klimatu. Cel ten został uzgodniony podczas 28. konferencji ONZ w sprawie zmiany klimatu (COP28), która odbyła się w grudniu 2023 roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Raport obejmuje analizę celów w 70 krajach oraz Unii Europejskiej, które razem odpowiadają za 99% globalnej mocy z energii wiatrowej. Wynika z nich, że wielu interesariuszy zakłada jedynie podwojenie mocy.

Autor/ka opracowania: Beata Borowiec

Raport z dnia: 08/08/2024


Data umieszczenia w bazie

14/08/2024

Instytucja

EMBER

Autorstwo

Dr Katye Altieri, Dave Jones, Kostantsa Rangelova

Liczba stron

23

Język raportu

angielski

Tagi

flag Najważniejsze wnioski
arrow down arrow up


Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency – IEA) oraz Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency – IRENA) optymalną drogą do ograniczenia wzrostu globalnego ocieplenia do 1,5°C jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych trzykrotnie, do co najmniej 11 000 GW, do roku 2030.

Moc z energii wiatrowej powinna potroić się z 901 GW w 2022 roku do 2 742 GW w 2030 roku. Oznaczałoby to, że energetyka wiatrowa dostarczałaby prawie jedną piątą (19%) globalnego zapotrzebowania na energię elektryczną do 2030 roku. Z analizy poszczególnych planów wynika jednak, że moc wiatrowa zwiększy się o nieco ponad 2 razy w porównaniu do 2022 roku, osiągając 2 157 GW. 

Przewidywane osiągnięcie 2 157 GW globalnej mocy wiatrowej w 2030 roku będzie możliwe przede wszystkim dzięki ambitnym planom Chin. Chociaż kraj odpowiada za 37% globalnych „celów wiatrowych”, z prognoz wynika, że potroi energię wiatrową w latach 2022-2030, odpowiadając za ponad 50% globalnego wzrostu. Po wykluczeniu z analizy chińskich planów, globalna perspektywa realizacji celów energetycznych prezentuje się mniej korzystnie.

Morska energetyka wiatrowa jest ugruntowana w Europie i Chinach, ale wciąż rozwija się w wielu innych regionach świata. Obecnie 19 krajów posiada cele dotyczące rozwoju offshore, które stanowią 8% z 2 157 GW sumy krajowych celów w zakresie energii wiatrowej na 2030 rok. Wynoszą 177 GW, co oznacza 2,9-krotny wzrost w porównaniu z 62 GW w 2022 roku. Nie można bagatelizować jej udziału, gdyż produkuje prawie dwa razy więcej energii elektrycznej niż lądowa energia wiatrowa. Siedem z krajów posiadających cele dotyczące morskiej energii wiatrowej jeszcze nie zainstalowało żadnych morskich turbin wiatrowych, a jedynie pięć krajów zainstalowało co najmniej 1 GW.

Rządy na całym świecie są zachęcane do zwiększenia swoich ambicji i przyspieszenia wzrostu w sektorze energetyki wiatrowej. Dotychczasowe cele krajowe na świecie nie są wystarczająco ambitne do globalnego potrojenia mocy wiatrowej, a większość krajów nie jest na drodze do osiągnięcia nawet obecnych celów. Energetyka wiatrowa odgrywa istotną rolę w zaspokajaniu potrzeb energetycznych związanych z globalnym potrojeniem mocy, mimo że przyczynia się do tego w mniejszym stopniu niż energetyka słoneczna. Ważne jest jednak, że energia wiatrowa ma wyższy współczynnik wykorzystania mocy niż słoneczna, a obecny boom na energię słoneczną prawdopodobnie nie będzie w stanie w pełni zrekompensować ewentualnego deficytu w energii wiatrowej. 

Celem umożliwienia szybkiego i wielkoskalowego wzrostu energii wiatrowej kluczowe są odpowiednie ramy regulacyjne, inwestycje w infrastrukturę sieciową i przesyłową oraz uproszczenie procedur zezwoleniowych.

spis tresci Spis treści
arrow down arrow up


Executive Summary 3

Chapter 1 Global wind target outlook 6

Wind targets aim for a doubling, fall short of tripling 

Forecasts suggest China will overachieve its target, and the rest of the world will lag

Chapter 2 National wind target outlook 11

Ambition must increase to meet wind targets and a tripling 

Current offshore wind targets aim for an almost tripling by 2030 

Conclusion 20

Supporting Materials 22

Acknowledgements 

multimedia Multimedia
arrow down arrow up


Wind targets aim for a doubling,
fall short of tripling

multimedia Powiązane artykuły
arrow down arrow up


  1. EMBER: Wind targets are achievable but fall short of a tripling   https://balticwind.eu/ember-wind-targets-are-achievable-but-fall-short-of-a-tripling/  09/08/2024
  2. Global wind capacity to double by 2030, national targets fall short of tripling   https://www.power-technology.com/news/global-wind-capacity-to-double-by-2030-national-targets-fall-short-of-tripling/  08/08/2024
Chcesz dodać swój artykuł?
Prześlij go na adres mailowy Redakcji redakcja@klimatycznabazawiedzy.org