decoration

Poznaj Klimatyczną Bazę Wiedzy

KBW to katalog wartościowych i aktualnych opracowań na temat zmiany klimatu. Celem portalu jest zbieranie i udostępnianie publikowanych przez różnorodne źródła raportów, opracowań i wyników badań oraz tłumaczenie naukowej wiedzy na bardziej przystępny język.

Klimatyczna Baza Wiedzy to miejsce, w którym w łatwy i szybki sposób sprawdzisz aktualne informacje na interesujące Cię klimatyczne zagadnienia, nie narażając się na dezinformację i manipulacje.


flag Dlaczego powstała Baza?
arrow down arrow up


Jak powstaje Baza?

Baza powstaje dzięki zaangażowaniu Rady Naukowej i Redakcji – ekspertów specjalizujących się w tematyce zmiany klimatu, którzy każdorazowo weryfikują źródła oraz autorów publikacji, a także dokonują zwięzłego podsumowania.

Klimatyczna Baza Wiedzy to miejsce, w którym w łatwy i szybki sposób sprawdzisz aktualne informacje na interesujące Cię klimatyczne zagadnienia, nie narażając się na dezinformację i manipulacje.

Problemy, na które chcemy odpowiedzieć

  1. FAKE-NEWSY KLIMATYCZNE W GŁÓWNYCH OBIEGACH INFORMACJI
    Dziennikarze i influencerki powtarzają zasłyszaną nieprawdę – działają pod presją czasu, często poruszają wiele nieznanych sobie tematów
  2. BŁYSKAWICZNE TEMPO ROZPRZESTRZENIANIA SIĘ FAKE-NEWSÓW
    Fake news niesie się 6 razy szybciej niż informacja prawdziwa – siłą rzeczy tych fake newsów jest więcej, trudniej dotrzeć do prawdy
  3. TRUDNOŚĆ W SZYBKIM DOTARCIU DO WIARYGODNYCH ŹRÓDEŁ i EKSPERTEK
    Jest zbyt wiele źródeł i trudno z nich wyłuskać wartościowe informacje (mało dostępny język, słaba promocja, bałagan na stronach, trudna nawigacja) – a naukowe autorytety są słabo dostępne.

brain Rada Ekspertów i Ekspertek
arrow down arrow up


spis tresci Redakcja
arrow down arrow up


Marcin Osuch

Redaktor KBW

Marcin Osuch, z zawodu oraz wykształcenia biotechnolog. Na co dzień pracuje w Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na aspektach neurobiologicznych organizmu modelowego Schmidtea mediterranea. Był także zaangażowany w działania Wirusowej Grupy Wsparcia na początku pandemii koronawirusa. Jest pasjonatem nauki, dlatego wraz z kolegą, Czarkiem założyli podcast popularnonaukowy "Faceci w Kitlach", gdzie o trudnych tematach rozmawiają w przystępny sposób. Po godzinach instruktor harcerski, fanatyk gór i dobrej kuchni.

Pokaż więcej

multimedia Nasz proces weryfikacji
arrow down arrow up


Nad opracowaniem treści dodawanych do Klimatycznej Bazy Wiedzy pracuje Redakcja, której zadaniem jest weryfikacja źródeł informacji oraz ich zawartości, a także opracowanie streszczeń publikacji. W tym zakresie Redakcja współpracuje także z Radą Ekspertek i Ekspertów, którzy w obszarze swoich kompetencji pomagają rozwiać pojawiające się wątpliwości.